Prezident USA Joe Biden odvolal včera večer čtyřdenní cestu do Německa, která měla tento týden vyvrcholit summitem, na němž se mělo jednat o »plánu vítězství« Volodymyra Zelenského pro Ukrajinu. Bílý dům uvedl, že prezident zůstane doma, aby »dohlédl na přípravy a reakci« na hurikán Milton.
Není zatím úplně jasné, jak Bidenova nepřítomnost ovlivní plánovaný summit, na němž se měli světoví lídři poprvé sejít na americké letecké základně Ramstein, kde se obvykle koná pravidelné setkání ministrů obrany, na němž se projednává vojenská pomoc Kyjevu.
Německý kancléř Olaf Scholz podle deníku Guardian přislíbil, že Bidenova cesta bude přeložena, a uvedl, že chápe prezidentovy důvody pro její odvolání. »Byla by to velmi důležitá schůzka a my jsme ji po všech stránkách připravovali,« řekl.
Již dříve v úterý Německo uvedlo, že se akce vedle Bidena a Scholze zúčastní i britský Keir Starmer a francouzský Emmanuel Macron. Celkem se očekávala účast 20 vedoucích představitelů.
Měli si vyslechnout Zelenského, který by představil nejnovější verzi svého »vítězného plánu« na ukončení války, který se má do značné míry soustředit na požadavek umožnit Ukrajině odpalovat rakety Storm Shadow a další západní rakety dlouhého doletu hluboko do Ruska. To ovšem vyžaduje aktivní zapojení expertů ze zemí NATO.
Biden se brání tomu, aby Ukrajina mohla používat anglo-francouzské rakety Storm Shadow, které se opírají o americkou technologii, nebo americké rakety Atacms. Zvláštní cesta Starmera do Washingtonu minulý měsíc tuto otázku nevyřešila.
Německý představitel v úterý uvedl, že účelem summitu v Ramsteinu bylo ukázat dlouhodobou podporu Ukrajině, i když přetrvávají obavy, do jaké míry tato podpora vydrží, pokud Donald Trump příští měsíc vyhraje americké prezidentské volby.
»Vzkazem Ukrajině bude, že naše podpora je silná a trvalá, a Moskvě, že nemá smysl spekulovat, že bychom mohli v naší podpoře ochabnout a že čas bude hrát pro ruskou agresivní válku,« řekl německý představitel před Bidenovým oznámením o neúčasti.
Trump a mnozí jeho republikánští spojenci jsou dlouhodobě skeptičtí k hodnotě vojenské pomoci Ukrajině. Koncem minulého měsíce se Trump se Zelenským setkal v New Yorku a po schůzce prohlásil, že chce, aby byla uzavřena »spravedlivá dohoda« o ukončení války, která nyní směřuje ke své třetí zimě.
Republikánský kandidát uvedl, že se z jejich setkání hodně naučil. Před jejím zahájením Trump řekl: »Jak víte, mám také velmi dobré vztahy s prezidentem Putinem a myslím, že pokud zvítězíme, vyřešíme to velmi rychle.«
Zelenský uvedl, že účelem jeho cesty do Ramsteinu bylo představit svůj plán spojeneckým zemím. »Jakmile plně pochopíme postoje našich partnerů a vyhodnotíme všechny reálné možnosti pro Ukrajinu, posílení našeho plánu vítězství, zveřejníme naši strategii budoucích akcí,« řekl v noci na pondělí.
V úterý ráno pak naznačil, že se obrátí na spojence s konkrétní žádostí, aby jeho zemi poskytli více systémů Patriot a dalších systémů protivzdušné obrany, které by lépe zachycovaly útoky ruských bezpilotních letounů.
Biden měl v plánu být v Německu od čtvrtka do neděle, což by byla jeho první návštěva této země během jeho prezidentství. Následovat měla cesta do Angoly, aby splnil slib, který dal, že se do Afriky vypraví v době, kdy stojí v čele USA.
Obě cesty byly nyní odloženy, uvedl Bílý dům a jeho mluvčí Karine Jean-Pierre připustila, že na změnu termínu zbývá v době Bidenova prezidentství málo času. »Tři měsíce nejsou dlouhá doba. Jak víte, uteče to jako voda. To uteče jako voda,« řekla.
(cik)