AKTUALIZOVÁNO
Ústřední výbor Komunistické strany Číny v neděli podle agentury Sin-chua znovu zvolil Si Ťin-pchinga do funkce generálního tajemníka. Hlasování se uskutečnilo na prvním plenárním zasedání 20. ústředního výboru KS Číny. Očekává se, že Si Ťin-pching si ponechá funkci hlavy státu a předsedy Ústřední vojenské komise Číny.
Si Ťin-pching je podle svých slov přesvědčen, že KS Číny je schopna vytvořit nové a ještě větší zázraky na nové cestě nové éry. Sjezd podle něj naplnil své cíle, kterými byly především posílení důvěry, vytyčení směru a posílení morálky. »Tento sjezd byl sjezdem, na kterém jsme drželi náš prapor vysoko, spojili své síly a podpořili solidaritu a oddanost,« uvedl Si.
Na závěrečném zasedání, jemuž předsedal Si, sjezd zvolil nový Ústřední výbor KS Číny, který má 205 členů a 171 náhradníků, a novou Ústřední komisi pro disciplinární inspekci (CCDI), kterou tvoří 133 členů.
Sjezd konstatoval, že ustavení klíčové pozice Si Ťin-pchinga v ústředním výboru strany a ve straně jako celku a vůdčí role Si Ťin-pchingovy myšlenky o socialismu s čínskými rysy pro novou éru nastavily omlazení čínského národa na »nezvratný historický kurz«.
Zpráva o práci CCDI pak zdůrazňuje význam využití vlastní transformace strany k řízení společenské transformace a deklaruje pevné odhodlání strany pokračovat v prosazování integrity a boj proti korupci.
Revidovaná Ústava KS Číny, která vstoupila v platnost dnem přijetí na tomto sjezdu, obsahuje podle Si teoretické, praktické a institucionální inovace. Pokrok v omlazování čínského národa na všech frontách prostřednictvím čínské cesty k modernizaci byl pak na 20. celostátním sjezdu KS Číny označen za ústřední úkol strany na nové cestě nové éry. Tento ústřední úkol byl zahrnut i do revidované ústavy strany.
»Ústava KS Číny nyní stanoví i jasné požadavky na udržení a posílení celkového vedení strany, podporu plné a důsledné samosprávy strany, pokračování a zdokonalování budování strany a pokrok v její sebereformě,« řekl Si. I nový vývoj Si Ťin-pchingovy myšlenky o socialismu s čínskými rysy pro novou éru od 19. celostátního sjezdu byl začleněn do ústavy.
Do stranické ústavy byla rovněž doplněna prohlášení o postupném uskutečňování cíle společné prosperity pro všechny. Také pak o pozvednutí lidových ozbrojených sil na světovou úroveň, či o rozhodném provádění politiky »jedna země, dva systémy« a o rozhodném odporu a odrazování separatistů usilujících o »nezávislost Tchaj-wanu«. Rovněž bylo zahrnuto udržování společných hodnot lidstva, jako jsou mír, rozvoj, spravedlnost, demokracie a svoboda.
Ústřední výbor Komunistické strany Číny zvolil i nové politbyro. Podle tiskové agentury Sin-chua v něm zasedá 24 členů strany. Kromě sedmi členů stálého výboru se do politbyra dostali Ma Xingrui, Wang Yi, Yin Li, Shi Taifeng, Liu Guozhong, Li Ganjie, Li Shulei, Li Hongzhong, He Weidong, He Lifeng, Zhang Yuzhuo, Zhang Guoqing, Chen Wenqing, Chen Jining, Chen Min’er, Yuan Jiajun a Huang Kunming.
Členy stálého výboru se stali Si Ťin-pching, Li Čchiang, Čao Le-ťi, Wang Huning, Li Si, Cchaj Čchi a Ding Süe-siang.
O nově zvoleném Ústředním výboru KS Číny Si řekl, že se jedná o široce reprezentativní a dobře strukturovaný orgán s vysoce kvalifikovanými členy, kteří splňují standardy pro členství v Ústředním výboru, odpovídají očekáváním řadových funkcionářů a široké veřejnosti a odrážejí realitu vedoucích týmů strany a kontingentu funkcionářů.
»Nový ústřední výbor bude rozhodně schopen nést historické poslání sjednotit a vést celou stranu a čínský lid všech etnických skupin při budování Číny v moderní socialistickou zemi ve všech ohledech a při prosazování národního omlazení na všech frontách,« řekl Si.
»Věříme, že všechna rozhodnutí a plány stanovené na sjezdu a všechny jeho výsledky sehrají významnou roli při řízení a podpoře našeho úsilí o vybudování moderní socialistické země ve všech ohledech, o pokrok v národním omlazení na všech frontách a o nová vítězství socialismu s čínskými rysy,« dodal Si, který následně vyzval delegáty, aby měli pevně na paměti původní aspirace a zakladatelské poslání strany a nejzákladnější zájmy země a aby si pevně uvědomovali, že »tato země je její lid; lid je země«.
Během sjezdu blahopřáli ústřední výbory ostatních politických stran, Všečínská federace průmyslu a obchodu i veřejně činné osobnosti ze všech etnických skupin a všech odvětví v Číně a různými způsoby i zástupci veřejnosti.
»Poté, co strana prošla stoletím velkého úsilí, se opět vydává na novou cestu, na níž bude čelit novým zkouškám,« poznamenal Si. »Jsme plně přesvědčeni a schopni vytvořit na nové cestě nové éry nové a ještě větší zázraky – zázraky, které ohromí svět,« nastínil Si s tím, že Čína si musí zachovat důvěru ve své dějiny, projevit větší historickou iniciativu a mít odvahu bojovat a odvahu zvítězit.
Si také uvedl, že Čína otevře své dveře do celého světa ještě více. »Budeme vytrvale prohlubovat reformy a otevírat se všude,« řekl Si při setkání s novináři ve Velké síni lidu v Pekingu.
Analytici zdůrazňují, že Siho vítězství je výraznější, než se čekalo.
Ke znovuzvolení dnes Si Ťin-pchingovi pogratuloval ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura RIA Novosti s odkazem na mluvčího Kremlu. Putin podle Kremlu sdělil Si Ťin-pchingovi, že se těší na pokračování rozvoje »komplexního partnerství« mezi Ruskem a Čínou. »Výsledkem bylo výrazné vítězství Si Ťin-pchinga, rozhodnější, než mnozí zkušení pozorovatelé předpovídali,« komentoval výsledek sjezdu analytik Richard McGregor z Lowyho institutu v Sydney.
(cik)