Tohle radši nezkoušejte! Nejnebezpečnější sportovní aktivity

Sportem ku zdraví – říkává se. Ovšem při mnoha pohybových aktivitách platí spíše ono parodované »sportem k trvalé invaliditě«. A může být ještě hůře, zvláště u některých adrenalinových zábav. Vybrali jsme nyní deset nejnebezpečnějších sportů, i když u mnohých se dá nad pojmem »sport« (v rámci jeho podstaty) s úspěchem pochybovat…

1. Base jumping

Base jumping je extrémní sport, jehož náplní je skákání z pevných objektů (B.A.S.E je zkratka z anglických slov building/budova, antenna/anténa, span/most a earth/země, skála). Jedná se o extrémně nebezpečný sport s velkým množstvím zaznamenaných úmrtí – podle odhadů každoročně zemře deset skokanů. Člověk, který se chce base jumpingu věnovat, musí být nejprve dobrým parašutistou s perfektním odhadem výšky, v níž je nutné padák otevřít a s vysokou úrovní schopnosti ovládat let. Pro začátečníky je ideální skákat z vysokého mostu, protože to dává největší možnosti kontroly letu.

2. Jeskynní potápění

Potápění jako takové je relativně bezpečná zábava, ačkoli mediálně bývá považován za adrenalinový sport. Pokud však projdete sofistikovanými kurzy, nemáte se čeho – ohledně vlastního zdraví – bát a maximálně vás jiný potápěč kopne ploutví. Jenže jeskynní potápění je přece jen o něčem jiném. Náročnost vychází ze složitosti jeskynní stavby, kdy hrozí zabloudění a následné vyčerpání zásob kyslíku. Při této aktivitě zemře každoročně několik potápěčů, ovšem probádání dosud neprozkoumaného láká mnohé dobrodruhy. Proč ne – jen je potřeba nepřeceňovat vlastní schopnosti.

3. Běh s býky

Jezdit na koni je nebezpečné, ale oproti býkům má toto krásné zvíře jednu výhodu – je relativně vychovatelné a vycvičitelné. Kdežto býk doslova a do písmene vidí rudě. I tak si každoročně odvážlivci dopřávají radovánek tváří v tvář tomuto nebezpečnému zvířeti. Světoznámou se stala tradiční akce v Pamploně, kdy po ulicích města býci pobíhají volně. Koná se u příležitosti oslav sv. Fermína, patrona Navarry. Oslavy začínají 6. července v pravé poledne a končí 14. července o půlnoci. Encierro, jak se tento běh nazývá, původně sloužil k rannímu přesunu býků z ohrady pod městskými hradbami do arény, kde se odpoledne organizují býčí zápasy. Masová aktivní účast veřejnosti při těchto bězích je záležitostí až druhé poloviny 20. století. Vzdálenost mezi ohradou a býčí arénou je 850 m.

4. Býčí rodeo a býčí zápasy

Ještě nebezpečnější než před býky utíkat je na nich jezdit nebo s nimi bojovat. Boj s býky, o němž již byla řeč v předchozím odstavci, je výsadou hlavně Španělska, rodeo zase Severní Ameriky. V jeho rámci je cílem udržet se na hřbetě alespoň osm sekund. Zdá se vám to málo? I s tím má hodně jezdců veliké komplikace. Tím pádem se býčí rodeo řadí k nejkratším sportovním odvětvím vůbec, ovšem to neznamená, že by při něm nehrozilo zdravotní riziko. Ba naopak! Během těch několika málo sekund si je možné zlámat každou kost v těle. Přestože jde o takto morbidní zábavu, chodí na ní opravdové davy fanoušků, a to hlavně ve státech Texas, Wyoming a Jižní Dakota.

5. Ice climbing

Horolezectví samo o sobě pletí za velmi nebezpečné sporty. Jednak můžete spadnout a jednak dobře víte, jaké nástrahy si příroda pro člověka umí připravit v extrémních nadmořských výškách. Tím to však ani zdaleka nekončí! Fajnšmekři si berou cepíny a mačky na ledopády! Pro účely lezení může být led široce rozdělen do dvou sfér – alpského ledu a ledové vody. Alpský led se nachází v horském prostředí a obvykle vyžaduje vylézt zároveň na vrchol hory. Vodní led se obvykle nachází na útesu nebo jiném výběžku pod vodními toky. Jedná se o zmrazené srážení, zatímco vodní led je zamrzlý proud vody. Led může být měkký, tvrdý, křehký nebo tvrdý. Ať tak či onak, není to zrovna aktivita pro malé děti…

6. Freeriding

Lyžování (ale také snowboarding) ve volném terénu je stále populárnější a přizpůsobují se tomu i známé zimní destinace. Jenže je tu i freeriding v prostorech, kam, jak se tak rádo říkává, lidská noha nevkročila. A lyžařští dobrodruzi se tam dokonce nechávají dopravovat helikoptérami. Zážitek je to na půvabném prašanu jedinečný, což o to, ale rizika jsou rovněž nemalá. Pád z velké výšky při extrémních skocích či utržení laviny patří mezi ty nejvýznamnější, ne však jediné…

7. Street luging

Tento sport asi v žádném žebříčku těch nejnebezpečnějších aktivit nesmí chybět. Provozuje se na speciálním prkně – luge board – které připomíná saně, ovšem neřítíte se s nimi na sněhu, nýbrž dolů strmou ulicí. To už je pořádný adrenalin! Modřiny a zlomeniny jsou v tom případě tím nejmenším, co se může člověku přihodit. Velkou hrozbou může být například srážka se stromem, zdí, nebo ještě hůře – s protijedoucím autem. Kořeny tohoto sportu spadají do 90. let minulého století, kdy se v San Francisku skateboardisté začali nudit a vymysleli mnohem »drsnější zábavu«. Právě tam je dodnes »Mekka« street lugingu.

8. Surfing v obřích vlnách

Surfování je sice velmi populární, ale zároveň logicky také velmi nebezpečný sport – obzvlášť když jsou velké vlny, které jsou ale mnohými milovníky adrenalinu speciálně vyhledávány. Co vše hrozí, asi netřeba zevrubně zdůrazňovat. Může vás srazit velká vlna, mrštit s vámi o skálu, případně hrozí i utopění. Mohlo by se vám stát, že vás srazí velká vlna v okamžiku, kdy si nedáváte pozor, a mohla by s vámi hodit o skály, nebo byste se kvůli ní mohli i utopit. Tím to však bohužel nekončí. Surfaři se nejednou stali obětí žraločího útoku, jelikož si je žraloci mohou splést s tuleni, kteří patří k jejich oblíbené stravě.

9. MMA

Jistě jste na některém ze sportovních kanálů již zahlédli ultimátní souboje v kleci, při kterých ze zápasníků doslova stříká krev? Pak jste sledovali tzv. MMA (mixed martial arts). Stále populárnější sport pro opravdové tvrďáky vznikl na konci 20. století ze soutěží, jejichž cílem bylo nalézt mezi různými bojovými uměními nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu. Jedná se o plnokontaktní bojový sport bez využití zbraní, umožňující údery i chvaty, boj ve stoje i na zemi. Povinnou výbavu tvoří pouze speciální rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství – jedním z nich je vážnější zranění, které znemožňuje pokračování v zápasu (injury).

10. Cheerleading

Ptáte se, co je nebezpečného na sportu roztleskávaček čili cheerleaders? Na tom, jak se sexy dívky vlní mezi diváky při sportovním utkání, rozhodně vůbec nic. Cheerleading jako sportovní disciplína je však úplně i něčem jiném. Dívky (ale i chlapci) si připravují tak obtížné choreografie, že by vám z toho šla hlava kolem. Sportovní cheerleading zahrnuje skoky, stunty, pyramidy, výhozy a akrobacii. Musíte zcela důvěřovat druhým, kteří mohou udělat chybičku (stejně jako vy) – a už následuje pád na tvrdou zem. Nikdo sice při cheerleadingu ještě nezemřel, ovšem zlomeniny, otřesy mozku a další zranění jsou na denním pořádku. Ostatně tak tomu je i v dalších odvětvích, která jsme nezmínili. Zkrátka a dobře, každý sport s sebou nese svá rizika…

(mac, pk)

FOTO – pixabay, Voyo – TV Nova, wikipedia.org/Calixtocapi

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy