Švédská letadla už pomáhají, na víkend se sjedou do Hřenska jednotky z celé ČR

AKTUALIZUJEME

Do Česka dorazila ze Švédska dvě letadla Air Tractor, která pomůžou hasičům s likvidací rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Při zásahu nad Hřenskem nahradila dva hasicí letouny Canadair z Itálie, které se musely dnes vrátit, aby se zapojily do hašení požárů na Apeninském poloostrově. O víkendu chtějí hasiči začít zmenšovat rozsah zasažené plochy. Z celého Česka proto povolají další jednotky. Zasahovat začnou v sobotu v 07.00.

Podle hasičů by švédská letadla měla být po příletu a nezbytných procedurách okamžitě nasazena do akce. Na letišti ve Vodochodech nedaleko Prahy přistála Před 13.00.

Italské letouny pomáhaly s hašením v národním parku ve čtvrtek a podle mluvčího hasičů Ústeckého kraje Lukáše Marvana velmi pomohly. Dokázaly do Hlubokého dolu shodit 48 000 litrů vody za hodinu. Švédské stroje, které je nahrazují, jsou podle odborných leteckých serverů původně zemědělské stroje. Podobně jako canadairy mohou nabírat vodu přímo z hladiny, přičemž každý pojme 3000 litrů vody, tedy asi polovinu toho, co letouny z Itálie.

Přiletěl i Black Hawk ze Slovenska

Vedle letadel se zvládáním požáru v těžko přístupném terénu pomáhají také vrtulníky s vaky na vodu. Dnes přistál v Ústí nad Labem i vrtulník UH-60M Blackhawk, který na pomoc poslalo Slovensko. »Slovenský vrtulník Black Hawk je ve vzduchu a zapojuje se do hašení. Ve vzduchu by mělo být nyní celkem sedm vrtulníků a tři letadla. Naše taktika je, začít zmenšovat území požáru ve vztahu k Hlubokému dolu,« uvedli hasiči na Twitteru v době přistávání švédských strojů ve Vodochodech.

Děčín vydal zákaz vstupu do lesa

Děčín dnes rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Národního parku České Švýcarsko. Zákaz začne platit o půlnoci. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí.

Výjimka platí pro některé lidi, jako jsou zaměstnanci parku. Turisté budou nadále moci využívat vybrané turistické trasy a cyklotrasy v národním parku.

Dočasný zákaz vstupu do lesa vydal magistrát s ohledem na ohrožení bezpečnosti a zdraví lidí. Vyhověl tak žádosti správy parku, jelikož hrozí například pád kamenů, stromů nebo jejich částí kvůli poškození požárem.

Hasiči chtějí přejít z obrany do útoku

S očekávaným víkendovým deštěm chtějí hasiči připravit »frontální útok«, během kterého mají v plánu zmenšovat rozsah zasaženého území. Jsou proto připraveni stáhnout další hasiče z celé České republiky, řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že by se mohlo jednat o 50 jednotek, tedy přibližně 250 hasičů. Zároveň poznamenal, že satelitní snímky potvrdily dosavadní odhady hasičů, zasaženo je území o rozloze 1060 hektarů.

Vlček se Zemanem mluvil i o možnostech, jak podobným požárům do budoucna zabránit. Šéf hasičů zmínil, že pro podobné požáry je potřeba další technika včetně hasicích letadel. Je podle něj otázka, zda by mělo jít o víceúčelové stroje nebo o čistě hasičská letadla. Zmínil i možnost uzavření smluv se soukromníky a pronajímání těchto letadel ve chvíli, kdy by je stát potřeboval. Řešení je ale potřeba nalézt rychle, uvedl. Poukázal také na plánované nákupy větších helikoptér policií a armádou. Stroje by tak mohly nést větší bambi vaky.

Výběr událostí kolem rozsáhlého požáru v NP České Švýcarsko:

24. července – V Národním parku České Švýcarsko ráno začaly hořet asi tři hektary lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. Odpoledne hasiči objevili další ohnisko, kvůli němuž museli evakuovat ze soutěsek odhadem 100 lidí a turistickou atrakci z preventivních důvodů uzavřít. Oheň hasily i policejní a armádní vrtulníky a letadlo An-2.

25. července – Dopoledne hasiči uvedli, že se požár v národním parku dál nešíří, odpoledne ale oheň kvůli větru začal znovu rozšiřovat. Z Pravčické brány se muselo evakuovat 80 lidí a další desítky lidí musely opustit skautský tábor v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu. Hasiči kvůli požáru evakuovali obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka, večer se požár přiblížil k Hřensku. Hasiči oznámili, že na místo dorazí posily z dalších krajů. Stát jednal o pomoci techniky ze Slovenska.

26. července – Hasiči v noci evakuovali asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor. Kvůli sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde shořelo několik domů. Evakuovat se musela stovka obyvatel Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku.

– Ráno hasiči uvedli, že v oblasti hoří zhruba na 30 hektarech, večer ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v České televizi řekl, že se zasažené území blíží k 1000 hektarům.

– Hasiči v ČR zaznamenali od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu, který pocházel z požáru u Hřenska. Kromě Prahy se objevily třeba v Pardubickém kraji. Na Děčínsko dorazili hasiči z dalších krajů.

– ČR kvůli požáru požádala Slovensko o půjčení vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku, a poptávala v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Vrtulník S-70i Black Hawk nabídlo Polsko, už večer se zapojil do hašení. Večer začalo v Národním parku České Švýcarsko kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru.

27. července – Požár hasilo vedle další techniky už sedm vrtulníků a dvě letadla An-2. Oheň se přes noc dál nešířil. Ústecký kraj nevyhlásil zákaz vstupu do lesů, přestože o zákazu dopoledne mluvil ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Kraj zakázal kouření či rozdělávání ohňů v lesích v regionu. Na místo dorazily posily z dalších krajů a do ČR odpoledne přiletěly dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie. Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Národním parkem České Švýcarsko kvůli požáru zákaz letů.

28. července – Rozsáhlý požár se v noci nerozšířil, ale plocha zasažená ohněm se nezmenšila. V bezpečí se podařilo udržet obec Janov, která se nemusela evakuovat. Do hašení požáru se zapojily italské canadairy, které pojmou přes 6000 litrů vody. Vodu k hašení nabíraly za velkého zájmu lidí v jezeře Milada nedaleko Ústí nad Labem. V ČR ale pomáhaly jen jeden den, v pátek 29. července se ale oba stroje vracejí zpátky do Itálie, kde se musejí zapojit do hašení požárů. Armáda nasadila k hašení vedle vrtulníků W3-A Sokol i silnější helikoptéru Mi-17. Slovensko oznámilo, že vyšle na pomoc 30 vojáků s vrtulníkem UH-60M Blackhawk.

– Vláda debatovala o možné pomoci pro místa, která poničil požár. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl médiím, že až po dohašení a zjištění rozsahu škod bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) oznámil, že Povodí Vltavy zvyšuje odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, aby bylo v Labi dost vody k hašení.

29. července – Hasičům se přes noc opět podařilo u držet požár na ploše pět krát dva kilometry. Večer a v noci natáhli vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. – Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie přiletěla do ČR dvě letadla Air Tractor ze Švédska.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy