AKTUALIZOVÁNO
Členové islamistického hnutí Tálibán dnes střežili vstup do univerzitních areálů v afghánských městech a odmítali vpustit dovnitř studentky, informovaly agentury Reuters a AFP. V úterý Tálibán oznámil, že Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vysokoškolskému vzdělání. Nařízení, které dále omezuje práva žen v Afghánistánu, odsoudily OSN, Spojené státy, Británie i další země.
»Šly jsme na univerzitu, ale u brány stáli tálibové a sdělili nám, že až do odvolání nemáme dovoleno vstupovat… Všechny jsme plakaly,« řekla agentuře Reuters Šajsta, která na soukromé univerzitě v Kábulu až doposud studovala obchod.
Profesor na další kábulské univerzitě prohlásil, že zaměstnanci školy dnes u vchodu posílali studentky pryč. Podle něj nemají zaměstnanci na vybranou a musejí se instrukcemi vlády řídit.
Hasíba, která v Kábulu studuje politologii, řekla, že se zrovna učila na zkoušky, když se o nařízení dozvěděla. »Je strašně těžké to přijmout, je to neuvěřitelné. Nedokážu uvěřit tomu, co se děje,« prohlásila. »Když nebudou mít ženy ve společnosti přístup ke vzdělání, jak můžeme doufat v lepší budoucnost?« dodala.
Negramotnost a bezpráví
Podle agentury AFP vyjadřovali na některých místech nespokojenost i mužští kolegové studentek. »Svědčí to o jejich negramotnosti, neznalosti islámu a nedostatečném respektování lidských práv,« řekl na adresu Tálibánu student, který si nepřál být jmenován.
Rozhodnutí vydalo ministerstvo pro vyšší vzdělání, které veřejným i soukromým školám rozeslalo dopis, který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání. Nařízení nepochybně zkomplikuje snahy vlády Tálibánu o mezinárodní uznání a zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku.
Většina dívek v Afghánistánu má nyní umožněno jen vzdělání na základních školách. Tálibán uvedl, že připravuje plán, na jehož základě by mohly dívky absolvovat i vzdělání na středních školách, žádný časový rámec pro zveřejnění plánu ale nesdělil.
Tálibán ničí budoucnost své vlastní země
Francouzské ministerstvo zahraničí dnes nařízení »co nejdůrazněji« odsoudilo a označilo ho za »hluboce šokující« a »naprosto nepřijatelné«. »Toto rozhodnutí doplňuje seznam nesčetných případů porušování a omezování práv a základních svobod afghánských žen ze strany Tálibánu,« uvedla mluvčí úřadu Anne-Claire Legendreová.
Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková prohlásila, že se Tálibán »rozhodl zničit budoucnost své vlastní země«. Uvedla, že tuto otázku předloží k projednání skupině vyspělých ekonomik G7, které Německo do konce roku předsedá.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že krok je dalším otřesným a krutým zásahem do práv afghánských žen a dívek a hluboce politováníhodnou komplikací pro celou zemi. »Vyloučení žen z terciárního vzdělávání je o to více srdcervoucí, že afghánské ženy v průběhu let zásadně přispěly v mnoha profesních a odborných oblastech. Když k tomu připočteme, že dívky nemohou navštěvovat střední školu, stačí pomyslet na všechny lékařky, právničky a učitelky, které byly a budou pro rozvoj země ztraceny,« uvedl v prohlášení Türk.
Britský premiér Rishi Sunak na svém twitterovém účtu reagoval prohlášením, že »svět se dívá« a Británie bude Tálibán soudit podle jeho činů. »Jako otec dvou dcer si nedokážu představit svět, ve kterém jim je odepřeno vzdělání. Afghánské ženy mají mnoho co nabídnout. Zakázat jim vstup na univerzitu je vážný krok zpět,« napsal Sunak.
(jb, čtk)
V dobách Afghánské demokratické republiky měly ženy všechna práva zaručena. Než se do věci vložil americký režim…
Bojí se „konkurence“-je to příšerné….