Sněmovna podpořila zavedení »superdávky«

Koalice dnes ve Sněmovně prosadila reformu sociálních dávek, která zavádí jednu tzv. superdávku místo dosavadních čtyř dávek – příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě. Lidé tak budou podávat pouze jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich příjem i majetek. Pobíraná částka se bude moci zvýšit o bonus za práci. Předlohu nyní posoudí Senát.

Zákon podpořilo 97 ze 184 přítomných poslanců. Pro zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Zákonodárci opozičních ANO a SPD se hlasování zdrželi, čtveřice Pirátů byla proti. Opozice zdůvodnila svůj postoj tím, že dolní komora nepřijala její pozměňovací návrhy.

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy jsou v návrhu věci, se kterými souhlasí, nicméně hodně pozměňovací návrhů, které předložili poslanci hnutí, neprošlo. »Mezi zranitelné osoby se nedostali senioři nad 65 let, zdravotně postižení ve všech stupních závislosti ani děti do 10 let. Ti lidé čekali, že to tam bude,« uvedl některé z důvodů, proč poslanci hnutí normu v závěrečném schvalování nepodpořili.

Podobně postoj poslaneckého klubu ANO při hlasování zdůvodnila také jeho předsedkyně Alena Schillerová. »Vadí nám, že se nepodařilo rozšířit okruh zranitelných osob, že se nepodařilo prosadit lepší podmínky ohledně energií pro zdravotně postižené osoby, že se nepodařilo prosadit změnu, která by vylepšila podmínky pro lidi nad 55 let, kteří přijdou o práci, a že se nepodařilo vylepšit oblast exekucí a insolvencí,« uvedla.

Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) schválené změny nejsou dobrým směrem a řadu věcí zhoršily. Jako příklad uvedla samoživitelku s dítětem ve věku 8 let, která po těchto změnách již nebude brána jako zranitelná domácnost. »Řada velmi zranitelných rodin byla vyřazena z přístupu k takové podpoře, jaká funguje přinejmenším dnes, a budou mít propad i o tisíce korun měsíčně,« dodala Richterová.

Kritizovala, že zatím není k dispozici kalkulačka, která by umožnila porovnat současnou a navrhovanou situaci. Připadá jí, že ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) skutečné dopady reformy tají. Podle ministra ale kalkulačku bude možné vypracovat potom, co bude známá schválená podoba všech parametrů.

K superdávce se vyjádřil i expert strany Motoristé sobě pro oblast zdravotní a sociální politiky Boris Šťastný: »Vládní koalicí prosazená sociální superdávka mohla být krokem ke zjednodušení a zefektivnění systému sociální pomoci. Bohužel tomu tak ale nebude. Nejzásadnější chybou je rezignace na cílenou prorodinnou politiku, kdy do superdávky byly, z našeho pohledu zcela chybně, zahrnuty i přídavky na dítě. Motoristé prosazují vyčlenění těchto přídavků do samostatné dávky rodinné podpory. Na druhou stranu souhlasíme se snahou o vedení žadatelů o dávky k odpovědnému chování a lepším zacílením podpory na ty, kteří ji skutečně potřebují.«

Ze čtyř dávek jedna

Nová dávka se bude skládat ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí, na bydlení, na děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše se odstupňuje podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku, byť jen o korunu, pomoc od státu ztrácí. Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít po sněmovních úpravách vládního návrhu v průměru každý dospělý v rodině. Rozhodovala by i výše úspor. Mohly by být do 200 000 až 400 000 korun podle počtu členů domácnosti.

Část podpory na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. Podpora na bydlení by měla být dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes 30 procent příjmu, částka by vycházela z normativních nákladů a z energetického paušálu. Částky paušálu Sněmovna podle pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) snížila s cílem úspor až 1,2 miliardy korun ročně.

Dopady vládního návrhu na rozpočet se podle propočtů ministerstva pohybovaly od snížení výdajů asi o 2,5 miliardy korun po jejich zvýšení zhruba o 7,4 miliardy korun. Vliv předlohy na rozpočet po poslaneckých úpravách ale není znám.

Sociální dávky může podle nynějších pravidel čerpat až 29 procent obyvatel Česka. Podporu ve skutečnosti pobírá asi osm procent lidí. Po reformě by se měl okruh lidí s nárokem na pomoc od státu zúžit podle dřívějších odhadů asi na 22 procent.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy