Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem září vyhrálo s drtivou převahou ANO se ziskem 32,9 procenta. Do Sněmovny by se nyní dostalo šest stran.
Hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem tak nadále zůstává jednoznačně nejsilnější stranou a s velkým náskokem drtí všechny ostatní politické strany a hnutí na naší domácí politické scéně.
Na druhém místě by nyní skončila dosud nejsilnější strana vládní pětikoalice ODS v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 11,8 %. ODS však zaznamenává dlouhodobě pokles voličské přízně, což je způsobeno především tím, že se vládě nedaří zastavit propad životní úrovně ani zmírnit obavy lidí z vysokých cen energií a neustálého zdražování. Navíc se vládě absolutně nedaří komunikace svých kroků vůči občanům, což má za následek jen další zvyšování nespokojenosti a frustrace lidí. Důvěra ve vládu jako celek a tudíž i míra voličské přízně jednotlivých vládních stran je také zapříčiněna tím, že lidé mají z vlády pocit, že se více soustředí na řešení zájmů nadnárodních, než právě těch »domácích« národních.
Třetím politickým subjektem, který by se koncem září letošního roku dostal do Sněmovny PČR, je SPD v čele s Tomiem Okamurou, a to se ziskem 10,2 %.
Čtvrtou pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadili Piráti v čele s Ivanem Bartošem, a to se ziskem 9,1 %.
Na pátém místě by v aktuálním měření skončila strana PRO pod vedením Jindřicha Rajchla, a to se ziskem 5,7 %. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN pod vedením ministra vnitra Víta Rakušana, které by obsadilo šestou příčku se ziskem 5,2 %.
Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal. Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se tak koncem září ocitly vládní strany TOP 09 (4,6 %) a KDU-ČSL (3,7 %). Ještě v minulém volebním období parlamentní strany KSČM a Sociální demokracie by podle výsledků zatím cestu zpět ještě nenašly – pro KSČM se vyjádřilo 3,2 % a pro SOCDEM 2,7 % dotázaných.
Průzkum byl proveden ve dnech 21. – 27. září na skupině 1632 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %.
V něčem tak potvrdil výsledky průzkumu společnosti Phoenix Research, který byl prováděn na území celé republiky ve dnech 27. září až 5. října a celkem se jej účastnilo 1019 respondentů.
Do Poslanecké sněmovny by podle průzkumu usedlo sedm subjektů. Vítězem voleb by bylo ANO s 28,7 %, druhá ODS zaostává s 13,5 %. Na paty jí dýchají Piráti s 10,3 % a SPD s 10,1 %. STAN by získalo 6,2 %, PRO 6,1 % a KDU-ČSL 5,9 %.
TOP 09 a SOCDEM by zůstaly před branami dolní komory Parlamentu. TOP 09 by podle průzkumu měla získat 4,1 %, SOCDEM 2 %. 8,7 % lidí pak uvádí, že neví, koho by volili, 4,4 % říkají, že by volili někoho jiného.
(zmk)