Pražští zastupitelé se dopustili ostudného kroku. Hlasování o odejmutí čestného občanství maršálu Koněvovi bylo následující: čtyřicet zastupitelů bylo pro, nikdo proti, jeden se zdržel (40-0-1). Na pražském zastupitelstvu se tak odehrála zrada v přímém přenosu. Nuly, které nesahají maršálu Koněvovi ani po paty, se opět předvedly v celé své sprostotě…
Koněv byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Čestným občanem hlavního města se stal 6. června 1945. Akt udělení čestného občanství je podle dokumentu schváleného zastupiteli nutné vnímat v dobovém kontextu a s ohledem na další historický vývoj Československa, kdy byl oficiálně povolen jediný výklad událostí a některá fakta byla potlačena a zamlčena.
Mezi nimi primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který zastupitelům dokument předložil, zmínil, že vojsko vedené Koněvem přišlo do Prahy až po uzavření dohody mezi pražskými povstalci a vedením německé nacistické posádky o odchodu z města. Další je to, že Koněv rozhodl o bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945, tedy den po konci války. Tehdy zemřelo 148 místních obyvatel včetně dětí. Podle něj vyšly postupem času najevo skutečnosti, kvůli kterým podle něj nebyl Koněv čestným člověkem. »Proto nemůže být ani čestným občanem,« řekl Hřib.
»Je to naprostý nesmysl! Přejmenovávat po 30, 50, 80 letech ulice, odebírat čestná občanství, předělávat historii k obrazu svému? Jsem rád, že se našli zastupitelé, kteří s tím nesouhlasí. Mně připadá, že ty dějiny moc neznáme. Kdyby si lidé uvědomili, a není to žádná propaganda, a už vůbec ne propaganda minulého režimu, byla to přece slovanská vzájemnost, historické kořeny. Vzpomeňme si na výsledky konferencí Roosevelt – Churchill – Stalin, kde se hovořilo o trvalém míru, o úctě vítězných mocností k sobě navzájem. To všechno teď bouráme jenom proto, že se to někomu hodí?« zlobí se předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.
»Jestliže dneska říkáme, že nás osvobodili Američani, nebo opomíjíme tu druhou linii, která byla důležitá, opomíjíme ty miliony lidí a miliony životů, jež za nás položila sovětská vojska, pak je to špatně! A když říkám sovětská, myslím tím Rusy, Ukrajince, Moldavany a tak dále. Celou tu obrovskou zemi se svými syny a dcerami – a je mi jedno, z jaké oblasti Sovětského svazu pocházeli. To je historie, která se nesmí opomíjet! Zrovna tak, jako se nesmějí sundávat sochy Koněvů a přejmenovávat ulice, protože to byla historie a ti lidé nás skutečně osvobodili. A je naprosto špatně, když dneska děláme všechno pro to, abychom zase zapomněli. To sundávání soch totiž není proto, že chci udělat velké teatrální gesto, ale přeji si, aby se zapomnělo. Aby ta další generace už vůbec nevěděla, kdo byl Koněv. Aby netušila, že to byla Rudá armáda, kdo se největší měrou podílel na našem osvobození. A aby všichni měli pocit, že pravda je to, co se jim narve do hlavy přes ta média,« řekla pro iportaL24.cz předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová.
»Pražští zastupitelé, styďte se! Vlna emocí ovládla pražské zastupitelstvo při projednávání návrhu primátora Hřiba, jehož schválení jako jeden muž doporučila zastupitelstvu Rada hl. m. Prahy. Jednalo se o odnětí čestného občanství hlavního města Prahy Ivanu Stěpanoviči Koněvovi. Proti tomuto nehoráznému návrhu se postavili občané, kteří odmítli přepisování dějin a plivání na památku rudoarmějců bojujících proti německému nacismu. Připomněli padlé osvoboditele, kteří položili život boji za mír. Bývalý pražský zastupitel a místopředseda KV KSČM Praha Ivan Hrůza vzpomenul víc jak 144 tisíc padlých rudoarmějců při osvobozování Československa a téměř 700 těch, kteří položili své životy v pražské operaci. Místopředseda ÚV KSČM a vedoucí kandidát do voleb do ZHMP Milan Krajča rozhodně protestoval proti přepisování dějin a zneuctění památky těch, bez jejichž obětí bychom tady dnes nebyli. Apeloval na pražské zastupitele, aby se nesnižovali k zvednutí ruky pro hanebný návrh Hřiba. Varoval před systematickým pošlapáváním pravdy, viz odstranění pomníku Koněva či pamětní desky 1. ukrajinskému frontu ze Staroměstské radnice,« řekla pro iportaL24.cz předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová.
