Dokud je miminko malé, nemá s ním člověk tolik práce. Ano, má větší strach díky jeho bezbrannosti a řeší zcela novou životní situaci, ale teprve když se děcko naučí chodit, běhá jako »čamrda« a je ho všude plno, zažívá ten největší šrumec. Jak to udělat, aby se člověk ze všech povinností nezbláznil a aby měl alespoň nějaký čas na utužování manželství či partnerství, včetně všeho, co s tím souvisí?
Statistiky uvádějí, že nejvíce se rodiče rozvádějí nebo partneři rozcházejí mezi prvním a druhým rokem věku dítěte. Stačí, aby mezi partnery byly nějaké, byť jen malé, problémy před porodem, a narození dítěte je zněkolikanásobí. Děcko přijde na svět, řve, křičí, neposlouchá a vztah to často nevydrží. Jak na to, abyste v tomto »hektickém« období přežili krizi a nemuseli odpískat vaše partnerství?
1.) Neklaďte si zbytečně velké cíle
Mnohé ženy na sebe hází cíle lopatou – jak budou mít uklizený byt, všude vyleštěno a vysmejčeno, jak dobré chuťovky partnerovi i potomkům uvaří či upečou, a jak budou mít při tom všem čas i na sebe a svoji postavu. Všeho je zapotřebí, ovšem když si dáte tolik cílů naráz, pro každý další den, začnete mít logicky velkou hlavu z toho, že vaše uklizená podlaha je náhle plná drobečků, že na stěně visí kus přesnídávky a že hlína z květináče nějakým záhadným způsobem skončila v postýlce. Raději rezignujte na práci pořádkové čety nebo na vaření specialit, a dítěti se věnujte co nejvíce. Uvidíte, že nebude tolik zlobit a že i s různými kalamitami se po bytě přestane trhat pytel…
2.) Zaveďte pravidelný režim
Každé dítě podvědomě vyžaduje pravidelný režim spánku, jídla a dalších činností. Jinak o to více zlobí a šijí s ním všichni čerti. Třeba jen kvůli únavě nebo z hladu. Ať se děje, co se děje, neměňte tento pravidelný režim. Vyplatí se vám to nejen v onom »kritickém« roce věku dítěte, ale i v tom pozdějším.
3.) Najděte si chvilky pro sebe
Žena na mateřské (či rodičovské) si zkrátka musí najít chvilku pro sebe, ať to stojí, co to stojí. Jinak zešílí! Když dítě v poledne spinká, nebo jakmile dorazí hlídací babičky, nesnažte se vymýšlet pro sebe další práci vymýšlením smělých a hektických plánů, ale věnujte se něčemu, co vás opravdu uklidní, při čem skutečně zrelaxujete. Zajděte si na masáž, na manikúru nebo do vířivky. Přečtěte si módní časopis, nebo se jen tak courejte po ulicích. Ne nadarmo se říká, že samota (pokud jí není moc) dobíjí.
4.) Utužujte partnerství
Je hezké, když trávíte co nejvíce společných chvilek se svou ratolestí (a to ve třech), nicméně někdy je potřeba být jen ve dvou. Nerezignujte na partnerské večery (kina, divadla, romantické večeře) tím, že manžel bude dennodenně jen pečovat výplň rodinné kasy a vaše péče se omezí na starost o dítě. Zařiďte si pravidelné hlídání – pokud nemáte ochotné babičky či tety, nabízejí se sousedky se stejně starými dětmi, jimž pak můžete na oplátku vy ohlídat tu jejich ratolest. Zkrátka reciprocita. Nebo se zeptejte známých na nějakou opravdu dobrou a spolehlivou au-pair. Možná se vám to bude zdát jako vyhazování peněz, ale mnohem lepší je obětovat nějakou tu korunu (i v dnešních drahých časech), než zničit vztah tím, že přijdete o společné chvíle a společné zážitky ve dvou. Ano, syn nebo dcera vždy musí být na prvním místě, ovšem dítě je spokojené a šťastné jen tehdy, pokud má spokojené a šťastné rodiče.
5.) Nepřestaňte spolu komunikovat
Jakmile děcko večer usne, nezapomeňte si sednout ve dvou a »pokecat«. Muž se rád svěří s tím, co ho potkalo v práci, a žena zase potřebuje někomu sdělit i takovou banalitu, jako kolikrát dneska děťátko promluvilo nebo co nového se zase naučilo. A potřebuje, aby při tom někdo naslouchal. Věřte, že tyto společní domácí chvíle (třeba u skleničky vína) ještě více obohatí váš vztah. A samozřejmě mohou (a měly by být) jejich součástí i vzájemné něžnosti. Nepochybujte o tom, že sex je jednou z nejdůležitějších podmínek fungujícího vztahu a po narození dítěte se nesmí vytratit, jinak se spolu s ním s železnou pravidelností vytrácejí i city. A to si přece nikdo, i s ohledem na toho malého tvorečka, nepřeje…
Marcela Špičková