Silvestrovské hýření. Co vše si lze užít poslední den v roce?

Netřeba se bát, nehodláme vám nabízet alkoholické nápoje, ale zajímavé pokrmy, které snadno připravíte, a proto vás potěší. Povinné bavení v poslední den roku nás nebaví. Jak říká můj dlouholetý přítel: Bavit se, pít a jásat, když je k tomu důvod, můžu celý rok, tak proč to dělat zrovna na Silvestra? A tak jsme chodili s dětmi (dokud byly malé, dnes jsou notně odrostlé a nepoučitelné) na odpolední procházku doprovodit odcházející rok na jeho cestě do minulosti. A druhý den, na Nový rok, jsme se toulali cestou necestou, abychom se podívali co pro nás 1. leden připravil… Naivní? Ano, ale báječně romantické.

Krátké návštěvy příbuzných a přátel se v obou dnech neobešli bez sklenky vína. Lehce se popilo, lehce pojedlo… Ostatně, Silvestr i Nový rok je nejen o zábavě, setkávání, loučení, ale též o pití a dobrém jídle. Těmto radostem se budeme dále věnovat. Nabízíme vám několik zajímavých silvestrovských receptů.

Na rozdíl od Štědrého večera a obou následujících vánočních svátků není Silvestr spojen s tradičními pokrmy. Ale přesto si užít dobré krmě není na škodu.

Noční večeře. Věřte, je lepší místo obložených chlebíčků a jednohubek, které stejně budete celý den »zobat«, připravit sobě a přátelům půlnoční či předpůlnoční večeři. Pro alkoholem hodně »obtížené« však raději volte studené obložené talíře. Začneme klasikou – totiž ovarem (vybrali jsme koleno, ale pokud máte raději vepřovou hlavu, dejte si ji). Půlnoční ovar (pro 4 osoby). Stačí na něj dvě vepřová kolena, dva bobkové listy, několik kuliček pepře, pět kuliček nového koření, křen, hořčice, sůl. Kolena dobře opláchněte a očistěte a ostrým nožem je nařízněte až ke kosti a mírně »zajeďte« nožem po stranách kosti. Doporučuji vařit v tlakovém hrnci. Nejdříve uveďte do varu vodu s kořením a do vroucí vody opatrně vložte kolena. Zatím nesolte. Tlakový hrnec uzavřete a vařte asi 15 minut. Po několika minutách opatrně snižte tlak a hrnec otevřete. Přidejte sůl, uzavřete a vařte na mírném ohni dalších asi 15 minut. Stáhněte z ohně a nechte v klidu »dojít«. Pak maso vyndejte a vykostěte, udržujte v teple. Křen strouhejte až těsně před podáváním. Dobrou přílohou je chléb a sklenka piva. Postup při vaření vepřové hlavy je podobný.

Zkuste půlnoční guláš (též pro 4 osoby), který bude možná přijatelnější. Stačí 600 g hovězího předního masa nebo kližky, dvě cibule, dvě lžíce vepřového sádla. Dvě lžíce na kostičky pokrájené slaniny (ano, špeku), jedna feferonka, hrnek pokrájené směsi kořenové zeleniny, jedna vrchovatá lžička sladké papriky, půl lžičky drceného tymiánu, hrnek masového vývaru, hrnek červeného polosuchého vína, dva krajíce asi tři dny starého chleba, pepř, sůl.

V kastrolu rozpalte sádlo a přihoďte na ně slaninu, zprudka osmažte a přidejte jemně pokrájenou cibuli, důkladně zamíchejte, nechte cibulku »zesklovatět« a přidejte kořenovou zeleninu (mrkev, kousek celeru, kousek kořene petržele), krátce poduste a přidejte pokrájené maso. Rychle je ze všech stran orestujte, aby se zatáhlo. Přidejte papriku, tymián, pepř, zamíchejte, stáhněte plamen a podlijte nejdříve vínem a pak vývarem. Zvolna uveďte do varu a vařte tak dlouho až je maso skoro měkké. Pak přidejte rozkrojenou a semínek zbavenou feferonku (chilli papričku, ale jen v případě, že guláš nebudou jíst děti) a zahustěte nastrouhaným chlebem. Za občasného míchání zvolna vařte do změknutí masa. Podle potřeby podlijte vodou nebo dalším vývarem, dosolte podle chuti. Doporučuji vařit půlnoční guláš alespoň dva dni předem, aby se důkladně rozležel a všechny chuti v něm se »propojily«. Což je v tomto okamžiku rada v pravdě pozdní…

