STAČILO! se soustředilo na protestní témata, která jsou pro nás nepřijatelná, říká místopředseda SOCDEM Radek Scherfer

Sociální demokracie (SOCDEM) se nevzdává, navzdory ne zrovna povzbudivým volebním průzkumům z poslední doby a krachu jednání s hnutím STAČILO!. Místopředseda strany a zastupitel Ústeckého kraje Radek Scherfer v rozhovoru pro iportaL24.cz uvedl, že »žádné volby nikdy přesně neodpovídají předvolebním průzkumům a voliči vždy dokážou překvapit«. Jaké jsou programové trumfy nejstarší politické strany v zemi? A proč nedopadlo jednání o vytvoření jednotné levice, která se v Scherferově kraji naopak spojit dokázala? To byly klíčové otázky v aktuálním interview…

Pane místopředsedo, jste zastupitelem za koalici SOCDEM, KSČM a ČSNS pod názvem STAČILO! v Ústeckém kraji. Proč podle vás podobná spolupráce neklapla i v rámci nadcházejících sněmovních voleb? A není to trochu škoda pro levici?

V Ústeckém kraji nás spojovala úspěšná osmiletá vláda bez skandálů a bez přítomnosti policie na chodbách kraje či krajských organizací, měli jsme velmi blízký program, společné vize a podobný pohled na fungování kraje. Na republikové úrovni však nastala odlišná situace. Uskupení STAČILO bohužel v jednáních o společném postupu do sněmovních voleb nemělo zájem řešit levicové programové priority, jako jsou mzdy, bydlení nebo ceny energií, ale soustředilo se na protestní témata typu referendum o setrvání v EU, která byla pro SOCDEM nepřijatelná. Snahou naší paní předsedkyně přitom bylo již od loňského sjezdu strany vytvoření jednotné levice.

Je možné, že SOCDEM půjde do voleb po boku nějaké strany či hnutí, nebo je již nyní jasné, že se jich zúčastní samostatně?

V současné době se zaměřujeme především na tvorbu programu, protože jsme přesvědčeni, že voliči od strany typu SOCDEM očekávají konkrétní návrhy a řešení problémů, které vznikly v důsledku nekompetentního vedení pravicové vlády. Na nedávné programové konferenci jsme představili koncept sedmi jistot, které tvoří základ našeho přístupu. Kompletní dlouhodobý program bude představen v květnu, což umožní detailnější pohled na naše plány a cíle. Jsme jedinou tradiční levicovou politickou stranou, která se snaží představovat témata, která nás všechny skutečně trápí, a pochopitelně přicházet i s řešeními a opatřeními. Ve svých řadách máme celou řadu odborníků a opět jsme oživili odborné zázemí strany, což nám umožňuje nabízet kvalitní a promyšlené návrhy.

Co se týče jednání o možné volební spolupráci, v tuto chvíli je předčasné tuto otázku komentovat. Jakmile bude dosaženo konkrétního výsledku, veřejnost bude o všem včas informována.

Nemyslíte, že byla chyba zbavit se osvědčené značky ČSSD, kterou navíc začal používat jiný subjekt?

To už patří minulosti a bylo to výsledkem rozhodnutí bývalého vedení. Nemá smysl se k těmto událostem vracet, protože věříme, že voliči dokážou jasně rozlišit, kdo skutečně představuje pravou sociální demokracii a kdo nikoliv. Naším cílem je nyní soustředit se na budoucnost, na program a na konkrétní kroky, které přinesou pozitivní změny pro všechny občany.

Chápu, že se k minulosti nechcete vracet, přesto to s prominutím ještě jednou udělám. Proč podle vás nejstarší politická strana v zemi vypadla v roce 2021 ze sněmovních lavic?

Opakovaně jsme nedokázali efektivně prezentovat své úspěchy veřejnosti. Ve vládě Bohuslava Sobotky jsme úspěšně realizovali téměř celý volební program, což vedlo prokazatelně k růstu životní úrovně občanů. Ve vládě Andreje Babiše, i přes naši roli menšího koaličního partnera, jsme měli vynikající ministry, jako byl Jan Hamáček na ministerstvu vnitra a Jana Maláčová na ministerstvu práce a sociálních věcí, kteří excelentně zvládali krizové situace, například během pandemie covidu. Bohužel však veřejnost často vnímala spory uvnitř strany, které zastínily naše úspěchy ve vládnutí. Tyto úspěchy byly často zastíněny dramatickými situacemi a složitými výzvami, které přineslo právě období pandemie covidu, což v roce 2021 vedlo k našemu vypadnutí ze Sněmovny. Je třeba si uvědomit, že důvěru voličů je velmi snadné ztratit, ale nesmírně obtížné ji znovu získat.

