Poslední rozloučení se skladatelem a producentem Eduardem Parmou, který nečekaně zemřel 27. července 2022 ve věku 72 let, se uskutečnilo v pražském Bio Oko. »Eda sem rád chodil, a tak jsme se rozhodly pozvat rodinu, přátele a spolupracovníky právě do Oka,« prozradila hudebníkova exmanželka Radmila Parmová (47), která toto odpolední setkání zorganizovala společně s dcerami Annou (26) a Adélou (22).
Na pódiu nebyla umístěna rakev, ale projekce, na níž se střídaly fotografie z Eduardova soukromého i pracovního života. V levém rohu byl na dřevěném stojanu umístěn obraz nazvaný Eddie jako černoch. Namalovala ho skladatelova kamarádka, výtvarnice Lenka Scheithauerová, kterou Eduard Parma oslovil, aby připravila obal na jeho připravované cédéčko. To už bohužel nestihlo vyjít, rodina ho však hodlá pustit do světa v blízké budoucnosti – mělo by být ke stažení na internetu…
Poslední setkání v Bio Oko uváděl moderátor, spisovatel a zpěvák Richard Sacher, který se s Eduardem Parmou nejen přátelil, ale také spolupracoval. »Složil mi kdysi dvě písně, natáčel jsem u něj také skladby jiných autorů. Když mě Radmila oslovila s prosbou, abych poslední rozloučení s Edou odmoderoval, ani vteřinu jsem neváhal. Jen mi bylo jasné, že se na to musím důkladně připravit,« prozradil Richard, který mimo jiné přečetl 15 zajímavostí ze života Eduarda Parmy. Všechny opatřil vlastním odlehčeným dodatkem, aby atmosféra v sále nebyla příliš tesklivá.
»Eda byl průkopníkem nových hudebních stylů na české scéně. Podílel se například na příchodu syntetizátorové hudby, house music i rapu. Když to hodně zlehčím a tak trochu přeženu – česká hudební scéna se díky němu přesunula z pozdního paleolitu do střední doby kamenné,« pronesl během svého proslovu Richard Sacher. Neváhal připomenout ani skutečnost, že Eduard Parma v osmdesátých letech žil a tvořil ve Velké Británii. Do Prahy se vrátil v roce 1991…
Proč nedorazil Jiří Korn?
Na pódiu krátce zavzpomínali hudební skladatelé Pavel Skalický a Petr Hannig, objevitel Lucie Bílé. Poté Richard přečetl několik kondolencí od osobností, které se nemohly osobně dostavit. Tady je jedna z nich: »Dovolte, abych vyjádřila soustrast celé rodině, všem přátelům Edy Parmy, všem lidem dobré vůle… Váš smutek je i mým smutkem… Upřímně s vámi soucítím… S úctou Jitka Molavcová.«
Zpěvák Jiří Korn, pro kterého Eduard napsal písně Žal se odkládá a Ulice Vácí, ve svém vzkazu otevřeně přiznal k tomu, že nedorazil záměrně. »Je mi to nesmírně líto, že nás Eddie opustil. Je to kruté a neměnné. Všichni na konec skončíme a ani se nestačíme s tímto světem rozloučit. Beru to jako skutečnost, která se nedá změnit. Proto se moc omlouvám, ale rozhodl jsem se neobjevovat se na pohřebních akcích. Eddie byl báječný člověk, stále usměvavý a plný života. Tak zůstane v mém srdci a nechci tuto vzpomínku rušit faktem, že už tomu tak není. Buďme rádi, že jsme dostali šanci těšit se z jeho přítomnosti a jeho lásky. Opatrujte se. Jirka Korn.«
Také dcery se věnují umění
Rozloučit se se svým bratrem přišel i hudební skladatel, producent a muzikant Jindřich Parma, který je autorem řady hitů, mimo jiné složil Mumuland pro Petra Kotvalda. Veřejnou řeč však nepronesl, dokonce se odmítl vyjádřit do médií, což je v posledních letech jeho standard… Nejvíce obdivných pohledů přitahovaly Eduardovy atraktivní dcery a také jejich matka, která vedle nich působila jako starší sestra.
Anna i Adéla se věnují umělecké činnosti, vystudovaly grafický design. Anna fotografuje, tetuje a vyrábí šperky, Adéla tvoří obrazy a věnuje se modelingu. Obě děvčata měla již několik výstav svých děl v centru Prahy. Manželství s Radmilou, která se v minulosti prezentovala jako zpěvačka Lýgie, skončilo v roce 2014 rozvodem. A málokdo ví, že se Eduard Parma loni stal dědečkem, dcera Adéla přivedla na svět vnučku Taliu Parmovou.
Marcela Špičková
Foto – Petr Brodský a archiv