AKTUALIZUJEME
Režim prezidenta Bašára Asada padl. Syrští povstalci dnes ráno v televizním prohlášení oznámili, že odvobodili Damašek a propustili vězně. Sám Asad našel azyl v Rusku, ačkoli se spekulovalo o tom, že zahynul při pádu letadla.
Trvalo pouhých dvanáct dní, než blesková ofenzíva Asadových odpůrců vedla k jeho odchodu od moci v Damašku. Takto rychlé vyústění nikdo nečekal. Kam však odletělo prezidentovo letadlo, nebylo jasné. Podle Flight radaru stroj mířil k pobřeží, kde se nalézá ruská základna. Následně však z radaru zmizel a spekulovalo se proč. Variantami byla porucha, ale například i sestřelení letounu.
Večer však agentura TASS oznámila s odkazem na zdroj z Kremlu, že Asad i s rodinou našel azyl v Rusku. »Asad a členové jeho rodiny přijeli do Moskvy a byla jim na základě humanitárních důvodů poskytnut azyl,« řekl mluvčí agentury. Tentýž zdroj dodal, že vůdci ozbrojené opozice v Sýrii se zaručili za bezpečnost místních ruských základen.
Ozbrojenci vstoupili do Damašku v neděli ráno. Arabská televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že vládní síly opustily centrum města. Šéf syrské vlády Mohammad Ghazi al-Jalali prohlásil, že je připraven předat moc v republice mírovou cestou.
Šéf povstaleckého uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání se nechal slyšet, že »není cesty zpátky a budoucnost je naše«. V 16.00 místního času (14.00 středoevropského) začal platit zákaz vycházení, ulice se okamžitě vyprázdnily.
Po změně moci v Sýrii může následovat realizace několika scénářů, jak se bude situace vyvíjet, včetně rozdělení a rozpadu arabské země, uvedl turecký list Sabah.
Podle agentury TASS je prvním scénářem možného vývoje v Sýrii Syrská demokratická republika jako aliance opozice s různými frakcemi a ideologickými rozdíly. Ačkoli takovou možnost lze jen stěží realizovat, podpořilo by ji Turecko, Rusko, USA a evropské země, protože umožní zachovat integritu Sýrie, věří pozorovatel Sabah Bercan Tutar.
Další scénáře počítají se vznikem »antišíitského státu ovládaného Izraelem«, případně atomizací země na malé loutkové státy pod vedením Američanů či dokonce s rozpadem Sýrie. Tak či tak hrozí Evropě další migrační vlna, která by mohla přesáhnout ty předešlé.
Země je v důsledku konfliktů už nyní zcela zdevastovaná, lidé jsou v zoufalé situaci. V říjnu požádala Sýrie o vstup do společenství BRICS, ovšem další vývoj ukážou až následující dny.
Dalšího vývoje se obává například místopředseda českého opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. »Režimy, které vládly po svržení Saddáma Hussaina v Iráku nebo Muamara Kaddáfího v Libyii, nebyly lepší,« uvedl bývalý místopředseda Sněmovny.
»Destabilizace v tomto regionu není pro nás dlouhodobě dobrá. Může to znamenat nejen další migrační vlnu, ale i teroristické nebezpečí. Je potřeba to neeskalovat,« připojil předseda SPD Tomio Okamura.
Zvolený americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že Asad utekl ze země, proto že Rusko kvůli válce na Ukrajině ztratilo zájem jen nadále chránit.
Trump označil Rusko za oslabenou zemi, nicméně vyzval k jednání o míru na Ukrajině. »Zelenský a Ukrajina by rádi uzavřeli dohodu s Ruskem a zastavili to šílenství… Okamžitě by mělo dojít k příměří a měla by začít vyjednávání,« řekl s tím, že »Čína může pomoci« v procesu vyjednávání.
Moskva uvedla, že je situací v Sýrii znepokojena. Rusko již v pátek apelovalo na své občany, aby Sýrii opustili. Dnes jeho ambasáda v Damašku ujistila, že její zaměstnanci jsou »v pořádku«. K opuštění Sýrie vyzvalo české občany i Ministerstvo zahraničních věcí ČR a varovalo před případnými cestami do země.
(pk)