Data o domácí produkci za první měsíc letošního roku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, potvrdily trvající útlum tuzemské ekonomiky. Průmyslová výroba v lednu meziročně stagnovala (loni v lednu se přitom snížila o 1,4 %), a proti předchozímu měsíci poklesla o 2,3 %. Stavební produkce se propadla meziročně o 5,9 % (po loňském nárůstu o 5,4 %), přestože se meziměsíčně zvýšila o jedno procento. Navíc se neukazuje žádné světlo na konci tunelu, hodnota nových zakázek v průmyslu se totiž snížila, stejně jako klesla, a to výrazně, hodnota nově povolených staveb.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v prosinci, zaznamenal průmysl meziroční pokles o 0,7 % a stavebnictví si pohoršilo o 4,6 %
Samotná výroba aut na záchranu tuzemského průmyslu nestačí
»Pokračoval růst ve výrobě motorových vozidel. Výraznější poklesy můžeme i nadále vidět u těžby uhlí, hutnictví a slévárenství či výroby stavebních hmot,« konstatoval Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Podle statistiků také pokračoval pokles ve výrobě strojů a zařízení. Dvouciferná meziroční tempa růstu zaznamenala některá menší odvětví zpracovatelského průmyslu: papírenský a oděvní průmysl nebo ostatní zpracovatelský průmysl.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v lednu ve sledovaných odvětvích klesla meziročně o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,5 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,1 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 2,5 %. »Vrátil se tak klesající trend z druhé poloviny předchozího roku. Nejvýrazněji k poklesu přispěly dlouhodobé problémy ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a pokles poptávky ve výrobě strojů a zařízení,« uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Vyšší srovnávací základna podle statistiků ovlivnila pokles zakázek ve výrobě motorových vozidel. Hodnota nových zakázek vzrostla pouze ve výrobě elektrických zařízení a v menších odvětvích: v oděvním, papírenském a farmaceutickém průmyslu.
Zaměstnanost v průmyslu dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v lednu snížil meziročně o dvě procenta.
Výrazně se propadlo pozemní stavitelství
»V lednu narazila stavební produkce na vyšší základnu a meziročně klesla o 5,9 %. Pokles tlumilo inženýrské stavitelství, které zaznamenalo meziroční růst o 1,4 %, zatímco produkce pozemního stavitelství klesla o 8,3 %,« shrnula Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Pozemní stavitelství zahrnuje hlavně stavby budov, inženýrské stavitelství pak stavby infrastruktury, zejména dopravní.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v lednu vydáno stavební povolení, dosáhla 40,3 miliardy korun a klesla meziročně o 12 %. »Za lednovým poklesem orientační hodnoty stavebních povolení stála výstavba nebytových budov a dopravní infrastruktury,« řekl Matějka.
Počet zahájených bytů vzrostl v lednu meziročně o 29,9 % na 3498 bytů, počet dokončených bytů pak klesl o 27,9 % na 2147 bytů.
Vývoj zaměstnanosti ve stavebnictví ČSÚ přestává v měsíční periodicitě uvádět s tím, že budou zveřejňovány ve čtvrtletní statistice o vývoji zaměstnanosti a mezd. Připomeňme jen, že v prosinci se průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci zvýšil meziročně o 1,1 %.
Ivan Cinka