Školské odbory zvažují kvůli rozpočtu vyhlášení stávky

Školské odbory se připravují na vyhlášení stávky. Důvodem je návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž se nepočítá se zvyšováním peněz pro nepedagogické pracovníky. Odboráři s návrhem nesouhlasí, vyzývají k aktivizaci existujících stávkových výborů a k zakládaní nových. V úvahu přichází také vyhlášení stávky.

Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu na výdaje v příštím roce 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) už dříve řekl, že učitelé by si měli polepšit od ledna v průměru asi o 2500 korun. Průměrný učitelský plat by měl odpovídat 130 procentům průměrné mzdy v celém hospodářství, jak nařizuje zákon. Při výpočtu se bude vycházet z částek loňského roku.

To podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka učitelé nevnímají jako splnění slibů. Odborový předák novinářům řekl, že mu nejde o bezhlavé nalévání peněz daňových poplatníků do vzdělávacího systému. Celá společnost ale podle něj očekává, že Česká republika se bude dál rozvíjet, protože jenom tak může být úspěšná.

»Rozpočet na regionální školství roste pouze o jednu miliardu a asi 300 milionů korun. Ceníme si určitého nárůstu, ředitelé škol budou ale ve finále postaveni před velmi neutěšenou situaci, jak to řešit,« uvedl. Navýšení na 130 % průměrné mzdy totiž platí jen pro učitele, nepedagogických pracovníků se to netýká. »My se nechceme nechat rozdělovat na učitele a nepedagogy. Chtěli bychom, aby se řešení hledalo i pro ně,« uvedl Dobšík.

Chybí peníze pro nepedagogy

Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová upozornila na to, že objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků má klesnout o dvě procenta. Jde například o kuchaře, hospodáře, ekonomy škol a IT pracovníky. Ti všichni mají podle ní oproti učitelům hodně nízké platy. Jako příklad uvedla kuchaře, kteří pobírají průměrně 24 až 26 tisíc hrubého či školního hospodáře s průměrným platem 35 tisíc korun. »Jestli by jim neměly v příštím roce klesat platy, tak ředitelé budou muset sáhnout do peněz, které byly určeny na navýšení pro učitele,« uvedla Seidlová.

Kromě nepedagogických zaměstnanců však bude mít návrh rozpočtu dopad i na ostatní pedagogy, jako jsou asistenti pedagoga, vychovatelé nebo pedagogové v dětských domovech a diagnostických ústavech. »Pro ty tam žádné navýšení není, naopak je tam snížení,« uvedla odborářka. Situace se podle ní už ani nedá označit jako zoufalá, ale kritická. Proto odborový svaz vyzval k aktivizaci stávkových výborů a k zakládaní nových stávkových výborů ve školách, kde nejsou zatím odborové organizace.

»Opravdu už nastává doba, kdy jsme asi před stávkou,« připustila Seidlová. Podrobnosti k případné stávce zatím ale známy nejsou. »V současné době připravujeme podklady pro to, jak by ta stávka měla vypadat,« dodala místopředsedkyně svazu. Konkrétnější informace budou podle ní známy v nejbližších dnech.

Odbory budou požadovat, aby došlo k navýšení mzdových prostředků i pro ostatní zaměstnance, aby se z navýšení, které je určené pro učitele, nemusely dotovat mzdy pro ostatní zaměstnance. K tomu je potřeba přidat do rozpočtu čtyři až devět miliard. »Jestliže vláda má školství jako prioritu a chce dostát svým závazkům, tak to reálné je,« míní Seidlová.

Celostátní průměrná mzda byla loni podle aktuálních dat statistického úřadu 40 317 korun. Průměrný plat v regionálním školství činil asi 48 200 Kč.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy