Ministerstvo financí dnes na svých webových stránkách zveřejnilo stav plnění státního rozpočtu ke konci dubna. Hospodaření státu zaznamenalo dosud nejhorší dubnový výsledek v historii samostatné ČR, rozpočtový schodek činil 200 miliard korun a byl meziročně o 99,9 mld. Kč vyšší.
Rekordní deficit zapříčinily podle ministerstva především nárůst výdajů v sociální oblasti (o 51,9 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (o 36,9 mld. Kč), vyšší investice (o 24,2 mld. Kč) a obsluha státního dluhu navýšená výplatou úrokových výnosů z protiinflačních státních dluhopisů (o 13,9 mld. Kč). »Počátek roku je navíc zkreslen specifiky loňského rozpočtového provizoria, doprovázených nižším předfinancováním. Růst daňového inkasa, dosud navýšený mimořádnými příjmy jen o 8,5 mld. Kč z důvodu jejich zákonné splatnosti, zatím nepokrývá zvýšené požadavky na výdaje státu,« uvedlo ministerstvo.
»Dosavadní nepříznivé hospodaření státu je meziročně negativně ovlivněno 100 miliardami korun navíc na rostoucí důchody a sociální dávky, kompenzace vysokých cen energií a více než dvojnásobné splátky především covidových dluhů. Takřka dvojnásobné jsou oproti loňsku také státní investice zejména na dopravní stavby a energeticky úsporné projekty. Každoročně navíc platí, že duben je slabší měsíc zejména na příjmové straně kvůli vratkám z daňových přiznání fyzických osob,« zdůvodňoval dubnový výsledek plnění rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura. Nejpozději od poloviny roku se ale podle něj hospodaření státu výrazně zlepší díky dodatečným příjmům z dividend, evropských fondů a příjmům z neočekávaných zisků. »Vláda také finalizuje jednání o konsolidačních úsporných opatřeních, z nichž mnohá bude možné aplikovat již na zlepšení vývoje letošního hospodaření,« dodal.
Na příjmové straně nejvíc do státního rozpočtu přispěl meziročně o deset procent vyšší výběr povinného pojistného, který dosáhl 222,5 mld. Kč. DPH přidala do státního rozpočtu 117,5 mld. Kč, o 8,1 % více než loni. Ze spotřební daně rozpočet inkasoval 43,4 mld. Kč, meziročně o 7,4 % méně. Daň z příjmu fyzických osob přinesla 38 mld. Kč (+32 %) a daň z příjmu právnických osob vynesla 37,6 mld. Kč (+21,3 %).
Dále stát vybral 8,5 mld. Kč na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Inkaso daně z neočekávaného zisku, kterou jsou zatíženy energetické a petrochemické společnosti a některé banky, se zatím v rozpočtu neprojevilo, splatná je až později v letošním roce.
Na výdajové straně rozpočtu rostly zejména sociální dávky. Stát na nich vyplatil 288,5 mld. Kč, o 17,3 % víc než loni. Důchody tvořily 225,9 mld. Kč z této částky, meziročně se jejich objem zvýšil o 19,9 %. Téměř na trojnásobek (52,3 mld. Kč) se zvýšily transfery podnikatelům kvůli kompenzacím vysokých cen elektřiny. Výdaje na obsluhu státního dluhu vzrostly o 150 % na 23,1 mld. Kč.
Výrazný meziroční růst pak vykázaly také kapitálové výdaje, které činily 52,7 mld. Kč (+84,6 %). Na financování dopravní infrastruktury přitom směřovalo 18,9 mld. Kč a na program Nová zelená úsporám 8,9 mld. Kč.
(ici)
Demisi!