Další opoziční kritika dnes provázela jednání o vládní důchodové novele, kterou kabinet nazývá důchodovou reformou. O tu se podle opozice v žádném případě nejedná. Normu označuje za paskvil, parodii či snahu okrást co nejvíce současných i budoucích důchodců. Sněmovna podle očekávání ani dnes debatu o vládní předloze neukončila, pokračovat v ní bude příští středu.
Důchodovou reformu v úvodu dnešního jednání Sněmovny obhajoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Reformu už podle něj nelze dál odkládat s ohledem na schodky penzijního systému. »Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,« řekl ministr.
Připustil, že novela obsahuje i »bolavá opatření«, konkrétně jmenoval další posouvání věku pro odchod do penze. Odpovědi na otázku, zda dojde k osekání seznamu náročných profesí o více než 100 tisíc lidí, kteří mají přijít o možnost předčasného důchodu bez krácení, se ale po celou dobu vyhýbal. Opakovaně ho k tomu vyzývaly místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO) se pozastavil nad tím, že mezi přihlášenými do rozpravy nejsou přihlášeni předsedové poslaneckých klubů ODS a TOP 09 Marek Benda a Jan Jakob, aby poslancům vysvětlili, proč předložili pozměňovací návrh, jenž vyloučil ze seznamu náročných profesí, které by šly do předčasného důchodu bez krácení, zaměstnance ve 3. kategorii. »Pánové nemají odvahu přijít před mikrofon a tento návrh před občany obhájit,« uvedl Juchelka.
Okradení důchodců a zaměstnanců
Opozice s předlohou nesouhlasí, hnutí ANO již avizovalo, že pokud by se po příštích volbách dostalo do vlády, podrobí reformu revizi a většinu změn zruší.
»Žádná reforma to není. Je to o tom, že stávající důchodci přijdou o peníze a budoucí důchodci, zaměstnanci budou pracovat déle a za míň peněz,« uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kabinet Petra Fialy opakovaně označil za nejhorší a nejprolhanější vládu v historii České republiky. Projednávaná novela je podle něj »paskvil, který Fialova vláda honosně nazývá důchodovou reformou«. Skutečná reforma by podle něj musela zahrnovat »strategické uvažování a návrhy na zvýšení příjmů do státní kasy, ochranu seniorů a úctu a péči o ty, kteří naši zemi vybudovali«. To se ale podle něj neděje, naopak novela má jediný cíl, a to jsou škrty. »Protože tato arogantní, asociální a naprosto neschopná vláda s naprosto směšným, prolhaným a nekompetentním premiérem nic jiného neumí. Fialova vláda nemá zájem na tom, aby zlepšila život našich seniorů. Místo toho se vládní politici zcela nevybíravě zaměřili na to, aby naše důchodce odrbali, kde se jen dá,« prohlásil expremiér. Vládní předlohu označil za parodii. »Žádná reforma to není, je to okradení důchodců a zaměstnanců,« dodal Babiš. Důchody podle něj nesmí být prostředkem, kde má stát hledat úspory. »Důchody jsou odrazem naší úcty a vděku těm, kteří tuto zemi po desítky let budovali a budují,« shrnul expremiér.
Z Česka vznikne ostrov pracujících starců uprostřed Evropy
Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové je předložená novela souborem parametrických změn v důchodové oblasti, které mají za cíl udělat z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy. »Je to zákon, který znamená, že se penze dočkají jenom šťastlivci na prahu sedmdesátky. Je to zákon, který nepřichází s ničím, co by penzijnímu systému skutečně pomohlo. Místo toho přichází s lacinou tabulkou zvyšování věku odchodu do důchodu postavenou na nekonečném růstu délky života, která v reálném životě fungovat nemůže a nebude,« uvedla.
Slíbila, že hnutí ANO, pokud bude po příštích volbách ve vládě, reformu podrobí revizi a z velké části zruší. »Člověk má na stará kolena chodit za vnoučaty, ne do továrny nebo za kasu,« míní Schillerová.
Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury je cílem zákona o důchodech obrat co nejvíc současných i budoucích seniorů. Zároveň poukázal na to, že vláda odsouhlasila zvýšení platů vrcholných politiků. »Na důchodce není, na vládu a poslance máte peněz vždycky dost. To jsou ve stručnosti drzé a arogantní návrhy Fialovy vlády,« prohlásil Okamura.
Zopakoval, že hnutí SPD nepodpoří zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let. »Pokud někomu nedovolí zdraví ve vysokém věku pracovat, tak bude marodit, bude nezaměstnaný, nebo půjde do invalidního důchodu. Práci a nějaké daně navíc z člověka, který prostě nemůže, nikdo nevymáčkne. A přerozdělování peněz skrze sociální podpory bude stát víc, než kdybychom lidem dali prostě důstojný důchod,« uvedl předseda hnutí. Říkat lidem, že není na důchody, když stovky miliard mizí v zahraničí, je podle něj »nemravné hulvátství vůči těm, kdo tady na nás po desetiletí pracovali a budovali tuto zemi«.
Dnešní jednací den poslanci vyplnili z větší části formou dvouminutových faktických poznámek. Na návrh předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleše Dufka si Sněmovna odhlasovala, že v debatě o důchodové reformě bude pokračovat příští středu. Pro jeho návrh hlasovali vládní poslanci, k nimž se přidali také Piráti, proti byli zástupci opozičních hnutí ANO a SPD.
(jad)