Průmyslová výroba v červnu vzrostla podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 1,7 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 0,8 %. Bilance zahraničního obchodu ale skončila opět se schodkem, tentokrát činil 12,1 miliardy korun.
Průmysl ve znamení slábnoucí aktivity
»Zatímco minulý rok v červnu stály průmyslové firmy na počátku čipové krize, letos v červnu se situace v zásobování čipy i kabelovými svazky zlepšila a zejména automobilky doháněly zpomalení produkce z minulých měsíců,« uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. »I přes zlepšení situace s dodávkami dílů pro automobily průmyslová produkce v červnu meziměsíčně stagnovala. V řadě odvětví se totiž růst, který jsme zaznamenávali v průběhu minulých měsíců, zastavil,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Výraznější meziroční pokles produkce zaznamenala výroba dřeva a dřevařských výrobků, zejména výroba dýh a desek na bázi dřeva a dále výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se začal projevovat vliv vysoké energetické náročnosti tohoto odvětví a růst cen.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 15,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,9 %, tuzemské nové zakázky stouply o 16,7 %.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu zvýšil meziročně o 0,1 %.
»S ohledem na aktuální situaci se výkon českého průmyslu jeví jako příznivý, ovšem pokud jde o výhled do nejbližší budoucnosti, je nutné jej brát poněkud s rezervou,« míní analytik Cyrrusu Vít Hradil. »Aktuální data pocházejí z června a ostatní indikátory mezitím poměrně jasně ukazují na ochlazování aktivity,« dodal.
V celém prvním pololetí byla průmyslová produkce podle statistiků oproti předchozímu pololetí vyšší o 2,4 %, přičemž dosáhla stejné úrovně jako v 1. pololetí minulého roku.
Tahounem je teď pozemní stavitelství
»Stavební produkce byla v červnu meziročně mírně vyšší zásluhou pozemního stavitelství. Loňská základna byla přitom poměrně vysoko, byl dokonce zaznamenán druhý nejvyšší růst v roce 2021. Meziměsíční pokles jde za inženýrským stavitelstvím,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 3,1 %. Produkce inženýrského stavitelství klesla o 4,2 %.
Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před vypuknutím pandemie koronaviru.
Stavební úřady vydaly v červnu 7411 stavebních povolení, meziročně o 10 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 51,4 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 14 %.
Počet zahájených bytů klesl meziročně o 31,6 % na 3018 bytů. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 4,7 % na 2368 bytů. »Počet dokončených bytů rostl díky kategorii bytových domů. Dokončování rodinných domů vázne také z důvodu růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit,« upřesnil Matějka.
Korec poznamenal, že Jihomoravský kraj v bytové výstavbě již dotáhl dříve dominantní Prahu. Na jihu Moravy se letos začalo 2693 nových bytů a podíl nových bytů se blíží k polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji. »Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících,« dodal Korec.
Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková upozornila na to, že v Praze se v červu povolilo jen 125 nových bytů v bytových domech a od začátku roku zatím 2315. Město přitom potřebuje každoročně povolit a stavět nejméně deset tisíc nových bytů, uvedla.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v červnu zvýšil meziročně o 0,4 %.
V celém 1. pololetí byla stavební produkce podle statistiků o 5,4 % vyšší než loni. K růstu přispělo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství.
Drahé energie drží zahraniční obchod v záporných číslech
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červnu podle předběžných údajů schodkem 12,1 mld. Kč, který byl meziročně o 3,4 mld. Kč větší.
»Deficit sice není nejhorší v historii jako v předchozích měsících, ale optikou posledního roku nelze už ČR nazvat exportní ekonomikou, více dovážíme,« uvedl Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Novinkou pro Česko je podle něj to, že ceny na domácím trhu nyní mnohem více určují obchodní partneři ze zahraničí.
Celkové saldo nepříznivě ovlivnil především meziročně větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem o 19 mld. Kč zapříčiněný růstem cen na světových trzích. Dále se o 3,6 mld. Kč prohloubil schodek v obchodu se základními kovy a o dvě miliardy korun v obchodu s rafinovanými ropnými produkty. Příznivý vliv na celkové saldo měl zejména vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 10,9 mld. Kč), v obchodu s elektřinou (o 3,9 mld. Kč) a s kovodělnými výrobky (o 2,5 mld. Kč).
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v červnu meziročně zlepšila o 20 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se naopak prohloubil o 23 mld. Kč. Bilance se podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura meziročně nejvíce zhoršila s Ruskem a Čínou, zlepšila se naopak s Německem, Slovenskem a Maďarskem.
Vývoz vzrostl meziročně o 15,3 % na 394,2 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 15,9 % na 406,3 mld. Kč.
»V zahraničním obchodě se zbožím nedošlo v červnu oproti minulým měsícům k žádným podstatným změnám. Vývoz i dovoz výrazně vzrostly, přesto skončila obchodní bilance opět v záporných číslech, a to již pátý měsíc za sebou. Příčinou jsou stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů, jejichž meziročně vyšší hodnota překonala i nárůst vývozu motorových vozidel,« uvedla Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
V lednu až červnu letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 76 mld. Kč, zatímco ve stejném období minulého roku skončila přebytkem 76,2 mld. Kč. Vývoz se od začátku roku zvýšil meziročně o 9,3 % a dovoz vzrostl o 17,6 %.
Ivan Cinka