Zadlužená ekonomika Srí Lanky se po měsících nedostatku potravin, pohonných hmot a elektřiny zhroutila, prohlásil dnes v parlamentu srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, který působí zároveň jako ministr financí. Informovala o tom agentura AP. Jihoasijská země čelí podle premiéra mnohem vážnější situaci, než je pouhý nedostatek některých základních surovin.
Srí Lanka v současnosti není schopna nakupovat pohonné hmoty, a to ani v hotovosti, kvůli velkým dluhům národní ropné společnosti. »V současné době dluží Ceylon Petroleum Corporation 700 milionů dolarů (16 miliard korun), a proto nám žádná země ani společnost na světě není ochotná poskytnout palivo,« řekl premiér zákonodárcům.
Srí Lance poskytla pomoc sousední Indie formou úvěru ve výši čtyř miliard dolarů (93 miliard korun). Vikremesinghe však dodal, že Indie nebude schopna udržet Srí Lanku nad vodou příliš dlouho.
Dluhy jdou stranou
Ostrovní země již oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu ve výši sedmi miliard dolarů (164 miliard korun), který má být splacen v letošním roce, a to až do výsledku jednání s Mezinárodním měnovým fondem o záchranném balíčku. Do roku 2026 musí ročně splácet v průměru pět miliard dolarů (117 miliard korun).
Vláda podle nedávno zvoleného premiéra nejednala včas a propásla šanci situaci zvrátit. Kdyby byly na začátku podniknuty alespoň kroky ke zpomalení kolapsu ekonomiky, nemuseli bychom dnes čelit této obtížné situaci, uvedl premiér. »Nyní vidíme známky možného pádu na úplné dno,« prohlásil Vikremesinghe.
Ekonomiku země těžce zasáhla především pandemie covidu-19, rostoucí ceny energií a snižování daní. Oficiální míra inflace na Srí Lance, tedy tempo, jakým rostou ceny, se v květnu meziročně zvýšila o 39,1 procenta. Zároveň ceny potravin v největším městě Kolombu vzrostly o 57,4 procenta.
Nejhorší hospodářská krize od získání nezávislosti
– Srí Lanka je ostrovní stát s 22 miliony obyvatel. V únoru 1948 vyhlásila nezávislost na Británii a do roku 1972 se jmenovala Cejlon. Nyní je republikou v rámci britského Společenství.
– Zemí v současnosti zmítá rozsáhlá hospodářská krize, která je označována za nejhorší od získání nezávislosti. Srí Lanka se potýká s obrovskými dluhy, nemá dostatečné devizové rezervy a její neschopnost platit za dovoz způsobila v zemi nedostatek základního zboží. Chybí palivo, potraviny či léky a obyvatele a podniky trápí dlouhé výpadky dodávek elektřiny. Podle odhadů OSN téměř 5,7 milionu Srílančanů potřebuje akutní pomoc.
– Na kolena srazil Srí Lanku fakt, že po sobě jdoucí vlády nediverzifikovaly vývoz a spoléhaly na tradiční zdroje financí, jako je čaj, textil či turistika. Tvrdou ránu pak zasadila srílanskému hospodářství pandemie covidu-19, která se negativně odrazila na cestovním ruchu.
– Současná situace vedla od poloviny března k širokým protestům proti prezidentovi Gotabajovi Radžapaksovi a jeho rodině. Když protesty v květnu přerostly v násilí, vláda vedená prezidentovým bratrem Mahindou odstoupila a premiéra vystřídal Ranil Vikremesinghe.
– V dubnu Srí Lanka oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu, aby se vyhnula tvrdému bankrotu. Podle agentury AP měla země letos splatit dluh v objemu sedmi miliard z celkových 51 miliard dolarů.
– Začátkem června oznámil prezident Radžapaksa, že dokončí zbylé dva roky svého mandátu a nebude se ucházet o další. Prezident nyní usiluje o získání finanční pomoci ve výši čtyř miliard dolarů (92 miliard korun) od Mezinárodního měnového fondu a zemí jako Čína nebo Indie. Podle premiéra Vikremesingha ostrovní stát potřebuje 3,3 miliardy dolarů na dovoz pohonných hmot, 900 milionů dolarů na potraviny, 600 milionů dolarů na hnojiva a 250 milionů dolarů na plyn na vaření.
– Oficiální míra inflace v květnu na Srí Lance vystoupila na 39,1 procenta, ceny potravin se v metropoli Kolombo zvýšily o 57,4 procenta. Vláda začátkem června oznámila okamžité zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) z osmi na 12 procent. Daň z příjmu právnických osob se loni v říjnu zvýšila z 24 na 30 procent.
– Proti novým vládním nařízením vyhlásily odbory v energetice stávku a velkou část země 9. června paralyzovaly rozsáhlé výpadky elektřiny. Ty se podařilo ukončit, když prezident Radžapaksa slíbil, že vyhoví podmínkám stávkujících. V polovině června schválila Srí Lanka čtyřdenní pracovní týden pro zaměstnance veřejného sektoru. Chce lidem pomoci vyrovnat se s nedostatkem pohonných hmot a podpořit je v pěstování potravin.
– Srílanští zákonodárci 7. června přijali půjčku 55 milionů dolarů na hnojiva od indické Exim Bank. Organizace spojených národů (OSN) 9. června oznámila, že zemi poskytne finanční podporu 47 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy korun). Podle OSN v zemi hrozí humanitární krize.
– V pondělí se v zemi na dva týdny uzavřely školy a úřady, které jsou nezbytné pro chod státu. Země tak chce omezit cestování a čerpání zásob paliva. V úterý bylo oznámeno, že Srí Lanka kvůli rozsáhlé hospodářské krizi sníží věk žen, které mohou odejít pracovat do zahraničí a posílat do vlasti potřebné dolary, z 23 na 21 let.
– Srí Lanka je někdy nazývána Ostrovem tisíce drahokamů. Vzácné kameny také patří k hlavním produktům její ekonomiky. Ve světě je však tento stát známý i konfliktem mezi většinovými buddhistickými Sinhálci a menšinou hinduistických Tamilů. Spor přerostl ve čtvrtstoletí trvající občanskou válku, která skončila v roce 2009, její následky ale zemi trápí dodnes.
(jb, čtk)