Stavební zákon? Nefunguje nic a zodpovědnost nese ministr, kritizuje starosta Náchoda Jan Birke

Systém digitalizovaného stavebního řízení se podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše během srpna rozjede. V reakci na kritizovaný zákon to šéf Pirátské strany uvedl v neděli v pořadu Partie Plus televize Prima. Proč to ale nešlo již dříve? A proč Bartoš neustále mění své názory na funkčnost systému? A skutečně je nefunkční? Na to se pokusil z pozice starosty města Náchoda v rozhovoru pro iportaL24.cz odpovědět Jan Birke (SOCDEM), který novinku kritizuje již od samého počátku

Jaké máte v Náchodě zkušenosti s realizací stavebního zákona?

Ty nejhorší. Nefunguje nic! Není pravda, že je systém funkční, jak říká pan ministr. Je strašné překvapení, že partaj, která vstupovala do politiky s tím, že všichni jsou brontosauři a neumějí používat moderní technologie, kdežto oni jsou ti nejlepší, najednou stojí za takovým paskvilem. Což o to, zákon není špatně napsaný, ale k čemu je dobrý obsah, když systém nefunguje v praxi!? Zodpovědnost nese ministr. Je to už měsíc a půl od spuštění a výsledek je tristní. Když mám mluvit za město Náchod, tak nebylo žádné školení, nenásledovaly žádné další rady, jak postupovat, když vám něco vypadne. Potřebujeme, aby systém začal fungovat. Agendy doděláváme ze starého zákona, podle nového se nedá pracovat. A rozhodně to není o tom, že by lidé neměli práci. Jako by občané tušili, že budou potíže s účinností nového zákona, a tak zažádali již v červnu o stavební povolení.

Ministr Bartoš hájil zákon s tím, že na vině je panika před jeho spuštěním. Dáváte mu tudíž za pravdu?

Jen jsem řekl, že byla spousta žádostí před spuštěním nového systému, ale k panice rozhodně nedocházelo, on nemluví pravdu. A právě pravdu je potřeba lidem říci. To se ale nedaří. Já vím – neúspěch se neprodává dobře, to je ten sirotek, zatímco úspěch mívá vždy mnoho otců. Ono to jde špatně z úst. Ano, přicházelo několikanásobně více žádostí, ale na to ta vláda měla být připravena. Vždyť se na tom pracovalo dva roky a stavební zákon byl jednou z jejích priorit. Neřeknu, kdyby došlo ke spuštění po půl roce, ale na něco tak zásadního se mělo ministerstvo pro místní rozvoj připravit, případně oddálit účinnost zákona. Pamatuji si implementaci registru vozidel. Tehdy jsem pracoval jako poslanec, a co jsme si vyposlechli kritik od Pirátů, jak Sociální demokracie a hnutí ANO neumějí implementovat zákony do elektronické podoby. A srovnejte to s realitou dneška!

Byla tedy hlavním důvodem, proč se zdvoj až ztrojnásobil počet žádostí na konci června, i snaha občanů ušetřit, když viděli, že studna nebo čistička budou místo tří stovek stát 10 tisíc a větší garáž vyjde na pět tisíc místo tisícovky?

Odhadoval bych, že je to padesát na padesát. Někteří tušili, že jsou ceny úplně ustřelené a že je tam neskutečně správních poplatků. A pak jsou také lidé, kteří mají hlubokou zkušenost s implementací zákonů do systému, proto se rozhodli přihlásit řadu svých žádostí před účinností zákona.

Ale na stránkách ministerstva pro místní rozvoj stojí, že se »upouští od zbytečných technických požadavků, což zlevní především bytovou výstavbu«. Proč tedy najednou mluvíme o vyšších částkách?

O tom se nemá cenu bavit, to je samozřejmě špatně. Když mluvíme o zefektivnění, mělo by to způsobit menší nároky, co se týká finančních částek. Nový stavební zákon přináší jediné řízení namísto dvou, kdy se stavba umístí i povolí. To je fantastické a dobře napsané. Pokud se nepletu, zákon pochází ještě z dílny bývalé vlády a připravovala ho paní ministryně Klára Dostálová. Sjednocení územek se stavebkem bylo jasným cílem, ale realizace v podání dnešní vlády se nepovedla. Za měsíc a půl se nic nezlepšilo. Možná někde systém funkční je, ale u nás v Náchodě není ani omylem. Nový zákon pozbývá jakýkoli smysl v tom, že v tuhle chvíli se nepracuje na žádostech. Je to jako v Kocourkově. A pak vám hlava nebere, když slyšíte ministra Bartoše v debatě na Primě, že »systém je funkční a pouze má své problémy«. Ten člověk žije v úplně jiném světě.

Dobrá, ale co s tím teď? Nebylo by záhodno nyní zařadit zpátečku a běžet podle »starých pořádků«?

Nene, to ne. Ale mělo se okamžitě zareagovat. Hlavně v momentě, kdy vás váš IT tým upozorní, že nastal problém. Oni přece museli vědět, že to nespustí. A pan ministr je najednou po 14 dnech překvapený, že to nefunguje! Buď úřad řídí, a nebo se tam pracuje metodou »pokus-omyl«, což by nebyla dobrá vizitka ani zpráva pro občany. Nikdo mi nevymluví, že to nevěděl, minimálně ho musel náměstek odpovědný za implementaci zákona na problémy upozornit. Museli o tom přece diskutovat na poradách, jestli tedy nějaké mají, a v zápise musely ty informace stát. Jsem ten poslední, kdo má panu ministrovi radit, ale v ten moment měl všechno prověřit. I s obavou, že to bude páchat minimálně mediální škody pro jeho osobu a pro celé ministerstvo. Šlo o vládní návrh podepsaný prezidentem republiky, takže stačilo požádat vládu o prodloužení účinnosti zákona.

Jak číst myšlenkový posun ministra Bartoše, kdy po třech dnech od účinnosti zákona prohlásil, že systém je plně funkční, na začátku srpna se pak omlouval za chyby a mluvil o tom, že na vině je již zmiňovaná panika, a v neděli ve vysílání Primy znovu mluvil o funkčním systému, který se během srpna rozjede?

To je jasné už od začátku. Tam byli Piráti, kteří jsou fantastičtí a geniální, vše zvládají a umějí nakládat s IT. Zatímco my ostatní jsme byli ti brontosauři. Pamatuji si na ty autobusy, kterými sem přijeli. S mřížemi, za které je potřeba staré politiky zavřít…

A realita? Chápu krizový management, kdy je nyní potřeba najet na krizovou komunikaci. Je měsíc před volbami a Piráti chodí v minovém poli. Odpojili se od koalice s hnutím STAN a krajské volby jsou pro ně tvrdý oříšek. Neznám žádného starostu dvojkových a trojkových obcí, který by si pochvaloval, jak stavební zákon funguje v praxi. Proto je třeba zapnout krizovou komunikaci a eliminovat tím kritiku, která se na Piráty a jejich předsedu valí ze všech stran.

Nicméně opozice vyzývá ministra Bartoše, aby přijal politickou odpovědnost a rezignoval. Připojíte se i vy? Měl by odstoupit?

Pane redaktore, vyzvat jakéhokoli ministra k rezignaci by měl předseda vlády nebo partneři v koaličním svazku. Je to odpovědnost premiéra nebo vlády jako celku. Pokud nějaký její člen selže, záleží na síle, tvrdosti a odhodlanosti jejího předsedy. Starosta Náchoda nemá co vyzývat, tomu by se pan ministr jen vysmál. Záleží skutečně na odpovědnosti koaličních partnerů Pirátské strany a především jejich lídrů. Já se k tomu můžu vyjádřit jen stručnou větou, že systém zkrátka nefunguje. Tečka.

Není zkušenost s realizací nového stavebního zákona varováním před automatizací a digitalizací i do budoucna, kdy se hovoří o výhradně elektronických občankách, ale také třeba o potenciálním elektronickém hlasování ve volbách? Nepřeháníme to s realizací moderních technologií ve smyslu – vždy, všude a za každou cenu?

Víte, já vám něco povím. Když jsem byl ve Sněmovně, v tzv. vysoké politice, moc jsem necestoval, protože jsem na to neměl čas, přesto jsem měl příležitost být pracovně ve státech Evropské unie, které jsou v digitalizaci na absolutně špičkové úrovni. Najednou jste někde, kde není žádný problém s ničím. Irové, Estonci nebo Lotyši ukazují, že to umějí, a vše nějakým způsobem brilantně zvládali. Vždycky říkám: »Nevymýšlej něco, co je dávno vymyšlené.« Ten aktuální příklad ze stavebním zákonem není prvním podobným případem v České republice. Problém je, že se my Češi jako celek spokojujeme s průměrem. Mysleli jsme to dobře, ale skončilo to jako vždycky. Nesmíme na všechno nahlížet ve smyslu, že to nějak dopadne. Je potřeba chtít být nejlepší. Mít ambice to zvládnout dokonaleji než ti ostatní. I v rámci digitalizace. Souvisí to také s olympiádou, která teď v Paříži skončila. Naši vrcholoví sportovci říkají, že jsou unavení? Nebo že si to jedou na olympijské hry užít? Načerpat zkušenosti? Když už tam jedu, tak přece chci vyhrát! Nebo měl bych chtít… A když chci uvést do praxe tak důležitý zákon a je to klíčová věc pro daný resort v rámci čtyřletého volebního období, tak za to – s prominutím – položím život. Jde o to, aby se to povedlo, a nemusel jsem pak přemýšlet, jak z toho najednou vybruslit…

Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy