Jablka z Chile, Polska nebo Jižní Afriky. To je běžná nabídka českých supermarketů, která vytěsňuje prodeje českého ovoce. Podle zjištění Agrární komory ČR (AK) a Zemědělského svazu ČR (ZS) z takové situace mnozí pěstitelé vidí východisko v samosběrech, které by mohly zvýšit lokální prodeje.
Začala sklizeň jablek a pěstitelé tohoto ovoce dosud nevědí, zda se vyplatí plody jejich několikaleté práce sklízet a uskladnit. »Ceny energií pro uskladnění ovoce naznačují, že může být pro ovocnáře levnější část jablek ponechat na stromech,« říká předseda Ovocnářské unie ČR a viceprezident AK Martin Ludvík, s tím, že se může jednat až o třetinu letošní úrody. V loňském roce se sklidilo 115 tisíc tun jablek.
Dnešní podnikání v ovocnářství je značně náročné a pěstitelé mají co dělat, aby se na trhu udrželi. V roce 2020 vysázeli jen 200 hektarů sadů, což bylo nejméně od vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004. V předchozích letech se přitom běžně sázelo 300 až 400 hektarů sadů ročně. Dochází tak k postupnému poklesu plochy ovocných sadů v ČR. V loňském roce se jednalo o necelých 16 tisíc hektarů, z čehož pouhých 12 tisíc hektarů činily produkční plodné sady.
Ovocnáři mají z budoucnosti oprávněné obavy. Na evropském trhu se hromadí přebytky levného a předotovaného ovoce z jiných zemí Evropské unie, které před válkou na Ukrajině směřovaly na východ a nyní jsou dováženy do ČR. Další redukci ovocných sadů mohou přinést také avizované změny rozdělení zemědělských dotací pro roky 2023 až 2027. »Ovocnáři budou donuceni své ovocné stromy vykácet, pozemky vyklučit, zorat a přeměnit na pole, kde místo ovoce raději budou pěstovat řepku a obilí, protože se zkrátka musejí chovat ekonomicky,« vysvětluje prezident AK Jan Doležal.
Podpora tuzemským zemědělcům?
Tuzemští zemědělci spatřují pomoc v prodeji ovoce přímo zákazníkům bez dalších článků v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce. V rámci iniciativy ZS »Najdi svého zemědělce« je možné na mapě pěstitelů zvolit mezi zemědělci, kteří nabízejí přímý prodej nebo samosběr po celé republice. »Pomozte českým pěstitelům zachovat jejich sady s českým tradičním ovocem,« vyzývá předseda ZS Martin Pýcha.
Soběstačnost ČR v produkci například čerstvých jablek určených k okamžité spotřebě dosahovala podle odhadu Ovocnářské unie ČR 75 procent v roce 1998, v roce 2020 se jednalo o 50 procent. Příští rok může soběstačnost klesnout až na 35 procent, zbytek bude nezbytné do ČR dovážet.
Pokles výměr produkčních plodných ovocných sadů v ČR (dle ČSÚ):
Rok 2010 | 17 777 ha |
Rok 2015 | 14 465 ha |
Rok 2019 | 13 993 ha |
Rok 2020 | 13 344 ha |
Rok 2021 | 12 231 ha |
Státem dotovaná jablka z Polska za pár korun
Sady Schwarz z Vranova na Rokycansku, jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, letos očekávají mírně nadprůměrnou sklizeň. Mohla být ještě vyšší, kdyby před měsícem nepoškodily zhruba čtvrtinu z třicetihektarových sadů kroupy. Sklizeň potrvá do začátku listopadu.
»Kvantitativně máme lepší průměr, ale částečně nás vzaly kroupy. Takže uvidíme, kolik z té nadprůměrné úrody bude konzumních jablek a kolik jich bude muset jít na zpracování (tzv. průmyslová jablka),« uvedl spolumajitel sadů Richard Schwarz. Podle něj bude nejlepších jablek určitě méně než minulé roky. »Na maloprodeji ale vždycky budou,« řekl. Kroupami porušená jablka jsou vhodná jen na zpracování a nejdou skladovat, takže se musí prodat hned za nižší ceny.
Sady Schwarz už sklidily v létě pět odrůd, které mají vyprodané. »Teď češeme dalších pět podzimních a ještě sedm odrůd máme před sebou,« uvedl Schwarz. Letošní úrodu odhadl na 500 tun, loni to bylo asi 400 tun, z toho 70 procent konzumních plodů a zbytek průmyslových. Z celkového objemu konzumních jablek se jich firmě podařilo uplatnit 80 procent v maloprodeji, což je úspěch.
Schwarz je rád, že úroda není hodně nadprůměrná, jak to vypadalo ještě před krupobitím. »Když pak padne cena, tak nevíme, co s tím a je to ekonomický průšvih,« řekl. Úrodu snížilo také sucho, které bylo letos dlouhé, deště přišly pozdě a už tolik neovlivnily velikost plodů.
Sady letos zachovají ceny jablek a ze dvora a do maloprodeje budou dávat kilogram nejvyšší jakosti za 20 až 30 korun. »Chtěli bychom zdražit, ale asi nebudeme moct. Budeme se muset držet při zemi, i když nás to bude ekonomicky poškozovat. A budeme muset reagovat na situaci na trhu a hlavně na to, jestli sem půjdou státem dotovaná jablka z Polska za pár korun, čemuž čeští sadaři nemohou konkurovat,« uvedl Schwarz.
Sady se obávají, že od ledna bude vysoká cena elektřiny, do konce roku ji mají zafixovanou. »Postřiky zdražily o desítky procent, nafta také, hnojiva o stovky procent, ale my se snažíme fungovat s minimem přihnojování. Je to všechno špatné, ale zatím ne úplně fatální. Ale od Nového roku to bude s nárůsty ceny elektřin velký průšvih, i se zastropovanou cenou od státu. Ve skladech máme ‚chlaďáky‘, které jedou jenom na elektřinu,« dodal.
(zmk)