Ale »poslední«, totiž silvestrovský oběd, určitě zvládnete a zasloužíte si ho! Měl by být, ale nemusí, něčím výjimečný. Pokud máte »zdroj« divočiny, připravte pečeného bažanta s ovocem. Bažant (jistěže očištěný a tak říkajíc – vyzrálý), několik plátků anglické slaniny, šálek polosuchého červeného vína, dvě lžíce koňaku (může být i dobrá česká Stará myslivecká), tři lžíce másla, dvě jablka, jeden pomeranč, naložené brusinky nebo jeřabinky, pár zrnek (maximálně deset) pepře, dvě tři kuličky nového koření, pět šest kuliček jalovce, pepř, sůl. Očištěného, opláchnutého a osušeného bažanta rozdělte na dvě poloviny, osolte, lehce opepřete a pokapejte vínem a koňakem. Uložte ho v chladu nejméně na pět hodin. V pekáčku, rozpusťte lžíci másla a dejte do něj bažanta kůží nahoru. Pečte v horké troubě asi 20 minut, mírně podlijte vodou a vínem. Pak maso otočte, obložte je plátky slaniny, přihoďte kuličky koření a pečte po druhé straně. Podlévejte vypečenou šťávou, případně trochou vývaru. Na pánvi rozpusťte zbytek (dvě lžíce) másla a na něm opečte plátky jádřince zbavených jablek, prohřejte i plátky pomeranče (i s kůrou!). Po dopečení bažanta naporcujte, každou porci dejte na vyhřátý talíř a obložte ji jablky a pomerančem. Na plátky pomeranče dejte lžičku brusinek nebo jeřabinek. Jako přílohu doporučuji vařené brambory nebo rýži. Ale dnes shánět bažanta těžko budete… Takže si tento recept schovejte pro příští rok.

A tak připravte divoké silvestrovské kuře. Ostatně to bude levnější. Kuře, několik plátků anglické slaniny, hrnek vývaru z drůbků, středně velká cibule, jedno jablko, několik kuliček jalovce, pepře a nového koření, kousek bobkového listu, máslo, olej, sůl. To bohatě stačí. Očištěné kuře osušte. Břišní dutinu lehce osolte a vložte do ní celé neloupané jablko a půlku cibule. Pak kuře upravte do tvaru (křídla zaklesněte nazad a stehna upevněte buď potravinářským provázkem, nebo jehlami) a protkněte ho plátky slaniny (stehna a prsa). Pak kuře osolte. V pekáčku rozpusťte máslo, přidejte lžíci oleje a dejte péct do trouby. Podlévejte vývarem a výpekem. Asi po 20 minutách přidejte koření a druhou polovinu cibule, nejlépe neloupanou. Kuře při častém polévání šťávou pečte do měkka. Cibuli nechte ztmavnout a pak ji vyndejte. Kuře po dopečení vyndejte, šťávu přeceďte, z břišní dutiny vyndejte jablko a cibuli a podávejte. Skvělé s vařenými brambory, případně s bramborovými knedlíky a červeným dušeným zelím.

Ani ryba by neměla na silvestrovském stole chybět, například »filátka« z poctivého českého kapra, či pstruh na másle, nemáte-li hluboko do kapsy, zkuste některou z mořských ryb, třeba tuňáka…

Příjemný konec roku a báječný, úspěšný příští rok vám přejeme.

Jiří Janouškovec

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy