Rozšíření možnosti rituálních porážek zvířat i pro komerční účely či nutnost zavedení kamer na jatkách. I takové změny dnes odsouhlasila Sněmovna v rámci schvalování vládní veterinární novely. Předlohu nyní projedná Senát.
Pro zákon hlasovalo 148 ze 178 přítomných poslanců. Nezvedli pro něj ruce zástupci SPD a Pirátů, několik poslanců se hlasování zdrželo.
Sněmovna do novely připojila pozměňovací návrh skupiny poslanců z KDU-ČSL, ODS, STAN a ANO, který stanovuje podmínky, za nichž budou moci jatka usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými pro halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Cílem povolení tohoto způsobu porážky zvířat pro komerční účely je podle zdůvodnění to, aby se zvířata k porážce v duchu náboženských pravidel nemusela vyvážet živá do zahraničí. Místo nich se budou vyvážet až produkty.
Klára Kocmanová (Piráti) upozornila, že omračování elektřinou v návrhu není konkrétně specifikováno a upraveno a přitom správné omráčení je technicky velmi náročné. Jde tak podle ní o zbytečné utrpení zvířat. Novela podle ní navíc zavádí dvojí standard. »Zvířata určená na export mají být omráčena, zatímco zvířata pro domácí spotřebu mají být nadále podřezávána bez omráčení,« uvedla.
Zelená pro vývoz masa do třetích zemí
Podle Oldřicha Černého (SPD) hrozí, že dojde k »obrovskému navýšení rituálních porážek vyžadovaných náboženskými obřady v tisících kusech jiným druhem omráčení, než je obvyklé, a to elektrickým proudem, který nezpůsobí smrt zvířete, jen jeho částečné omráčení na krátkou dobu«. Doplnil, že podle odborníků především u hovězího a skopového je omračování elektřinou velký technický problém. »Na rozdíl od vepřového mají krávy silnou chlupatou kůži, která by se musela zcela promočit, aby vedla elektřinu a nemohlo docházet k žádným excesům z hlediska zbytečného stresu a utrpení porážených zvířat. Je to velmi nebezpečné i pro personál. Omráčení po použití elektrického proudu je velmi krátké, a tudíž v tomto časovém úseku, pokud nedojde k usmrcení zvířete, nabude vědomí v průběhu vykrvování a umírá ve stresu a v bolestech,« uvedl Černý.
Vládě vytkl, že místo toho, aby se zasadila o odbyt kvalitního masa od českých producentů pro domácí a evropský trh běžným způsobem porážek, dává tímto zelenou jeho vývozu do třetích zemí. »A je velmi zarážející, že nikomu odpovědnému nevadí skutečnost, že Česká republika se zaplavuje mnohdy velmi nekvalitními potravinářskými produkty právě ze třetích zemí mimo Evropskou unii,« dodal.
Se změnou mají problém i ochránci zvířat. Také podle nich není omráčení elektřinou vhodnou metodou pro všechna zvířata a při špatném provedení může způsobit intenzivní bolest, aniž by zvíře ztratilo vědomí.
Návrh také počítá se zavedením kamer v určitých prostorách jatek, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty. Kamery mají být umístěny na vykládce a v prostorách pro přehánění zvířat, což jsou místa nejčastějšího problematického chování ke zvířatům.
Rozšíření ochrany psů
Dolní komora novelou také například rozšířila ochranu psů. Za týrané budou ze zákona pokládáni zřejmě i dlouhodobě uvázaní psi. Výjimkou by mělo být pouze krátkodobé uvázání psa například kvůli jeho krmení, ošetření nebo čištění jeho kotce. Výjimku by měly také bezpečnostní složky.
Předloha rovněž zavádí elektronické rybářské povolenky, omezuje byrokracii při některých činnostech v zemědělství a potravinářství a upravuje pravidla pro porážky zvířat přímo na pastvinách.
(jad)