Ekonomika České republiky byla na začátku letošního roku stále pod úrovní konce předkovidového roku 2019. V závěru minulého roku dosahoval hrubý domácí produkt (HDP) teprve 97,8 procenta této úrovně. Horší hospodářské vypořádání s pandemií bylo v rámci Evropské unie pouze ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a Rakousku.
Vyplývá to z analýzy poradenské skupiny Moore CR. Zatímco v roce 2020 čelilo podle ní tuzemské hospodářství desátému nejsilnějšímu poklesu z celé EU, v roce 2021 vykázalo čtvrtý nejslabší růst. »Ze srovnávací analýzy vyplynulo, že naprostá většina zemí se s dopady pandemie a návazných opatření na svá hospodářství vypořádala lépe,« uvedl partner Moore CR Petr Kymlička.
Za nelichotivým výsledkem ČR podle něj stojí několik faktorů. »Jedním z nich byla často přehnaná, a hlavně chaotická protiepidemická opatření, jakož i nesystémová státní podpora,« míní Kymlička. Opatření přijatá s cílem zamezit šíření nákazy podle něj nevedla ani k pozitivním výsledkům co do počtu obětí pandemie. V přepočtu úmrtí na milion obyvatel Česku v rámci EU náleží čtvrtá nejhorší příčka, uvedl.
Ze srovnání také vyplývá, že velice podobně jako ČR na tom jsou tři ze čtyř jeho sousedních států. HDP Německa, Rakouska i Slovenska byl také pod úrovní 99 % proti roku 2019, Rakousko na tom bylo dokonce o trochu hůře než ČR, ukázala data. Naopak výjimkou je Polsko, jehož ekonomika za dva roky celkově vzrostla o 3,6 %.
Nejlépe se s pandemií z pohledu ekonomického růstu podle analýzy vypořádalo Irsko, jehož HDP od konce roku 2019 vzrostl o více než 20 %. »Důvodem výjimečné kondice irské ekonomiky i v této komplikované době je uplatnění cílených a současně časově omezených protiepidemických restrikcí. Irsko se tak stalo jedinou ekonomikou v EU, která v roce 2020 zaznamenala růst. Je však třeba zdůraznit, že Irsko je vysoce rozvinutou znalostní ekonomikou, která se zaměřuje na služby a špičkové technologie,« dodal Kymlička. Celkový růst HDP o více než dvě procenta zaznamenalo od konce roku 2019 devět zemí EU, vyplývá z dat.
(ici, čtk)