Členy nové vědecké rady Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) se dnes stalo 42 odborníků na ekonomické a jim příbuzné obory, z toho 24 z VŠE a 18 z jiných vysokých škol či institucí. Nastupující děkan Národohospodářské fakulty VŠE a expert hnutí Trikolora Miroslav Ševčík mezi nimi není…
Akademický senát dnes naopak podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové schválil například bývalou rektorku VŠE Hanu Machkovou a jejího předchůdce Richarda Hindlse nebo předsedu Nejvyššího správního soudu Karla Šimku.
Zhruba dvě pětiny ze 42 členů nově zvolené Vědecké rady VŠE působily v radě již v předešlém období. Jejím členem byl už dřív i nynější rektor Petr Dvořák, který teď radu vede. Mezi 18 externími odborníky zastoupenými v radě jsou vedle Šimka také například Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská nebo člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn.
Vědecké rady patří podle zákona mezi samosprávné orgány veřejných vysokých škol. Schvalují mimo jiné studijní programy fakult, záměry požádat o akreditaci nebo návrhy na jmenování profesorů. Souhlas ke jmenování a odvolání členů rady dává akademický senát školy rektorovi, který je předsedou rady. Aspoň jedna třetina členů musí být podle zákona externích. Funkční období členů Vědecké rady VŠE končí prvním dnem funkčního období nově jmenovaného rektora. Dvořák je rektorem od 1. dubna.
Lživá a manipulativní kampaň
Server Deník N v první polovině května uvedl, že Ševčík původně do vědecké rady kandidoval. Tradičně v ní totiž zasedají všichni děkani fakult školy. Svou kandidaturu ale Ševčík stáhl poté, co studenti v akademickém senátu v dubnu prosadili schvalování vědecké rady po jednotlivých členech. Stažení kandidatury zdůvodnil podle mluvčího Národohospodářské fakulty tím, že čelí »lživé a manipulativní kampani, kterou vedou některá média«, napsal Deník N.
Ševčík přitáhl v dubnu pozornost médií svým zvolením do čela národohospodářské fakulty, kterou vedl už po dvě volební období v letech 2010 až 2018, kdy čelil několika studentským protestům. Ve volbě do funkce děkana neměl protikandidáta, zvolen byl hlasy všech devíti členů fakultního akademického senátu. Funkce by se měl ujmout od 1. července.
Seznam Zprávy i HN.cz při té příležitosti poukázaly na některé Ševčíkovy výroky. Třeba o březnové cestě premiéra Petra Fialy (ODS) za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským do Rusy obléhaného Kyjeva v CNN Prima News řekl, že šlo o PR akci. Šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku loni v dubnu Ševčík v Parlamentních listech označil za méně důvěryhodného než ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ševčík také před osmi lety z kolony na dálnici D5 odjel v protisměru s použitím modrého majáčku prostorem vytvořeným řidiči pro sanitky. Obhajoval se pak tím, že měl v autě člověka s velmi vážnými zdravotními problémy.
Dvořák koncem dubna ve vyjádření uvedl, že byl Ševčík děkanem zvolen legitimně a je třeba to respektovat. Podotkl, že v souvislosti s tím už nyní vyřizuje různé podněty od členů akademické obce.
»Rektor a vedení VŠE ujišťuje studenty, celou akademickou obec, partnery školy i veřejnost, že se situací zabývá a reputace VŠE ani jejích fakult mu rozhodně není lhostejná. Zároveň ale ctí akademické a demokratické principy, na kterých je činnost univerzity založena,« uvedl Dvořák ve svém vyjádření. Rozdílné názory na určitou problematiku podle rektora nejsou důvodem pro výjimku. »Přestože v některých ohledech mohou být výroky docenta Ševčíka považovány za kontroverzní, přispívají k tříbení názorů tak, jak by tomu na svobodné akademické půdě mělo být,« míní.
Zdůraznil zároveň, že pokud by při jednání se studenty nebo zaměstnanci VŠE vznikly situace vyvolávající podezření z porušování akademických svobod nebo zákona jako takového, bude »neprodleně jednat. VŠE má pro tyto situace definované postupy a současně rektor nabízí všem dalším členům akademické obce, kteří by se mohli v takové situaci ocitnout, možnost osobního setkání a okamžité reakce na obdržené podněty.« Doplnil, že již nyní v souvislosti se zvolením Ševčíka děkanem na podněty z akademické obce reaguje.
(zmk)