Sociální sítě pod tlakem. Ve Francii budou muset odstraňovat příspěvky do hodiny

Francie schválila nový zákon, podle něhož musí společnosti provozující sociální sítě do jedné hodiny odstranit určitý obsah, jinak jim hrozí vysoké pokuty. Pokud tak třeba Facebook, Twitter a další platformy nebudou cenzurovat obsah podle přání vlády, hrozí jim pokuta až 1,25 milionu eur.

O novém nařízení informoval Britský deník The Independent. Nařízení vyžaduje, aby firmy jako Facebook a Twitter ze svých platforem odstraňovaly »nenávistné projevy a nezákonný obsah«, přičemž možné pokuty jsou nyní omezeny na 1,25 milionu eur (asi 30 milionů Kč).

Nenávistný obsah zahrnuje rasismus, sexuální diskriminaci a sexuální obtěžování, zatímco nezákonný obsah se týká dětské pornografie a terorismu.

Podle nového nařízení budou mít firmy na odstranění nenávistného obsahu 24 hodin a na odstranění nezákonného obsahu pouze jednu hodinu.

Tento časový rámec již dříve navrhl Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu v roce 2019, čelil však kritice ze strany zastánců svobody projevu, kteří varovali, že by mohl být využit k posílení cenzury online, informoval The Independent.

Nizozemská europoslankyně Sophie in ‚t Veldová tehdy uvedla, že rozhodnutí neposkytuje dostatek času na posouzení příkazu k odstranění a jeho dopadu na svobodu projevu. Uvedla také, že pro malé podniky by bylo prakticky neproveditelné se mu podřídit, ačkoli nový zákon uvádí, že se vztahuje pouze na »velké provozovatele online platforem«.

Facebook uvedl, že na »potírání škodlivých komentářů« se zaměřuje již řadu let a že k řešení tohoto problému jsou již k dispozici moderátoři z řad lidí a umělé inteligence.

Dne 4. února 2004 spustil 19letý student Harvardu Mark Zuckerberg ze své koleje webovou stránku s názvem »TheFacebook«. Během 24 hodin měla tato vysokoškolská sociální síť více než 1000 uživatelů.

Do týdne od spuštění obvinili Zuckerberga spolužáci z Harvardu Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss a Divya Narendra z krádeže jejich nápadu. Soudní spor byl nakonec urovnán až o čtyři roky později.

Sociální síť nakonec 26. září 2006 otevřela svou platformu pro všechny. Tento krok se ukázal jako katalyzátor, který podpořil již tak explozivní růst stránky.

V září 2006 nabídla společnost Yahoo za koupi Facebooku jednu miliardu dolarů, ale Zuckerberg ji odmítl. »Nevím, co bych s těmi penězi mohl dělat,« řekl údajně Zuckerberg. »Prostě bych založil další sociální síť«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy