Zajímají současnou vládu Petra Fialy (ODS) problémy běžných lidí, kteří musejí řešit důsledky růstu cen v podstatě všech komodit? Zdá se, že nikoli. Zatímco návrhy opozice na řešení dopadů zvyšujících se cen koaliční poslanci odmítají projednávat, hodiny jednání Poslanecké sněmovny věnují tématu zrušení elektronické evidence tržeb (EET).
Předlohu o úplném zrušení EET si Sněmovna zařadila jako první bod dnešního pokračování řádné schůze. Zařazení předlohy navrhly při změnách programu schůze koaliční kluby.
»V současné době občany trápí daleko důležitější věci, je to především vysoká inflace a vysoké ceny energií, plynu, potravin a podobně. Mrzí mě, že se Poslanecká sněmovna odmítla na mimořádné schůzi zabývat těmito tématy, a místo toho řeší zrušení EET. Myslím si, že to momentálně není to, co by občany pálilo či bude pálit do budoucna,« řekla pro iportaL24.cz bývalá předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).
O návrhu na zrušení EET jednal ještě před začátkem schůze ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s předsedkyní opozičního klubu ANO, bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou. »Jednání bylo věcné, když je bez přítomnosti televizních kamer, tak je vždycky věcné, ale nejsem schopna říct, že by mělo nějaký hmatatelný závěr,« řekla Schillerová novinářům. Elektronická evidence tržeb je podle ní unikátní projekt a byla by velká škoda vypnout ho. »Je zdrojem dat a informací pro státní správu,« uvedla bývalá šéfka státní kasy. Podle ní dobrovolné vedení EET požadují i někteří podnikatelé. »I když minulá vláda prosadila, aby EET s ohledem na covid bylo dobrovolné, tak 50-60 % podnikatelů dále eviduje,« shrnula Schillerová. Z vyjádření ministra podle ní vyplývá, že si věc promyslí, nemá ale konkrétní termín, do kdy by se Stanjura mohl vyjádřit.
Je jisté, že povinnost EET bude zrušená
Hnutí SPD zrušení EET podpoří. »České podnikatelské prostředí je už tak svázáno byrokracií a regulacemi, že EET tento stav ještě zhoršila. Podle SPD je lepší složitou byrokracii nahradit daňovými paušály,« řekl novinářům místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř. Je přesvědčený o tom, že zrušení EET nepovede k rozkvětu šedé ekonomiky a rozkladu podnikatelského prostředí. »Náklady na EET nebyly zanedbatelné, generovaly však nejistý výsledek, a spíše než aby narovnávaly podnikatelské prostředí, rozdělovaly společnost,« dodal Hrnčíř.
Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy bude povinnost vést EET zrušená. »To je jistota,« prohlásil. Spolu s předsedou klubu lidovců Markem Výborným ale nevyloučil debaty při dalším jednání Sněmovny. »Musel by tam být smysl pro stát a smysl pro podnikatele,« uvedl Benda. »Ten smysl tam v tuto chvíli nevidím,« dodal šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. »Prostor k debatám je ve druhém čtení návrhu,« poznamenal Výborný.
Vostrá nepovažuje návrh na úplné zrušení EET za správný. »Ukázalo se, zejména v některých odvětvích, že zavedení EET bylo správné, dalo to přehled jak zaměstnavatelům, tak i nám zákazníkům o tom, že služby jsou opravdu vykázány tak, jak by vykázány být měly, čímž se aspoň částečně omezila šedá ekonomika,« řekla. Alespoň v některých oblastech by podle ní povinnost EET být měla. »Už v současné době platí dobrovolnost a abych byla opravdu vstřícná, tak bych se tímto zákonem vůbec nezabývala a nechala bych to opravdu na bázi dobrovolnosti, teď jsou skutečně důležitější věci,« dodala Vostrá.
Odbory se zrušením evidence nesouhlasí
Elektronická evidence tržeb byla zavedená v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala fakticky dobrovolnou, a to až do konce letoška. Kabinet Petra Fialy (ODS) má zrušení EET v programu. Poukazuje na podle něho zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů i na provozní náklady státu, když se EET navíc týká jen hotovostních plateb.
EET začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března následujícího roku byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, což kvůli koronavirové epidemii nenastalo.
Evidence je kvůli pandemii do konce roku 2022 přerušena, žádný podnikatel tak nyní nemusí své tržby evidovat a úřady tuto povinnost nekontrolují. Podnikatelé nicméně mohou evidovat dobrovolně. Aktuálně je podle údajů finanční správy do projektu zapojeno zhruba 201 000 podnikatelů, kteří zaevidovali zhruba 19,2 miliardy účtenek.
Českomoravské konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů nesouhlasily se zrušením EET. Důvodem je podle nich, že zrušení EET zvýhodňuje jednu skupinu obyvatel, tedy osoby samostatně výdělečně činné, proti zaměstnancům. Dále to také považují za rozpočtově neodpovědný krok.
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR podporuje pokračování EET na dobrovolné bázi, pokud bude jasné, jaké bonusy to podnikatelům přinese. Svaz by zároveň uvítal, aby byla zákonem upravená povinnost vedle hotovosti přijímat platbu i bezhotovostní formou. Asociaci českého tradičního obchodu chybí od vlády informace, jak se po zrušení EET vypořádá s problémem šedé ekonomiky.
(jad)