Už jste se dotkl toho, že Sociální demokracie na své programové konferenci na pražském Žižkově představila zásadní priority pro letošní parlamentní volby, které mají za cíl zlepšit životní podmínky pracujících. Kdybyste měl shrnout, co především obsahují, co byste uvedl?

Současná vláda svou nekompetentní politikou uvrhla naši zemi do vleklé krize, která zasáhla všechny oblasti života. Výsledkem je, že mnoho občanů se ocitlo na pokraji chudoby, čelí nejistotě a ztrátě důvěry v budoucnost. Je nezbytné, aby se situace začala okamžitě řešit, a aby byla přijata opatření, která pomohou lidem překonat tuto těžkou dobu. Obrátit tedy padající trend životní úrovně a nastartovat ekonomický růst.

Bydlení je naše zbrojení je ambiciózní program zajistit za volební období 100 tisíc bytů s regulovaným nájmem podobně jako ve Vídni, to už by byla taková síla na trhu, která by zastavila zběsilý růst nájmů, zajistila dostupné bydlení a ušetřila státu na dávkách na bydlení. S tím souvisí i tlak na zvýšení mezd, protože v příjmech Češi zaostávají i za Poláky.

Šikovní lidé a jejich práce je to nejcennější, co máme, a lidi musíme pořádně zaplatit. Cílem zvýšení minimální mzdy, narovnání tarifů státních zaměstnanců, sleva na poplatníka a hospodářská politika i tlak na zaměstnavatele mají cíl, aby si v příštím volebním období každý polepšil minimálně o 10 tisíc měsíčně. A zastavit asociální opatření této vlády, zastropovat odchod do důchodu na 65 let a ženám umožnit odchod do důchodu o rok dříve za každé vychované dítě a současným seniorům kompenzovat šílené životní náklady 13. důchodem.

U toho se, když dovolíte, zastavím. Není třináctý důchod populistický krok ve snaze získat hlasy současných seniorů?

To není žádný populismus. Tento přístup byl již zaveden na Slovensku a v dalších zemích, přičemž naposledy ho občané schválili v referendu ve Švýcarsku. Jedná se o klíčovou investici do lidí, kteří celý svůj život věnovali budování státu. Nemůžeme je nyní ponechat napospas ekonomické krizi a dramaticky rostoucím cenám. Naší povinností je zajistit, aby tito lidé měli důstojné podmínky k životu a aby jejich přínos společnosti nebyl přehlížen. Jsou to právě senioři, kteří tvoří nejzranitelnější vrstvu naší společnosti. Právě oni čelí největším dopadům současné krize a naším cílem musí být jejich ochrana a podpora.

Jak zajistit dostupné a levné energie pro všechny?

Nenechat vše na volném trhu je klíčovým krokem pro zajištění stabilní a spravedlivé energetické politiky. Tentokrát bychom se mohli inspirovat Francií, kde mají polostátní obří energetický podnik, který umožňuje regulaci cen pro domácnosti, čímž se ochraňuje jejich koupěschopnost a ekonomická stabilita. V českých podmínkách by takové řešení znamenalo návrat před rok 2007, kdy byla cenová regulace elektřiny ještě běžnou praxí, a zavedení nové formy kontroly cen by mohlo přispět ke snížení finančního zatížení domácností. Dalším logickým krokem by mohlo být eventuální zestátnění ČEZ, což by přineslo větší kontrolu nad energetickým sektorem, umožnilo lepší plánování a zajistilo, aby se energetické zdroje staly dostupnější pro všechny občany.

»V České republice klesá počet internistů, což je alarmující problém, který současná vláda a pan ministr zdravotnictví ignorují,« napsal jste ve svém nejnovějším komentáři na stránkách socdem.cz coby člověk se zkušeností z oboru. Jak to ale vyřešit?

Musíme podpořit více míst na lékařských fakultách, aby bylo více doktorů v České republice a klidně na úkor zahraničních studentů. Komunikovat s pojišťovnami, s kraji a hledat řešení. Je nezbytné podpořit navýšení počtu míst na lékařských fakultách, aby se zajistil dostatek kvalifikovaných lékařů v České republice. Tento krok by měl být prioritou, i kdyby to znamenalo omezení počtu zahraničních studentů. Zdravotnictví je však komplexní systém, a proto to není pouze otázkou lékařů, ale všech zdravotníků – od sester přes sanitáře až po další odborný zdravotnický personál, kteří společně zajišťují fungování celého zdravotnického systému. Aktivní komunikace s pojišťovnami, kraji a dalšími relevantními institucemi je klíčová pro nalezení efektivních řešení.

Bohužel, současná vláda si stanovila zdravotnictví jako výkladní skříň, ale ve skutečnosti připomíná spíše rozvrzaný kredenc. Neustálé výpadky léků a každodenní problémy českého zdravotnictví plní stránky našich médií.

Musíme si bohužel přiznat, že pan ministr není tou úplně nejostřejší tužkou v penále a svými kroky prohlubuje krizi v našem zdravotnictví. Nastal moment, kdy je nutné změnit přístup a přijmout jasná opatření, která zajistí dostupnou a kvalitní zdravotní péči. Klíčovou roli přitom musí hrát lékaři a ostatní zdravotníci, bez jejichž podpory a úsilí nemůže zdravotnický systém efektivně fungovat. Současný ministr nedělá nic.

Každé dítě by mělo mít rovný přístup k zájmovým aktivitám bez ohledu na příjem rodičů. Toť další priorita SOCDEM. Zeptám se vás ale jinak, jak lze v současné době zajistit, aby děti trávily volný čas sportem, zájmovými kroužky, a ne u počítače a mobilu, tím hůře v partě svádějící k návykovým látkám?

Přesně proto přicházíme s návrhem Kroužkovného. Pro mnoho rodin představuje stále větší finanční zátěž zajistit dětem kvalitní mimoškolní aktivity, které nejen rozvíjejí jejich talenty, ale také nabízejí alternativu k digitálnímu světu a mohou předcházet negativním vlivům, jako jsou drogy či jiné rizikové chování. Kroužkovné je navrženo tak, aby každé dítě mělo nárok na příspěvek, který by pokryl náklady na sportovní nebo kulturní aktivity, lyžařský kurz, taneční, školu v přírodě nebo jiné tradiční vzdělávací a volnočasové aktivity. V současné době jsou tyto aktivity pro stále více rodin finančně nedostupné, což přispívá k nerovnostem ve společnosti. Naším cílem je umožnit dětem rovný přístup k příležitostem, které podporují jejich osobní růst, sociální integraci a zdravý životní styl.

Kroužkovné je nejen investicí do mladé generace, investicí do naší budoucnosti, ale také klíčovým krokem směrem k odpovědné a solidární společnosti.

Jak moc velkou roli budou podle vás hrát v nadcházejících volbách zahraničně-politická témata, kterým se SOCDEM na první pohled nevěnuje až tolik? Nebo mě opravíte?

Jsou to témata, která aktuálně dominují veřejnému prostoru. Současná vláda je však často využívá jako nástroj strachu a zároveň jako paraván, za kterým skrývá svou neschopnost řešit skutečné problémy. Nechci vážnost zahraničních a bezpečnostních témat v žádném případě bagatelizovat. SOCDEM se zaměřuje především na domácí problémy, které mají přímý dopad na životy našich občanů. Je nepravděpodobné, že by Česká republika mohla sama vyřešit složité konflikty, jako je situace v Gaze nebo mírová jednání na Ukrajině. Zvláště ne s ministrem zahraničí Lipavským, který si plete diplomacii s aktivismem a svým přístupem systematicky oslabuje českou zahraniční politiku. Naším cílem je proto soustředit se na konkrétní domácí výzvy a přinášet řešení, která budou mít skutečný přínos pro naše občany.

Neděsí vás aktuální průzkumy Ipsos, Medianu i STEMu, které SOCDEM zařazují hluboko pod pětiprocentní hranici?

Žádné volby nikdy přesně neodpovídají předvolebním průzkumům – voliči vždy dokážou překvapit. Půl roku před volbami je proto příliš brzy na jakékoliv definitivní závěry. Většina voličů stále váhá, a ještě se nerozhodla, komu dá svůj hlas. To nám však dává příležitost. Je na nás, abychom je oslovili, přesvědčili a ukázali, že právě naše vize a řešení jsou tím, co může přinést pozitivní změny do jejich života i celé společnosti.

Petr Kojzar

FOTO – Facebook a socdem.cz

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. SOCDEM není levice a jsou to navíc euroatlantisti. Je dobře, že to neklaplo, ať se spojí s Babišem, jsou k nerozeznání.
    Vystoupení ze zločineckého Severoatlantického paktu a mír, to jsou klíčová levicová témata.
    Sociální demokracie napomáhala vzniku současného systému, prováděla rozprivatizaci našeho národního majetku, spoluvytvářela nevýhodnou závislost na státech Západu, teď sklízí plody.

  2. Pravdou je,že STAČILO opravdu kromě kritiky vlády zatím program jak řešit např. bydlení a další nenavrhlo. Ono referenda k vystoupení z EU se bohužel nenajíme. A kdyby lidí nakrásně chtěli vystoupit z EU a referendum by to potvrdilo, musí STAČILO říct i to B ,a to co bude pak. Jak ty vazby na EU odpojit. On nejsme na ostrově jako Británie

  3. Jenže ty zahraniční témata jsou extrémně důležitá. Odkud pochází migrace? Kde vznikl Green Deal, LGBT+ a další „moudré“ ideologie a omezení?

  4. Škoda, že to neklaplo. Na levici to hold nepůjde tak jako u národoveckých stran. Vždycky ji budou rrozdělovat ideály a ega.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy