Těstoviny a »jejich« omáčky. Zkuste tradiční i netradiční recepty

Sáčkem těstovin snadno, rychle a levně nasytíte čtyři i šest strávníků. Uvařené těstoviny (vařte podle návodu) stačí ochutit kečupem či některou z hotových omáček, kterých je na trhu dostatečný výběr. Vzhledem k jejich ceně, ale i k chuti, jež vám nemusí »sedět«, je zkuste nahradit vlastními výrobky.

Stačí i jen na oleji podušená, jemně nakrájená cibulka, na ní prohřejte rajský protlak se lžičkou cukru, opepřete a osolte. Zelené bylinky jemně usekané (petrželka, tymián, ale i třeba kopr) dodají chuť. A mnoho jiných dobrých omáček na těstoviny si můžete připravit doma.

K jejich přípravě doporučujeme použít pánev či kastrol se silnějším dnem. Zkuste »luxusnější« sýrovou omáčku. Je hotová za deset minut. Potřebujete vrchovatou lžíci másla, lžíci oleje, dva »taveňáky« po 100 gramech, půl hrnku mléka, půl hrnku strouhaného eidamu, jemně pokrájenou středně velkou cibulku, pepř a sůl. Na pánvi zahřejte olej, přidejte máslo, zahřejte a přidejte jemně nakrájenou cibuli, krátce ji orestujte. Poté přihoďte na kousky potrhaný tavený sýr. Míchejte do jeho rozpuštění, zalijte mlékem, okořeňte a osolte a za stálého míchání prohřejte (ale nevařte!). Nakonec přidejte strouhaný sýr a za stálého míchání ho nechte rozpustit. Můžete přidat špetku strouhaného muškátového oříšku. Jednotlivé porce těstovin touto omáčkou přelijte. Bude spolehlivě stačit na dvě až tři porce těstovin.

Pro přípravu česnekové a křenové omáčky, ale též například rajčatové, okurkové, paprikové a jiných zeleninových omáček, doporučujeme použít stejný základ. Na dvou lžících slunečnicového či olivového oleje krátce orestujte jemně pokrájené čtyři plátky anglické slaniny (není nutná, ale dodá vůni), přidejte cibuli, nechte ji zesklovatět a zalijte dvěma hrnky zeleninového vývaru, osolte a opepřete. Zvolna uveďte do varu, zahustěte jíškou. Přidejte (podle chuti) prolisovaný česnek nebo čerstvě nastrouhaný křen, nechte na mírném ohni přejít varem a na závěr přidejte hrnek smetany ke šlehání, prohřejte, nevařte! Pokud budete dělat rajčatovou či okurkovou (z nastrouhané salátové okurky) omáčku, dejte pokrájená a předem oloupaná rajčata nebo okurku na cibulku, poduste a pak zalijte vývarem, zahustěte jíškou a k doplnění chuti použijte zakysanou smetanu a lžičku cukru. Nezapomeňte na bazalku!

Běžně koupíte tzv. skleněné nudle různé šíře, které jsou vyráběny z rýže. Netřeba se jich bát. Jejich vaření je rychlé, chuťově jsou skvělé. Jen se nebát. Stačí je zalít vroucí vodou a po třech minutách vodu slít. Než je začnete »vařit«, doporučuji připravit na ně jednoduchou zeleninovou omáčku. Stačí dvě lžíce slunečnicového nebo olivového oleje, jedna jemně pokrájená cibulka, několik stroužků česneku (podle chuti), hrnek mražené polévkové zeleniny, dvě lžíce světlé sójové omáčky, lžička drceného oregana, lžička bramborového nebo kukuřičného škrobu a pepř.Na oleji zpěňte cibulku, přidejte zeleninu, zakryjte a duste asi čtyři minuty. Přidejte jemně pokrájený česnek, koření a dobře promíchejte. Škrob rozmíchejte v hrnku studené vody a za stálého míchání vlijte do směsi, kterou doplňte sójovou omáčkou. Podle potřeby přidejte trochu vody. Nechte přejít varem a přelijte touto směsí rýžové nudle, promíchejte je. Labužníci nebudou ani na okamžik váhat a přidají dvě tři jemně pokrájené chilli papričky.

K luxusním omáčkám na těstoviny patří omáčka Bolognese, skvělá na špagety a jiné, tzv. dlouhé, těstoviny. Budete potřebovat 400 g kvalitní směsi mletého masa (půl na půl vepřové/hovězí), jemně pokrájenou cibuli, dva kousky jemně nakrájeného řapíkatého celeru, tři stroužky rozdrceného a pokrájeného česneku, hrnek červeného vína, lžíci másla, dvě lžíce olivového nebo slunečnicového oleje, konzervu pokrájených oloupaných rajčat, lžíci cukru, bobkový list, lžičku organa, lžíci rajčatového protlaku, pepř, sůl. V pánvi nebo kastrolu s těžkým dnem rozehřejte máslo s olejem, přidejte cibulku a na mírném ohni asi pět minut osmažte cibulku společně s pokrájenými celerovými řapíky. Poté přidejte česnek, maso a poduste tak dlouho, až bude možné maso snadno rozdělit vařečkou. Podlijte vínem a nechte asi dvě minuty »probublávat«. Přidejte bobkový list, oregano, rajčatový protlak, pokrájená konzervovaná rajčata, cukr, pepř a sůl. Promíchejte a na malém ohni za občasného míchání duste asi 60 minut. Podle potřeby mírně podlijte vodou. Cílem je, aby maso bylo »prostoupeno« chutí všech přísad omáčky. Omáčkou přelijte čerstvě uvařené těstoviny. Vynikající!

Špagety s kečupem a strouhaným sýrem jsou jednoduché, typické české levné a rychlé jídlo. Ale žádná sláva. Přičemž stačí tak málo, aby vše bylo dokonalé. Připravte si vlastní omáčku na špagety. Jednu větší cibuli jemně pokrájejte a na lžíci másla ji zpěňte. Přidejte konzervu naložených rajčat. Osolte a krátce poduste. Poté zredukujte šťávu z rajčat, přidejte ještě jednu lžíci másla, okořeňte tymiánem a oreganem, přidejte uvařené špagety, sklenku červeného vína a prohřejte. Dva tři jemně pokrájené stroužky česneku dodají chuť i vůni, o chilli papričce, opravdu jemně pokrájené, ani nemluvě. Každou porci posypte strouhaným sýrem, parmezán je nejlepší, ale také nejdražší.

(jan)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy