Přední soudce Mezinárodního soudního dvora Patrick Robinson prohlásil, že Spojené království již nebude moci ignorovat rostoucí volání po odškodnění za transatlantické otroctví.
Robinson to uvedl exkluzivním rozhovoru pro The Guardian. Soudce Patrick Robinson, který předsedal procesu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, uvedl, že mezinárodní vlna ohledně odškodnění za otroctví se rychle mění, a vyzval Spojené království, aby změnilo svůj současný postoj k této otázce.
»Nemohou nadále ignorovat největší zvěrstvo, které znamená nelidskost člověka vůči člověku. Nemohou ji nadále ignorovat. Reparace byly vyplaceny za jiné křivdy a samozřejmě mnohem rychleji, mnohem rychleji než reparace za to, co považuji za největší zvěrstvo a zločin v dějinách lidstva: transatlantické otroctví,« řekl pro Guardian Robinson. »Věřím, že Spojené království nebude schopno tomuto pohybu směrem k vyplacení reparací vzdorovat: vyžadují to dějiny a vyžaduje to zákon.«
Robinson hovořil exkluzivně pro deník Guardian před Dnem památky transatlantického obchodu s otroky a jeho zrušením, který vyhlásilo UNESCO. Akce navazuje na klíčovou roli, kterou Robinson sehrál při psaní a sestavování zprávy skupiny Brattle Group o odškodnění za transatlantické otroctví, která byla zveřejněna v červnu. Zpráva, která byla označena za nejkomplexnější analýzu reparací mezi státy, uvádí reparace, které náleží 31 zemím, v nichž bylo praktikováno transatlantické otroctví.
Studie odhaduje, že zemím postiženým transatlantickým otroctvím náleží reparace ve výši bilionů dolarů. Zpráva, kterou zveřejnila Západoindická univerzita po sympoziu pořádaném Americkou společností mezinárodního práva, dochází k závěru, že jen Velká Británie musí zaplatit částku 18,8 bilionu liber (přes 500 bilionů Kč) jako reparace za transatlantické otroctví ve 14 zemích. Z této částky připadá přes 200 bilionu Kč na Jamajku. Zpráva vychází z výpočtů společnosti Brattle Group, která zohledňuje bohatství a HDP nashromážděné zeměmi, které zotročovaly africké obyvatelstvo.
Na otázku, zda jsou tato vysoká čísla překvapením, Robinson odpověděl, že nikoli. »Tyto výpočty nejsou za období pěti nebo deseti let. Zahrnují celou dobu trvání transatlantického otroctví, což znamená, že pokrývají stovky let. Navíc reparace nebyly nikdy vyplaceny. Výpočty tedy začínají od prvního dne transatlantického otroctví, což jsou stovky let; a už jen to vysvětluje vysoká čísla.«
Robinson uvedl, že k řešení těchto čísel zpráva navrhuje, aby se platby prováděly v delším časovém období, mezi 10 a 25 lety, a nikoli okamžitě.
Při představení zprávy na Západoindické univerzitě v jamajském Kingstonu PJ Patterson, bývalý jamajský premiér, údajně prohlásil, že Jamajce a dalším zemím postiženým transatlantickým otroctvím náleží reparace, a nevyloučil, že se s touto otázkou obrátí na soud.
: »Je to možné, ale upřímně řečeno si myslím, že větší pravděpodobnost je pro urovnání na politicko-diplomatickém základě, který zohlední příslušné právní aspekty,« uvedl Robinson k možnosti dosažení odškodnění prostřednictvím mezinárodních soudů.
Již v dubnu se přitom britský premiér Rishi Sunak odmítl omluvit za roli Spojeného království v obchodování s otroky nebo se zavázat k placení reparací.
»Je to pro mě velmi nepříjemné. Myslím si, že postoj, který zaujal, je politováníhodný, a velmi doufám, že ho přehodnotí. Vlna se mění, politická vlna, globální vlna se hýbe. Spojené království – včetně obou zásadních stran, Konzervativní strany a Labouristické strany a dalších stran, které jsou stejně důležité – musí vzít v úvahu, že hnutí je hnutím ve prospěch reparací. Transatlantické otroctví je největším zvěrstvem v dějinách lidstva, které nemá obdoby, pokud jde o jeho brutalitu, nemá obdoby, pokud jde o jeho délku přes 400 let, nemá obdoby, pokud jde o jeho výnosnost,« uzavřel pro Guardian Robinson.
(cik)
A co otroci na „bavlně“-tam nejen na jihu USA….