Senát oběti sexuálního zneužívání v církvi nevyslyšel, smlouvu se Svatým stolcem posvětil

Senát schválil Smlouvu mezi Českou republikou a Svatým stolcem (konkordát), a to navzdory tomu, že budí kontroverze především kvůli pasážím o zpovědním tajemství a jeho nositelích. Pro schválení smlouvy hlasovalo 52 ze 73 přítomných senátorů. Žádosti kritiků smlouvy o její předběžný přezkum u Ústavního soudu Senát nevyhověl. Smlouvu ještě musí schválit Sněmovna a podepsat prezident.

Předseda klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska ve svém vystoupení vyzval kolegy, aby podpořili jeho návrh, aby smlouvu nejprve posoudil Ústavní soud. Vysvětlil, že v tom případě by se tím musel ÚS zabývat okamžitě. »Bude to rychlejší, než když návrh podá skupina senátorů,« uvedl. Jeho výzva však zůstala nevyslyšena. Návrh na odeslání smlouvy k přezkumu podpořilo 32 ze 72 přítomných senátorů, což nestačilo. K přijetí chybělo pět hlasů. Proti žádosti hlasovalo osm senátorů, 32 se zdrželo.

Senátoři neobměkčily ani oběti sexuálního zneužívání v církvi, které dnes znovu požádaly senátory a senátorky, aby smlouvu Česka s Vatikánem neschválili, nebo aby aspoň podpořili návrh na její přezkoumání Ústavním soudem.

Hlavním problémem smlouvy, na který poukazují její kritici, je pasáž o zpovědním tajemství a jeho nositelích. Nově by to měli být také pastorační pracovníci. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství »za podmínek stanovených zákonem«. Český právní řád však pojem pastorační pracovník nezná. O tom, kdo jím bude, má rozhodovat samotná církev. Podle kritiků by okruh pastoračních pracovníků mohla církev rozšiřovat a obcházet tak povinnost hlásit trestné činy. Láska proto žádal, aby ÚS přezkoumal soulad smlouvy s ústavním pořádkem.

Ve svém vystoupení se ohradil proti tvrzení ministra zahraničí Jana Lipavského, že obdobnou smlouvu se Svatým stolcem má dalších 64 zemí. »Není to pravda,« prohlásil Láska. Podle něj má 64 zemí se Svatým stolcem »nějakou« smlouvu, každá země si ji totiž vyjednávala individuálně, obdobnou té, kterou uzavřela česká vláda, má podle něj pouze Monako a San Marino.

Smlouvě vyčetl mj. jednostrannost, když poukázal na spoustu závazků, které má česká strana vůči Vatikánu, přičemž v opačném směru jde pouze o jeden formální závazek. Nelíbí se mu také, že smlouva garantuje práva pouze katolické církvi, čímž znevýhodňuje ostatní církve, a v neposlední řadě jí vyčítá výrazné rozšíření zpovědního tajemství. »Je postaveno na ústavní garanci,« uvedl senátor.

Česko se nechová jako suverénní stát

Podle místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 a Piráti Adély Šípové smlouva v předloženém znění není potřebná. »Smlouva je velmi problematická,« uvedla s tím, že dokument ani nelze charakterizovat jako smlouvu, jde podle ní o jednostranný závazek ČR ke Svaté stolici. Navíc způsob, jakým byla smlouva sjednána, nenasvědčuje tomu, že by se ČR chovala jako suverénní stát, míní Šípová.

Smlouvu kritizovala také Daniela Kovářová. Zdůraznila, že římskokatolická církev uzavřením konkordátu získává privilegované postavení mezi ostatními církvemi.

Stejně jako řada dalších kritizovala rozšíření zpovědního tajemství pro pastoračního pracovníka. »České právo pojem pastorační pracovník nezná, může jím být kdokoli,« uvedla Kovářová. »Jde o libovůli a zaklínat se jím může každý,« dodala. Připomněla, že povinnost mlčenlivosti mají i lékaři a advokáti, ale také oni mají oznamovací povinnost. »Zpovědní tajemství podle smlouvy je absolutní a bezpodmínečné,« uvedla Kovářová. Zároveň varovala senátory, že pokud zvednou ruku pro ratifikaci smlouvy, tak se ČR zavazuje cizí moci.

Senátoři se nyní budou moci obrátit na ÚS až po schválení smlouvy Sněmovnou. K tomu by mělo dojít koncem března. Pod žádost se bude muset podepsat nejméně 17 senátorů.

Konkordát zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy