Tzv. obranná smlouva naši zemi zbavuje posledních zbytků suverenity

Takzvaná obranná smlouva mezi Českem a USA, kterou dnes začala projednávat Sněmovna, vytváří podmínky pro pobyt amerických vojáků a pro výstavbu budov s charakterem velvyslanectví bez přístupu české strany. Tvrdí to opoziční hnutí SPD, které žádá schvalování dohody v referendu. Vláda naopak tvrdí, že smlouva není o pobytu amerických vojáků, ani o jejich základně. Kladně se k dohodě staví také část zástupců opozičního hnutí ANO.

SPD tak zůstává ve Sněmovně v boji proti ratifikaci smlouvy osamocené. »Hnutí SPD říká jasné ne cizím základnám a vojákům na našem území,« řekl předseda hnutí Tomio Okamura. »Tato dohoda je pro Českou republiku nevýhodná, není reciproční, je rámcová a hlavně neobsahuje interpretační doložku jako na Slovensku, ve které je uvedeno, že tato smlouva nevytváří podmínky pro zřízení základny USA, a to ani do budoucna,« řekl Okamura na tiskové konferenci před začátkem jednání. O tak zásadní věci by podle něj měli rozhodnout občané ve všelidovém hlasování. »Je to otázka na referendum,« zdůraznil Okamura. Smlouva podle něj umožňuje, aby se v jedenácti českých lokalitách stavěly v režii USA objekty, které budou mít podobný režim jako ambasády. To znamená, že česká strana tam nebude mít přístup, nebude vědět, kdo ani co se tam nachází a jaká činnost se tam provádí. »To je pro nás naprosto nepřijatelné,« zdůraznil Okamura.

Smlouvě také vytkl, že je uzavírána na deset let bez možnosti ji vypovědět. Pro ČR je tak podle něj nevýhodná. Okamura dokument přirovnal k zvacímu dopisu v roce 1968. »V roce 1968 zvací dopis podepisoval Vasil Biľak, v roce 2023 zvací dopis podepisuje ministryně obrany Jana Černochová,« uvedl.

SPD je ve Sněmovně jediným subjektem, který je jednotně proti smlouvě. Většina poslanců hnutí ANO dohodu podpoří. Pro Okamuru je postoj poslanců ANO velké zklamání.

Můžou nás zavřít, můžou nás zbít, ale nikdy nás neumlčí

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová vládu kritizovala za to, že dohodu dostatečně nevysvětlovala veřejnosti. Tím podle ní vytvořila prostor pro dezinformace a nejistotu lidí ve společnosti. »Ten příběh totiž není ani tolik o tom, o čem je ta smlouva, ale o tom, o čem ta smlouva není,« uvedla předsedkyně klubu. Zdůraznila, že dohoda neznamená výstavbu cizích vojenských základen v ČR nebo přítomnost cizích vojsk. »ANO nikdy nepodpoří žádný dokument, který povede k výstavbě cizích vojenských základen ani žádný dokument, který by vedl k přítomnosti cizích vojsk. O tom ale tato smlouva není,« uvedla Schillerová. Klub ANO podle ní z většiny pravděpodobně smlouvu podpoří, část poslanců ale hlasovat pro dohodu nebude.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) přístup většiny poslanců hnutí ANO ocenila.

Současné s projednáváním dohody ve Sněmovně se na pražském Malostranském náměstí konala demonstrace proti její ratifikaci. Akci svolalo hnutí SPD s Trikolorou, Akcí D.O.S.T. a iniciativou Ne základnám. Okamura před demonstranty zopakoval, že smlouva je pro Českou republiku nevýhodná i zbytečná.

»Můžou nás zavřít, můžou nás zbít, ale nikdy nás neumlčí,« prohlásila na demonstraci předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Na Malostranském náměstí je petiční stánek, kde mohou zájemci podepsat petice proti ratifikaci obranné smlouvy s USA a proti přítomnosti cizích vojsk. Někteří lidé dorazili s českými vlajkami či transparenty proti smlouvě i vládě.

Smlouva je prospěšná pouze pro USA a jejich zájmy

Odpor k tzv. obranné smlouvě vyjádřili také představitelé KSČM. »Tato smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky, v podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi. KSČM tuto smlouvu důrazně odmítá, neboť naši zemi zbavuje posledních zbytků suverenity a vede ji do zcela závislého postavení vůči USA. Jde o smlouvu, která není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze pro Spojené státy a jejich zájmy,« uvedli komunisté ve svém stanovisku k tzv. obranné smlouvě.

Proti smlouvě se vyslovila také strana PRO Jindřicha Rajchla nebo spolek Nespokojení Jiřího Paroubka.

Česká vláda schválila dohodu s USA letos v dubnu, v květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Černochová. Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.

Ve Sněmovně je nyní dohoda v úvodním kole. Poslance čeká několikahodinové jednání, koalice už avizovala, že si odhlasuje jednání i ve večerních a nočních hodinách. Po skončení prvního čtení by měl dohodu posoudit branný a také zahraniční výbor. Teprve následně dolní komora rozhodne, zda dá souhlas k její ratifikaci. Souhlas s ratifikací dohody musí dát obě parlamentní komory. Senát bude smlouvu schvalovat na schůzi, která začne 13. července.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ještě je třeba vzpomenout ministryni války Černochovou, která v ČT24 blouznila u Moravce o tom, že jaderné údery taktickými jadernými zbraněmi na Ukrajině představují pro ČR nulové riziko. Zaštiťuje se při tom Danou Drábovou, která má na tričku napsáno – Chcimíři všech zemí vyližte si prdel (toť doslovná citace předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR Dany Drábové).
    Za pakt mezi Rychetského Pětikoalicí a USA, který podepisuje Černochová je historicky zodpovědná Fialova vláda a celá Rychetského Pětikoalice. Jednou se budou za toto svinstvo spáchané na tomto národě a zemi zodpovídat. Pamatujme si jejich jména.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy