Situace v Českém Švýcarsku se uklidňuje, do konce příštího týdne by mohlo být po všem

Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár v národním parku České Švýcarsko do konce příštího týdne. Některé sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli správě národního parku předat dříve. Víkend byl v místě požáru poměrně klidný.

V sobotu i přes znatelně foukající vítr nevznikala žádná nová ohniska, ani v neděli se nikde neobjevil otevřený oheň. Stále však podle hasičů existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu. Nejkritičtějším místem jsou skály v západní části nad Hřenskem.

Během dneška hasiči vytvořili obranný průsek mezi Mezní loukou a hranicí s Německem, který má jednak zabránit případnému šíření ohně, ale také bude sloužit k vedení vody nebo dopravě hasičů k ohniskům. Hasiči se soustřeďovali na likvidaci skrytých ohnisek v oblasti v západní části skal nad Hřenskem, pod Pravčickou bránou a u vrchů Větrovec a Bouřňák. Budovali také trvalé zdroje vody pro kritické oblasti, například u Pravčické brány. Skály v západní části nad Hřenskem jsou nyní nejkritičtějším místem kvůli doutnajícím ohniskům v puklinách, které rozfoukává vítr proudící z Labského kaňonu. Po oba dny s hašením pomáhaly letouny Canadair z Itálie, které se v pondělí brzy ráno vrací do své domoviny.  a vrtulníky, situaci monitorovaly drony s termokamerami.

Hasiči dnes také kontrolovali stav soutěsek pro předání národnímu parku. Samotné předání uhašených sektorů podle mluvčího hasičů Martina Kavky neznamená, že do nich bude moci hned veřejnost. »Například v soutěskách jsou popadané stromy a jsou částečně požárem poškozené,« uvedl. Přesnější termín předávání by mohli hasiči oznámit v pondělí, stejně jako předběžný harmonogram snižování jejich počtu nasazeného v národním parku. Do Hřenska a Mezné se lidé budou moci lidé zřejmě vrátit až po ukončení zásahu.

Vzniknout by měla strategie budoucího požárního dohledu nad územím. Ten může být zajišťován drony, vrtulníky, jednotkami dobrovolných i profesionálních hasičů Ústeckého kraje i pracovníky parku. Předpokládá se, že vedení parku uzavře o této věci dohodu s místními jednotkami.

Požár zasáhl asi 1060 hektarů, teď hasiči zasahují na ploše menší než 390 hektarů. V Hřensku a okolí stále zůstává okolo 1000 hasičů, z toho je 450 dobrovolných, 430 profesionálních a zbytek tvoří podpůrný personál. Zhruba 700 hasičů je z jiných krajů a 300 z místních sborů v Ústeckém kraji. Díky ochlazení se hasičům o víkendu lépe pracovalo. Počasí ale jinak hasičům příliš nepomáhalo. Déšť, který v noci na sobotu zasáhl část Česka, byl v Českém Švýcarsku spíše symbolický.

Kvůli zásahu hasičů musí v pondělí cestující počítat s tím, že nepojedou při plánované výluce náhradní autobusy za několik osobních vlaků mířících z Děčína do Bad Schandau. Vlaky z Děčína nepojedou od 08.38 do 14.38, z Bad Schandau nepojedou od 08.43 do 14.43. Náhradní autobusy nemohou jezdit, protože se po silnici stále pohybuje velké množství hasičské techniky.

Úřady v Sasku s platností ode dneška zrušily zákaz vstupu do lesů v okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří. Místní lidé a výletníci ovšem nesmějí do oblasti kolem Bad Schandau, údolí říčky Sebnice (Sebnitz) a okolí hranice s Českou republikou, kde hasiči dál zasahují u lesního požáru. Hasiči se soustředí na oblast Müllerwiese, kde se jim doposud nedařilo oheň zlikvidovat.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy