Britská ministryně vnitra Priti Patelová označila zablokování prvního deportačního letu do Rwandy Evropským soudem pro lidská práva (ESLP) za skandální. Řekla to v rozhovoru, který dnes vyšel v deníku The Telegraph.
»Nesrozumitelný způsob, jakým tento soud pracoval, je skandální,« řekla ministryně s poukazem na úterní rozhodnutí soudu, který na poslední chvíli zmařil snahu poslat několik migrantů charterovým letem do Rwandy.
Britský vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab ve čtvrtek řekl, že Británie se nechystá vyvázat z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (ECHR), ale dodal, že štrasburský soud, který její dodržování vynucuje, překročil své pravomoce, když deportaci neúspěšných žadatelů o azyl odmítl.
»Dříve takové rozhodnutí nepoužili, což vyvolává otázky ohledně motivace a nedostatku transparentnosti,« cituje dnes britský list Patelovou.
Po intervencí evropského soudu někteří politici z Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona vyzývali k odstoupení od Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Kontroverzní britský deportační program do Rwandy se má týkat lidí, kteří do Británie vstupují nelegálně, a jeho smyslem podle vlády je odradit migranty od absolvování nebezpečné cesty a rozbít pašerácké sítě. Deportace kritizují lidskoprávní organizace, někteří politici i Organizace spojených národů (OSN).
Johnson si je jist legálností plánu
Britský premiér Boris Johnson dnes řekl, že nepochybuje o legálnosti britského plánu deportovat uprchlíky do Rwandy. Před novináři označil soudní blokaci za »podivný zádrhel na poslední chvíli«.
»Všechny soudy v této zemi došly k závěru, že nevidí žádnou překážku, žádný zdejší soud nerozhodl, že jde o nelegální krok, což je velmi, velmi povzbuzující. Jsme si naprosto jisti legálností, zákonností toho, co děláme, a budeme v této politice pokračovat,« prohlásil Johnson.
Když ne deportace, tak náramek
Podle dnešní zprávy stanice BBC zřejmě někteří z těch, kdo do Británie dorazili na člunech nebo v nákladních autech, dostanou elektronické náramky umožňující monitorování jejich pohybu. Budou tak označeni ti, kteří zvolili podle britské vlády »nebezpečný nebo zbytečný« způsob cesty do Británie.
Půjde o roční pilotní program a jako první by náramky mohli dostat lidé, kteří se ubránili rozhodnutí o deportaci do Rwandy.
Podle ministerstva vnitra už byl program zahájen v Anglii a Walesu. Úřad chce zjistit, zda náramky pomohou udržet pravidelný kontakt se žadateli o azyl a urychlit řízení. Lidem s náramky může být nařízen zákaz vycházení a ti, kdo to nedodrží, se mohou ocitnout v záchytných centrech nebo před soudem.
Podle BBC není jasné, podle jakých kritérií se budou lidé do tohoto programu vybírat. Ministerstvo vnitra pouze oznámilo, že zahrnuty nebudou děti ani těhotné ženy.
Rozhodování je na vládě
Britská média dnes připomínají, že ve Rwandě začíná příští týden summit Společenství, na nějž pojedou Johnson i princ Charles, který s deportacemi nesouhlasí. Podle listu The Times následník trůnu označil v soukromí tento záměr za šokující.
Média budou podle BBC na summitu ostře sledovat komunikaci mezi premiérem a Charlesem a zdokumentují jakékoli náznaky sporu. Charlesovi zástupci oznámili, že princ zůstává politicky neutrální a nebude komentovat žádné zprávy o soukromé konverzaci. »Rozhodování je na vládě,« oznámili zástupci Charlesova sídla Clarence House.
(jb, čtk)