»Nyní má následovat přejmenování Koněvovy ulice na Praze 3. K názoru vystupujících za KSČM se připojili i další občané, kteří se postavili proti šíření nenávisti a lží. Pražští zastupitelé však zůstali hluší. Namísto toho, aby se zabývali rostoucími náklady, které velká část obyvatel Prahy už nemůže zvládnout, namísto toho, aby řešili dopady inflace, dopravu, nedostupné bydlení, chybějící sociální služby a nedostatek míst v mateřských a základních školách, řešili odejmutí čestného občanství člověku, který velel těm, jež nás přišli zachránit před nacistickým běsněním. Hlasování o odejmutí čestného občanství maršálu Koněvovi bylo následující: čtyřicet zastupitelů bylo pro, nikdo proti, jeden se zdržel (40-0-1). Na čtvrtečním pražském zastupitelstvu se tak odehrála zrada v přímém přenosu. Nuly, které nesahají maršálu Koněvovi ani po paty, se opět předvedly v celé své sprostotě,« dodala Semelová.
»Zastával vyhraněné ideologické postoje, nesouhlasil například s rozhodnutím Nikity Chruščova kritizovat Stalinovy zločiny a odsoudit kult jeho osobnosti. V reakci na demokratizační snahy zamýšlel také vojensky zasáhnout v říjnu 1956 v Polsku,« píše se v dokumentu.
Postup města kritizovali opoziční zastupitelé ANO. »Já z toho (odejmutí občanství) nadšený nejsem, přestože odsuzujeme ruskou agresi,« řekl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Postup města označil za populistický předvolební krok. »Jinak to neumím nazvat,« dodal. Následně vznesl řečnickou otázku, proč vedení města nevybralo někoho z dalších Rusů, kteří mají čestné občanství města. Koaliční zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) označil krok města v současné situaci za zbytný.
Kritiku odmítli koaliční zastupitelé Jan Wolf (KDU-ČSL) a Jan Hora (Piráti). Podle Wolfa je odebrání občanství na místě a nepovažuje jej za přepisování historie. Hora řekl, že jde o napravení historie.
Při diskusi vystoupila jedna z občanek, která obhajovala Putina a řekla, že Rusko se pouze brání. Zastupitelé na její slova reagovali bučením, tlučením do lavic a pískáním. Pospíšil a Hora následně řekli, že se žena zřejmě dopustila trestného činu. »Doufám, že se ukáže, že to bylo nějaké virální video nebo stand-up comedy. Nesouvisí to s odebíráním čestného občanství. Bylo to něco děsivého, po čem by měl někdo sedět,« doplnil opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).
S postavou maršála Koněva a jeho životem se magistrát i některé radnice vypořádávají v několika posledních letech. Praha 6 nechala předloni v dubnu odstranit jeho sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči a žižkovská radnice zase chce přejmenovat Koněvovu ulici po prvním starostovi Žižkova Karlu Hartigovi. Praha nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na ulici Ukrajinských hrdinů.
Čestnou občankou hlavního města se naopak schválením zastupitelů stala zpěvačka Marta Kubišová. Ocenění dostala za umělecký přínos české kultuře a mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a v období normalizace. Spolu s devětasedmdesátiletou Kubišovou je nově čestným občanem houslista Václav Hudeček (1952). Stříbrnou medaili hlavního města dostanou lékařky Milena Černá (1942) a Jitka Abrahámová (1943).
(zmk)
Co čekat od těchto prznitelů dějin, odporné!