AKTUALIZUJEME
Růst tuzemské ekonomiky podle dnes zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu v první polovině roku podle očekávání zpomaloval.
Hrubý domácí produkt (HDP) se ve 2. čtvrtletí zvýšil proti předchozímu kvartálu o 0,2 procenta a ve srovnání s 2. čtvrtletím minulého roku o 3,6 %. Ještě v prvním kvartálu přitom rostl mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně o 4,9 %.
»Na výdajové straně k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla pouze domácí poptávka. Mírný růst hrubé přidané hodnoty byl podpořen skupinou odvětví služeb, naopak průmysl a stavebnictví stagnovaly,« sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
K meziročnímu růstu ekonomiky podle statistiků přispěly především výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu. Nadále ji však brzdila slabá poptávka.
Hrubou přidanou hodnotu nejvíce zvyšovala odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se stavebnictví i většině odvětví služeb.
Zaměstnanost se zvýšila mezičtvrtletně o 1,4 % a meziročně o 2,3 %.
Analytici optimismem nesrší
Meziroční růst HDP částečně podpořily příznivé statistické efekty meziroční srovnávací základny, neboť výkon české ekonomiky byl v loňském 2. čtvrtletí ještě stále podvázán pandemickými omezeními, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. V dalších čtvrtletích již tento příznivý statistický efekt nebude působit. Zejména domácnosti budou čelit dopadům vysoké inflace. Hlavně růst výdajů na energie a potraviny bude mít podle něj nepříznivý dopad na peněženky domácností, na náladu spotřebitelů, a tedy i na spotřební výdaje.
»Navzdory dnešnímu mírně příznivějšímu číslu tak nejistota pro další vývoj zůstává extrémně vysoká,« uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. I s předpokladem mírné recese v druhé polovině roku může stále tuzemská ekonomika růst kolem dvou procent. Meziroční dynamice totiž i podle něj pomáhá nízká srovnávací základna. Příchod recese v druhé polovině letošního roku je však v tuto chvílí základní scénář, dodal.
Hospodářský růst v Německu se zastavil
Ekonomika zemí Evropské unie ve 2. čtvrtletí vzrostla o 0,6 %, stejně jako v předchozím čtvrtletí. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil Eurostat. Meziročně ale růst zpomalil na čtyři procenta z 5,5 % v 1. kvartálu.
V zemích eurozóny hospodářský růst mezičtvrtletně zrychlil z 0,5 % v 1. čtvrtletí na 0,7 %. Meziroční tempo růstu v zemích platících eurem ale kleslo na čtyři z předchozích 5,4 %.
Hospodářský růst v Německu se podle rychlého odhadu spolkového statistického úřadu ve 2. čtvrtletí zastavil. V meziročním srovnání se pak HDP zvýšil o 1,4 %, což znamená výrazné zpomalení proti prvnímu čtvrtletí, kdy meziroční tempo růstu dosáhlo 3,8 %.
Německo tak zatím vychází ze statistik hůř než jiné evropské země, které o vývoji HDP dnes informovaly. Růst ve Španělsku dosáhl proti předchozím třem měsícům 1,1 %, zatímco v Itálii ekonomika stoupla o jedno procento. Francouzská ekonomika se zotavila z poklesu a mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %.
Pokles HDP proti předchozímu kvartálu registruje Lotyšsko (-1,4 procenta), Litva (-0,4 procenta) a Portugalsko (-0,2 procenta). V meziročním srovnání zatím rostly ekonomiky všech členských zemí EU.
Ivan Cinka