Pentagon v tomto týdnu pochválil Českou republiku jako jednu z hlavních »spřízněných zemí« kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Konkrétně americký ministr obrany Lloyd Austin zmínil »značnou podporu, včetně nedávného darování útočných helikoptér, tanků a raketových systémů«. Téma dodávek konkrétních zbraní přitom bylo zatím u nás tak trošku zahaleno tajemstvím. Podívejme se tedy, co vlastně o naší »pomoci« a jejích parametrech zatím podle veřejných zdrojů víme.
Bojové vrtulníky
Podle iDNES.cz zazněla na tiskové konferenci po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu několikrát informace, kterou rozšířil zejména korespondent Hlasu Ameriky, v tom smyslu, že ČR bude na Ukrajinu dodávat kromě další pomoci nově také bitevní vrtulníky. Půjde prý pravděpodobně o stroje řady Mi-24. Server E15.cz minulý týden napsal, že české armádní vrtulníkové letectvo má zhruba padesát strojů, drtivě převažují ruské. Vedle dopravních Mi-8, Mi-17 a Mi-171Š jde právě o bojové stroje Mi-24/35, které bude prakticky nemožné nadále udržovat v provozu.
- Vrtulník Mil Mi-24 je dvoumotorový bitevní vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení obrněných cílů a přepravu osob, případně nákladu s přepravními možnostmi.
- Vrtulník, vyráběný v někdejším Sovětském svazu, jehož první prototyp vzlétl v září 1969, má za pilotním prostorem nákladovou kabinu pro až osmičlenný výsadek. Ten může vést palbu osobními zbraněmi, upevněnými v úchytech bočních oken. Vrtulník je také opatřen křídlem o rozpětí 6,5 m, které kromě nosiče zbraňových závěsníků odlehčuje při vyšších rychlostech nosný rotor. Pod přídí je umístěna otočná věž s čtyřhlavňovým rotačním kulometem. Přídavná výzbroj se zavěšuje na čtyři závěsníky. Ve výzbroji mohou být neřízené rakety, letecké pumy, napalmové nádrže i raketnice pro protizemní neřízené rakety. Na koncích křídla jsou lišty pro protitankové řízené střely.
- Maximální rychlost stroje je až 310 km/h, cestovní rychlost 260 km/h. Maximální přeletová vzdálenost je 750 km, taktický dolet 160 km. Únosnost je 2400 kg.
- Vrtulníky má ve výzbroji zhruba 50 zemí. Obávanou zbraní byly například při ruské invazi do Afghánistánu v 80. letech, kde získaly přezdívku »satanův koráb«, nasazeny byly během irácko-íránské války, v bojích v Sieře Leone, ve válkách v Čečensku i v současné válce na Ukrajině.
Raketomety RM-70
Ukrajinský server Defense Express již v neděli napsal, že české raketomety RM-70 jsou nasazeny do bojů proti ruským silám.
- Raketomety jsou kombinací automobilového podvozku Tatra (T-813 8×8 nebo T-815 8×8) a sovětského, respektive ruského raketometu BM-21 Grad ráže 122,4 mm.
- Raketomet byl vyvinut v Československu, vyráběl se v Dubnici nad Váhom. Do výzbroje čs. armády byl zařazen počátkem 70. let.
- Raketomet je určen pro čtyřčlennou osádku, má ve výzbroji 40 raket a 40 raket záložních. Jeho dostřel je až 20 km.
- Ve výzbroji je má zhruba 20 zemí. Použity byly například v bojích v Jemenu, Libyi, na Srí Lance či ve válce o Náhorní Karabach.
Samohybné houfnice DANA
Podle médií Česká republika na Ukrajinu dodala i tyto 152 mm samohybné kanonové houfnice.
- DANA (dělo automobilní nabíjené automaticky) je dělostřelecká zbraň s automatickým nabíjením. Je schopna zabezpečit účinnou palebnou podporu pozemních vojsk. Vyznačuje se velkým dostřelem, přesností a rychlostí střelby.
- Kromě 152mm kanonu má ve výzbroji i 12,7mm protiletadlovým kulomet a pancéřovku RPG-7. Houfnice je na upraveném podvozku Tatra 815.
- Maximální dostřel kanonu je až 18 km a může vypálit čtyři rány za minutu. Obsluhuje ji pět lidí.
- Vyráběly se rovněž v Dubnici nad Váhom, především v 80. letech.
- Ve výzbroji je měly armády Československa a SSSR, nyní je mají například armády Polska, Slovenska, Gruzie, Ázerbájdžánu či Libye.
Tanky T-72
Tanky sovětské výroby existují v mnoha verzích, podle médií ČR poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných T-72M a několik desítek starších T-72.
- Tank je určen k ničení tanků a ostatních obrněných cílů, popřípadě i vojáků protivníka a proti nízkoletícím cílům. Je vyzbrojen 125mm kanonem s hladkou hlavní a automatickým nabíjecím zařízením. Dále je vyzbrojen kulometem spřaženým s kanónem a protiletadlovým kulometem. Vývozní verze T-72M byla bez vrstveného pancíře a systému řízení palby a vyráběla se i v Polsku a Československu.
- Až 45 tun těžký tank (dle výbavy) má tříčlennou osádku a dojezd 460 km (až 600 s přídavnými nádržemi).
- Tanky se začaly vyrábět počátkem 70. let a bylo jich vyrobeno kolem 25 000 kusů, což z nich činí druhé nejrozšířenější tanky po druhé světové válce.
- Tank byl koncipován jako relativně levný hlavní bojový tank, který byl nenáročný na údržbu a mohl být exportován do spřátelených zemí. Nasazen byl v mnoha válkách po celém světě, například v irácko-íránské válce, ve válce v Perském zálivu v bojích v bývalé Jugoslávii, v Gruzii či Čečensku.
Bojová vozidla pěchoty (BVP)
Podle neoficiální informace ČR poslala Ukrajině i několik starších bojových vozidel pěchoty. Armáda ČR (AČR) má ve výzbroji pásová bojová vozidla pěchoty BVP-2, která jsou desítky let stará a technicky zastaralá.
- BVP-2 je lehké bojové obojživelné pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí a pancéřovou ochranou. Osádku tvoří tři lidé, výsadek šest osob. Je vyzbrojeno 30mm kanonem a 7,62mm spřaženým kulometem.
- V někdejším Československu bylo sériově vyráběno v letech 1987 až 1989 podle sovětského bojového vozidla pěchoty BMP-2. Vozidel BVP-2 bylo vyrobeno 344 kusů, čs. armáda jich odebrala 280.
- V minulosti byla čs. a později česká armáda vyzbrojena první verzí těchto vozidel značených BVP-1, což byla licenčně vyráběná sovětská vozidla BMP-1. Těchto vozidel pro tříčlennou posádku a až osm členů pěchoty bylo v letech 1970 až 1989 vyrobeno zhruba 17 300 kusů pro armády socialistických a tehdy spřátelených rozvojových zemí. AČR je postupně odprodávala či uložila do skladů.
(cik)