AKTUALIZOVÁNO
Fotbalisté Slavie jsou znovu mistry republiky. »Sešívaní« ve třetím kole nadstavby smetli doma Jablonec jednoznačně 5:1 a dvě kola před koncem sezony definitivně utekli svému rivalovi z Letné. Druhá Sparta už ztrátu sedmi bodů stáhnout nemůže.
Jenže místo bouřlivé euforie v Edenu panovalo zvláštní ticho. Kvůli trestu za nedohrané derby se hrálo před prázdnými tribunami. Slavia tak slavila titul bez svých fanoušků přímo na stadionu – ti se ale sešli alespoň venku a mohutným skandováním dali jasně najevo, kdo letos vládne českému fotbalu.
O vítězi bylo jasno prakticky po první půli. Už do přestávky se trefili Štěpán Chaloupek, Samuel Isife a Mojmír Chytil a Jablonec působil jako tým, který přijel jen přežít. Po změně stran přidal další zásah kapitán Tomáš Holeš a druhý gól večera zapsal znovu Chaloupek. Hosté už pouze kosmeticky upravili skóre zásluhou Eduarda Sobola. Byť to byla trefa, která by si zasloužila aspirovat na »gól měsíce«, hosté ji po dnešní ostudě ani neslavili…
Pro Slavii jde o devátý titul v samostatné české historii a už pátý pod trenérem Jindřichem Trpišovským. Sešívaní si zároveň zajistili přímý postup do hlavní fáze Ligy mistrů, což znamená nejen prestiž, ale i obrovskou finanční injekci.
Mistrovské oslavy však mají lehce hořkou příchuť. Jen jeden a půl dne před triumfem totiž disciplinární komise kontumovala nedohrané derby se Spartou výsledkem 0:3 po výtržnostech fanoušků, kteří vtrhli na trávník. Slavia kromě kontumace dostala i desetimilionovou pokutu a zákaz diváků na čtyři domácí zápasy.
»Obrovsky si obhajoby vážíme. Zvládli jsme ji i přes náročnou účast v Lize mistrů. Sezona byla složitá, asi nejvíc v mojí kariéře. Body se opravdu nedělaly jednoduše. Kombinace obhajoby a Ligy mistrů, která nám brala sebevědomí, a kvalitou v lize je opravdu náročná. Všem za sezonu moc děkuju, odváděli skvělou práci. Zvládli jsme to i přes všechny nástrahy. Nastavili jsme se i na poslední zápas proti velmi silnému soupeři, proti němuž se nám předtím nedařilo. Klobouk dolů před klukama, že to zvládli. Mám upřímnou radost a cítím úlevu, že máme definitivu. Vznikla spousta příběhů v týmu, jsem za ně rád,« citovaly slávistické klubové stránky kouče Jindřicha Trpišovského.
Radost dnes panuje i v Hradci Králové, který porazil Liberec 1:0 a dál živí sen o evropských pohárech. Hrdinou večera byl Martin Suchomel, který rozhodl jediným gólem utkání, byť kuriózním – zadní částí těla.
Liberec naopak definitivně přišel o šanci dostat se do Evropy a po katastrofální nadstavbě už jistě skončí šestý. Pro Hradec jde naopak o nejlepší umístění v historii samostatné české ligy.
»Věděli jsme, o co hrajeme – o historický úspěch. Ale především mě těší, jak jsme k němu došli. Předvedli jsme velmi dobrý výkon,« chválil po zápisu do historie hradeckého fotbalu David Horejš, kouč »Votroků«.
* * *
Slavia Praha – FK Jablonec 5:1 (3:0)
Branky: 14. a 56. Chaloupek, 37. Isife, 43. Chytil, 49. Holeš – 62. Sobol. Rozhodčí: Radina – Kubr, Pečenka – D. Černý (video). ŽK: Holeš, Mbodji – Sobol. Bez diváků.
Slavia: Markovič – Holeš (83. Mbodji), Ogbu (67. Vlček), Chaloupek – Isife, Moses (67. Bužek), Sadílek, Jurásek – Provod, Chytil (77. Kušej) – Prekop (67. Cham). Trenér: Jindřich Trpišovský.
Jablonec: Hanuš – Cedidla (46. Innocenti), Tekijaški, Obinaja – Čanturišvili, Sedláček, Okeke (59. Nebyla), Sobol – Alégué (77. Hollý), Polidar (46. Malenšek) – Jawo (68. Puškáč). Trenér: Luboš Kozel.
FC Hradec Králové – Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 33. Suchomel. Rozhodčí: Berka – Vlček, Váňa – Starý (video). ŽK: Regža, Suchomel – Soliu, N’Guessan. Diváci: 6189.
Hradec Králové: Zadražil – Uhrinčať, Petrášek, Čihák – Suchomel, Darida, Trubač (89. Ludvíček), Horák – Vlkanova (80. Neto), Mihálik – Regža (69. Ponikelský). Trenér: David Horejš.
Liberec: Krajčírik – Icha (71. Letenay), Drakpe (61. Masopust), N’Guessan, Kayondo – Stránský, Diakité – Lexa (56. Soliu), Mahmič, Špatenka (56. Dulay) – Mašek (56. Krollis). Trenér: Radoslav Kováč.

(koz)
FOTO – slavia.cz, TABULKA – livesport.cz
