Koaliční vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů dnes podle očekávání návrhu na vyslovení nedůvěry odolala. Pro návrh hlasovalo všech 84 přítomných poslanců ANO a SPD, což nestačilo. Z přítomných 100 koaličních poslanců se k opozici nikdo nepřidal. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.
Hlasování předcházela 22hodinová debata. V jejím úvodu se střídali poslanci s přednostním právem, místo u řečnického pultíku poté zabrali ministři koaliční vlády, kteří od čtvrtečního večera až do dvou hodin po půlnoci představovali své dosavadní kroky a plány. Opoziční poslanci to označovali za obstrukci a někteří svou přihlášku do debaty stáhli. Řadoví poslanci bez přednostního řečnického práva se k vystoupení dostali až po více než 13,5 hodinách od čtvrtečního zahájení jednání.
Ve svých vystoupeních se věnovali kritice vlády za její přístup k řešení energetické krize, zdražování nebo afér kolem koaličního hnutí STAN. Poslanec ANO Karel Tureček se věnoval rostoucím cenám potravin. Vláda záležitost podle něj neřeší. Ministerstvo zemědělství vláda podle Turečka vrátila do 19. století, když jej změnila na ministerstvo orby. »Kdy skutečně za necelých 250 dní vláda v českém zemědělství zvorala, co se dalo,« řekl.
Na školství se zaměřil další poslanec ANO Karel Rais. Kritizoval kabinet mimo jiné za to, že neplní sliby při zvyšování platů pracovníků ve školství. Rais také prohlásil, že vysoké školy nemají miliardové rezervy a kvůli růstu cen energií je nutná jejich podpora od vlády. »A co ta dělá? Zatím mlčí,« řekl.
»Venku už tu stoosmičku nemáte, vaše popularita klesá,« řekl poslanec ANO Jiří Mašek. Vláda podle něj promarnila půl roku tím, že se věnovala Ukrajině, i když tuto pomoc nezpochybnil. Růst cen podle Maška kabinetu unikl. »Mně to trošku připadá, že zatahujete záchrannou brzdu u vlaku, který už havaroval,« dodal.
Národním ptákem havran?
Poslankyně SPD Marie Pošarová se opřela do kabinetu mimo jiné kvůli podle ní nedostatečné pomoci obyvatelům s vysokými platbami za elektřinu a plyn. »Jste ve všem neuvěřitelně pasivní a bojácní,« vyčetla vládě. »Tato vláda namísto toho, aby dělala pronárodní politiku, tak se lísá ke svým mocnějším spojencům hájícím globalizaci, rozšíření a federalizaci Evropské unie pod vedením Německa, což akceleruje likvidaci naší státnosti,« prohlásil další z poslanců SPD Vladimír Zlínský.
V předchozí debatě, po vystoupení ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL), se poslanci dostali do rozepře kvůli plánovanému vzniku Národního parku Křivoklátsko. Předseda zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) označil odpor místních samospráv proti jeho vyhlášení za chybu bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který si to podle něj neodpracoval. Brabec to označil za nesmysl. Poukazoval například na to, že se měnila podpora Středočeského kraje a ministerstvo podle něj navíc ohlásilo, že nebude nutit národní park proti vůli kraje. Varoval, že pokud bude ministerstvo tlačit park takzvaně na sílu, reakce místních nebude dobrá. Brabec navíc poznamenal, že už také dlouho neslyšel o výběru národního ptáka, což je jeden z bodů vládního programu. Vzhledem k počínání kabinetu, který označil za hrobaře průmyslu, se domnívá, že by to mohlo být havran.
Mlhavé proklamace, nekonečné analyzování a vysílání signálů
Jeden z nejkratších příspěvků zazněl z úst Milana Brázdila (ANO). »Vy ministři, kteří jdete proti lidem této vlasti, vy vlastizrádná vládo, moji důvěru jste nedostali a nedostanete,« prohlásil.
Podle bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) si za vyvolání hlasování o nedůvěře mohou představitelé koalice sami. Poukazoval na to, že vládní tábor neumožnil konání mimořádných schůzí ke kauzám STAN a k řešení vysokých cen energií. »Umíte jenom válcovat,« vzkázal koalici.
Další poslanec ANO Marek Novák charakterizoval politiku Fialova kabinetu jako mlhavé proklamace, nekonečné analyzování a vysílání signálů. »Kauzy ohrožující bezpečnost státu naprosto ignorujete,« řekl v souvislosti s aférou kolem kontaktů již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s Michalem Redlem stíhaným v pražském korupčním případu Dozimetr.
Radek Koten z SPD prohlásil, že vláda jen pomlouvá ty země, které energetickou krizi úspěšně vyřešily. Sama je podle něj neúspěšná a bez naděje na úspěch, protože evropské řešení vysokých cen energií neexistuje. »Vy jste právě ti, kteří generujete Ruské federaci enormní zisky z prodeje plynu a vlastně je podporujete, enormním způsobem, a tvrdíte pravý opak,« dodal.
Vláda mohla podle Karly Maříkové (SPD) zastropovat ceny energií nebo snížit daň z přidané hodnoty, když odborníci předpokládali zdražování už od ledna. »V naší zemi pod vaší vládou rychle chudne úplně každý,« řekla. Fialu označila za nejslabšího premiéra od pádu socialismu. Jan Síla (SPD) varoval, že místo prosperity se Česko dočká skutečné chudoby. »Pokud se národ nevzpamatuje a nedá sbohem diktátu této vlády řízené z Bruselu, budeme svědky likvidace ekonomiky České republiky,« prohlásil. »Spoléháte se na nějaký zázrak, který ale nepřijde,« uvedl další z poslanců SPD Jan Hrnčíř.
Ministři své kroky obhajovali
Ministři ve svých vystoupeních kromě obhajoby svých kroků odmítli opoziční výtky. Ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zklamalo, že se opoziční hnutí ANO propůjčilo ke snaze svrhnout vládu během českého předsednictví EU pod heslem: Po nás potopa. V případě SPD tím Válek překvapen není vzhledem k tomu, že toto opoziční hnutí má blízko k Rusku a nemá rádo EU. »Pro mně je to zklamání a mám pocit, že vám na naší zemi nezáleží,« řekl Válek poslancům ANO.
Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) varoval před zastropováním cen elektřiny. Odhadl, že jen při zastropování cen na červnové úrovni by stát musel zaplatit kolem 600 miliard korun. Rusku podle něj dochází dech a jeho jedinou šanci je během zimy rozložit Evropu, a proto proti ní vede energetickou válku. »Když si dovolíme říci něco proti vám, tak jsme podporovatelé Putina?« reagoval Brabec.
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vyzdvihl současné vnímání Česka v zahraničí. »Česká republika se z pozice outsidera na evropské periferii, kde se jako satelit Orbánovy neliberální demokracie dostala v minulých letech v důsledku neřešeného střetu zájmů, nesolidárního přístupu k problémům ostatních zemí a zavíráním očí nad porušováním zásad právního státu, dokázala vrátit do hlavního proudu evropské politiky,« uvedl.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl mimo jiné, že tempo přípravy dopravních staveb se za současné vlády zrychluje a kabinet se také vynasnaží zajistit peníze, tak aby se ve stejném tempu i stavělo. Exministr dopravy Karel Havlíček (ANO) namítl, že jeho nástupce nemá v rozpočtu pokrytu třetinu plánovaných výdajů.
Opozice podle předsedy Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše upřednostnila touhu po mediálních výstupech před prací pro občany, kterou se někteří opoziční poslanci zaklínají.
Nejprolhanější vláda, co jsme tady zažili
Po vystoupení všech přihlášených poslanců se dnes ráno k řečnickému pultíku opět postavil předseda ANO Andrej Babiš. Kromě toho, že odmítl kritiku ze strany koaličních politiků, se ostře opřel do ministra práce a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, kterého nazval mimo jiné notorickým lhářem. »To nejodpornější, co tady vystoupilo, je pan Jurečka,« prohlásil Babiš. Důvodem byly Jurečkovy výroky o něm, například o jeho spolupráci se Státní bezpečností. Babiš tvrdí, že nikdy s StB nespolupracoval a evidován byl bez svého vědomí. Soudí se kvůli tomu. »Jste normálně notorický lhář,« prohlásil k Jurečkovi. Řekl také, že se Jurečka stal z bezvýznamného prodejce pesticidů předsedou KDU-ČSL, aby se uživil. Babiš obvinil Jurečku také například z toho, že zneužívá svoji funkci, že zničil české lesy a že jako ministr zemědělství nedal ani korunu na boj s kůrovcovou kalamitou.
Jurečka zdůraznil, že funkci nezneužíval. Babiše vyzval, aby přednesl důkazy a případně je předložil policii. »Vy jste nejprolhanější vláda, co jsme tady zažili,« vmetl Babiš koalici.
Premiér Fiala označil Babišovy výroky za nesmysly.
(jad)