Sněmovna dnes podle očekávání schválila novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022, která navyšuje schodek na 375 miliard korun. Pro návrh hlasovalo všech 86 přítomných poslanců vládní koalice, proti bylo 72 přítomných zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Hlasování tak proběhlo podle scénáře, který předpovídala obě opoziční hnutí ještě před začátkem jednání.
Žádné překvapení nepřinesla ani hlasování o pozměňovacích návrzích. Stejně jako na rozpočtovém výboru i na plénu prošla dvojice koaličních pozměňovacích návrhů, které zvyšují schválený schodek letošního rozpočtu o 45 miliard na 375 miliard korun. Jde o návrh ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který přidává sedm miliard korun na sociální věci. Návrh zdůvodnil potřebou zajištění peněz na sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti. O dalších 38 miliard vzroste deficit úpravou Ivana Adamce (ODS) a Tomáše Müllera (STAN). Peníze půjdou na řešení dopadů vysokých cen energií. Oba návrhy podpořili také zástupci opozice. Výdaje novelizovaného rozpočtu překročí dva biliony korun.
V dílčím hlasování uspěl také návrh skupiny koaličních poslanců v čele s Šimonem Hellerem (KDU-ČSL), který odebírá 30 milionů prezidentské kanceláři z výdajů na lesní hospodářství. Peníze přidává úřadu vlády na protidrogovou politiku a do kapitoly ministerstva školství na podporu mládežnických spolků.
O co usilovala opozice
Poslanci v dnešním závěrečném čtení hlasovali o desítkách pozměňovacích návrhů, které byly předloženy ve druhém čtení novely. Až na zmíněné pozměňovací návrhykoaličních poslancůnebyly žádné další přijaty.
Neuspěl tak například Zdeněk Kettner (SPD), který navrhoval převést jednu miliardu korun z vládní rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva školství na nákup pomůcek pro žáky a na úhradu prvních 14 dní nemocenské pracovníků v regionálním školství. Dalších 120 milionů chtěl přidat na platy nepedagogických pracovníků. Jan Hrnčíř (SPD) navrhoval odebrat 30 miliard z odvodů do rozpočtu EU. Jeho kolega Vladimír Zlínský chtěl ze stejné kapitoly odebrat pět miliard. Peníze chtěli přesunout do vládní rozpočtové rezervy. Z odvodů do rozpočtu EU chtěla odebrat tři miliardy také Lucie Šafránková (SPD), o tuto částku navrhovala posílit kapitolu ministerstva práce na příspěvky na péči, na dávky lidem se zdravotním postižením a na platy
Klára Dostálová (ANO) neuspěla s návrhem přesunout 300 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstvu pro místní rozvoj na podporu bydlení. Stejnou částku navrhovala přidat na podporu regionálního rozvoje a cestovního ruchu. Poslanec ANO Ivo Vondrák chtěl přidat 4,2 miliardy korun vysokým školám.
Policistům a hasičům nepřidali
Kolegy z vládní koalice nepřesvědčila ani Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která navrhovala přesun 100 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva vnitra na vybavení dobrovolných hasičů a převod 855 milionů korun ze stejné kapitoly na platy v policii a v hasičském sboru.
Její stranický kolega Karel Tureček navrhoval převod jedné miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva zemědělství na vodní hospodářství a dalších deset milionů korun na podporu odborných periodik pro spolky včelařů, rybářů a myslivců.
Karel Sládeček (SPD) chtěl v kapitole ministerstva školství převod čtyř miliard korun z podpory společného vzdělávání na speciální školství. Jan Richter (ANO) chtěl přidat 2,5 miliardy na sportovní dotace.
Ivo Vondrák (ANO) navrhoval přidat 4,2 miliardy vysokým školám, jeho stranický kolega Karel Havlíček neuspěl s návrhem na přesun pěti miliard korun z obsluhy státního dluhu ministerstvu průmyslu a obchodu na podporu podnikání kvůli vysokým cenám energií.
Stejný osud potkal všechny zbylé pozměňovací návrhy z dílny opozičních poslanců.
(jad)