Vládní novela snižující zákonnou valorizaci důchodu naráží v senátních výborech. Nejdříve ji navrhl zamítnout ústavně-právní výbor, novela poté nezískala podporu ani v sociálním výboru. Senát se bude předlohou zabývat zítra, pokud by ji neschválil, bylo by její přijetí do 22. března ohroženo. Vládní koalice věří, že předloha nakonec v horní komoře uspěje. Opozice už požádala kvůli novele o schůzku nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.
Proti schválení novely se ve výborech postavili i někteří senátoři z vládních stran. Vadilo jim především to, že předloha byla schvalovaná Sněmovnou ve stavu legislativní nouze. Místopředseda ústavně-právního výboru Michael Canov (SLK) to označil za protizákonné a protiústavní. »Pokud tento zákon projde, tak to bude trapas trapasů. Otřese se právní stát,« řekl. Odmítl argument vlády, že stav legislativní nouze je oprávněný kvůli hrozbě značných hospodářských škod. Zákonné výdaje na penze podle něj nelze označit za hospodářské škody. Podobně argumentoval i Miroslav Adámek z hnutí ANO, který navrhoval zamítnutí novely v sociálním výboru. Podle senátorů, kteří se staví proti vládní předloze, by byla ostuda zvyšovat platy státním zaměstnancům, ale důchodcům jejich nárok nepřiznat.
Pavel ukáže, na čí straně stojí
Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury postoj senátorů z vládních stran svědčí o tom, že ve vládní koalici je rozkol. Vyzval senátory, aby zítra »asociální novelu Fialovy vlády« zamítli. Zároveň vyzval nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby novelu, pokud ji Senát schválí, vetoval ve lhůtě 15 dnů, které mu na to Ústava dává. V tom případě by už Sněmovna nestihla prezidentovo veto přehlasovat.
Pavel má podle Okamury možnost ukázat, »jestli stojí na straně tří milionů příjemců důchodů nebo na straně pětikoalice, která ho podporovala ve volbách a hodí tři miliony důchodců přes palubu«.
Pavel už dříve uvedl, že se k věci vyjádří až po své čtvrteční inauguraci, konkrétně v pátek 10. března.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová dnes novinářům oznámila, že hnutí již odeslalo Pavlovi dopis, v němž ho žádají o setkání ještě předtím, než zveřejní své rozhodnutí. »V tom dopise ho žádáme, abychom měli možnost ho informovat o průběhu celého sněmovního týdne a o našich argumentech,« uvedla Schillerová.
Ohledně zítřejšího jednání horní parlamentní komory Schillerová uvedla, že »Senát má velkou šanci dokázat, že je pojistkou ústavnosti a pojistkou demokracie«.
Koalice udeří na své senátory
Koalice naopak věří, že Senát přes výhrady výborů nižší valorizaci důchodů schválí. Vicepremiér a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že zaregistroval některé odmítavé názory v klubu STAN a plánuje s danými senátory dnes odpoledne o podpoře návrhu ještě jednat. »Nepředpokládejte, že budu někoho válcovat… přijdu s argumenty a budu se s každým senátorem bavit,« řekl Rakušan novinářům.
Také vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš věří v přijetí návrhu. Novinářům před jednáním Sněmovny řekl, že se senátory komunikují koaliční strany i příslušní ministři.
»Věřím, že Senát ten sněmovní návrh podpoří a hlavně nás ušetří dalšího týdenního nocování v Poslanecké sněmovně,« uvedl místopředseda poslanců TOP 09 Michal Kučera. Plénum Senátu podle něj může a pravděpodobně i bude hlasovat jinak než výbory.
Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod by se zvýšil od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun podle míry inflace. Koalice novelu prosadila minulý týden navzdory rozsáhlým obstrukcím opozice, která chce předpis napadnout u Ústavního soudu, pokud začne platit.
Opozice žádá odvolání Pekarové Adamové
Při projednávání sporné novely o snížení valorizace důchodů se opoziční poslanci několikrát ohradili proti postupu řízení schůze. Schillerová dnes informovala o tom, že skupina poslanců hnutí ANO a SPD sesbírala přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) právě kvůli postupu jednání o snížené valorizaci penzí.
Šéfka dolní komory podle Schillerové situaci naprosto nezvládla. »Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny,« uvedla.
»Domníváme se, že předsedkyně Poslanecké sněmovny nemá na to, aby řídila Poslaneckou sněmovnu,« dodala Schillerová. Na jednání organizačního výboru požádá o to, aby byl bod zařazen na program některé z následujících schůzí.
»Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s Andrejem Babišem a navrhne mé odvolání z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou,« reagovala na Twitteru Pekarová Adamová.
Jednací řád Sněmovny hovoří o tom, že odvolat předsedu nebo místopředsedu dolní komory lze jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců.
(jad)
❗️Zjištění ČT: Vládní koalice chystá další zpomalení růstu důchodů i pro léta 2024 a 2025.
Z interního materiálu ministerstva práce a sociálních věcí, který má k dispozici Česká televize, vyplývá, že už by při řádné lednové valorizaci nerostly penze o celou inflaci, ale jen o její část.
Sledujte @neCT24
Senát zlodějský zákon schválí a rychlokvaška Pavel to podepíše.
Že by „napínání na skřipec“ a pak odtržení od těla…