Lidé jsou letos při půjčování peněz před Vánocemi opatrnější než v minulých letech. Předvánoční půjčky mohou být totiž pro řadu lidí rizikem, nepůjčují si proto tolik na dárky, ale spíše na uhrazení nezbytných výdajů. Jak přitom vyplývá z nedávného průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů, Češi chtějí letos vydat za Vánoce v průměru 13 635 korun, zatímco loni za Vánoce utratili v průměru 12 672 korun.
»Zájemci o nové půjčky se chovají zodpovědně a k půjčce přistupují až v náročné životní situaci, kterou potřebují překlenout. Ubývají půjčky na zbytné věci, jako je například elektronika či zbytné domácí spotřebiče jako domácí pekárny a roboty, což byl v minulých letech předvánoční hit. Dnes častěji vidíme půjčky na domácnost či rekonstrukci, ve které může být i výměna kotle či další úsporná opatření, a opravy auta,« řekla Kateřina Jarošová, mluvčí společnosti Provident Financial, která poskytuje rychlé hotovostní i bezhotovostní půjčky.
Společnost Home Credit v letošním roce u splátkového prodeje zaznamenala desetiprocentní meziroční pokles, který kopíruje vývoj tržeb obchodních partnerů. »Samotný listopad je přitom z hlediska nákupu na splátky nejsilnějším měsícem v roce, kdy uzavíráme až dvojnásobný počet smluv ve srovnání s průměrným měsíčním počtem,« uvedl ředitel divize obchodu Home Creditu Marek Tomčík.
Vánoce svádí ke zbytečným půjčkám
Podle výsledků listopadového průzkumu pro službu Zonky, která je postavená na principu takzvaného P2P půjčování (to znamená, že on-line propojuje lidi, kteří chtějí půjčku, s lidmi, kteří chtějí do těchto půjček investovat a tím zhodnotit své peníze), zvažuje půjčku na vánoční dárky pět procent Čechů, což je podobný podíl jako loni. »Hlavním důvodem pro případnou půjčku jsou obecně rostoucí výdaje, kvůli kterým by jim na vánoční dárky nezbývalo tolik peněz. Většina lidí proto letos neplánuje pořizovat více dárků než loni a dokonce uvádí, že jejich Vánoce budou tento rok skromnější než ty předchozí,« dodal vedoucí oddělení výzkumu trhu pro Air Bank a Zonky Petr Šmíd.
»Obzvlášť před Vánocemi se však lidé mohou nechat zlákat k nákupům na dluh ve snaze udělat radost svým blízkým. Impulzivně se tak mohou zavázat nejen ke zbytečné půjčce, ale dokonce se dostat třeba i do dluhové spirály. Často si totiž neuvědomují, že takovou půjčku budou splácet třeba až do dalších Vánoc nebo i déle,« dodala vedoucí oddělení půjček v Air Bank Veronika Benešová.
Lákavé povánoční výprodeje
Podle Tomčíka je trendem posledních let silný nákupní leden, kdy Češi hojně využívají povánoční výprodeje. Elektronika podle něho vede co do počtu uzavíraných smluv na splátky a objemu půjčené částky, přičemž nejvíce si lidé půjčují na televize a mobilní telefony. Na druhém místě je pak bílá technika, a to konkrétně pračky a chladničky.
Jak také vyplývá z uvedeného průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos, většina lidí nepovažuje půjčku na vánoční dárky za bezpečnou. Obecně přitom platí, že mladší lidé se takových úvěrů bojí méně a za dobrý nápad je považuje šest procent Čechů od 18 do 34 let. Ti, kteří si plánují půjčku na vánoční dárky vzít, nebo si ji už vzali, si nejčastěji půjčují přímo od banky (58 procent). Nad důvody, které by mohly způsobit neschopnost půjčku splácet, příliš neuvažují. Na 35 procent z nich by to vůbec nenapadlo, 31 procent se mírně obává, ale stojí to podle nich za to, vyplývá z průzkumu.
(jb, čtk)