Skotsko nesmí bez svolení Londýna uspořádat referendum o nezávislosti

Britský soud dnes zakázal Skotsku druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum. Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z EU.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané. Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Sturgeonová v reakci na dnešní verdikt uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, míní ho však respektovat. Uvedla také, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že »jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus«. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

Výběr hlavních událostí ve snaze Skotska o nezávislost:

843 – Kenneth Mac Alpin sjednotil Skotské království a podle legendy se stal prvním skotským králem Kennethem I. Založil dynastii vládců, kteří vládli Skotsku po velkou část středověku.

1296 – Anglický král Eduard ovládl Skotské království, v bitvě u Dunbaru v dubnu toho roku porazil Skoty a v červnu přinutil abdikovat krále Jana I. Skotského, který odmítl podpořit jeho vojenskou akci ve Francii. Tím začala první válka o nezávislost Skotska.

1297 – Skotský národní hrdina William Wallace porazil Angličany v bitvě u Stirling Bridge (v roce 1305 byl Wallace zadržen poblíž Glasgow, mučen a následně popraven).

24. června 1314 – V takzvané bitvě u Bannockburnu další skotský hrdina, lord z Carricku známý jako Robert Bruce či král Robert I. Skotský, porazil početnější vojska anglického krále Eduarda II. Rozhodl tak de facto výsledek první skotské války za nezávislost.

1328 – Eduard III. podepsal mírovou dohodu, a formálně tak uznal nezávislost Skotska.

9. září 1513 – Jakub IV. Skotský zahynul v bitvě u Floddenu a Skotové byli drtivě poraženi Angličany.

24. března 1603 – Po smrti poslední anglické panovnice z rodu Tudorovců královny Alžběty I. se panovníkem Anglie stal její prasynovec skotský král Jakub VI. Stuart, který v Anglii vládl pod jménem Jakub I. Vznikla takzvaná Unie korun; země měly jednoho panovníka, ale vlastní parlamenty. Díky tomuto aktu ustaly dlouholeté spory o hranice mezi Anglií a Skotskem a obě země si ponechaly své zákony a samostatnou církev.

29. dubna 1707 – Přijetím zákona o Unii Skotsko dobrovolně rozpustilo sněm a své poslance vyslalo do westminsterského parlamentu, jakmile získalo záruky autonomie skotského právního systému a presbyteriánské církve. Spojené království Anglie a Skotska přijalo označení Velká Británie.

1746 – Malá skupinka povstalců se pokusila znovu nastolit linii Stuartovců v bitvě u Cullodenu. Po jejich neúspěšném pokusu byli Skotové na několik desetiletí připraveni o právo nosit tradiční kilt rodinných klanů.

1979 – Referendum o autonomii Skotska skončilo nezdarem.

11. září 1997 – Referendum o vytvoření samostatného skotského parlamentu dopadlo úspěšně a vznikl autonomní skotský parlament, který začal pracovat 1. července 1999.

2007 – V parlamentních volbách zvítězila Skotská národní strana a vytvořila menšinovou vládu.

2011 – Volby opět vyhrála Skotská národní strana a slíbila uspořádat referendum o nezávislosti.

18. září 2014 – Ve Skotsku se konalo referendum o nezávislosti na Británii, ve kterém vyhráli zastánci svazku s Británií. Získali 55,3 procenta hlasů.

24. června 2016 – V referendu o budoucnosti Británie v EU zvítězili odpůrci členství v unii poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Ve Skotsku se ale většina obyvatel (62 procent) vyslovila pro setrvání v EU a skotští představitelé vzápětí dali najevo, že budou usilovat o nové referendum o nezávislosti na Británii, které by jim umožnilo opětovné přistoupení k EU.

28. března 2017 – Skotský parlament vyslovil souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii.

19. prosince 2019 – Premiérka Sturgeonová poslala do Londýna dopis, ve kterém žádala premiéra Borise Johnsona, aby začal vyjednávat o možnosti konání druhého referenda o nezávislosti Skotska.

14. ledna 2020 – Britský premiér Boris Johnson oznámil, že nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. Sturgeonové napsal, že další plebiscit by prodloužil „politickou stagnaci“ v nejsevernější části Spojeného království. Bez souhlasu Londýna se hlasování při současném uspořádání konat nemůže.

6. května 2021 – Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská první ministryně Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala.

14. června 2022 – Sturgeonová zahájila novou kampaň za referendum o nezávislosti Skotska. Tato část Británie je podle ní připravenější na odtržení od zbytku Spojeného království, než byla v roce 2014, kdy ve všelidovém hlasování 55 procent voličů vyhlášení nezávislosti odmítlo. Podle Sturgeonové se politické podmínky od té doby změnily, a to zejména kvůli brexitu, s nímž nesouhlasila většina lidí ve Skotsku. Tehdejší britský premiér Boris Johnson řekl, že nyní není vhodná doba na debaty o dalším referendu.

28. června 2022 – Sturgeonová v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament předloží návrh zákona o referendu o skotské nezávislosti s plánovaným datem 19. října 2023.

23. listopadu 2022 – Britský nejvyšší soud rozhodl, že Skotsko nemůže uspořádat referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy