Senát nepřekvapil, vládní důchodovou reformu schválil

Postupné prodlužování věku odchodu do důchodu až na 67 let, snížení výpočtu nových penzí či vyškrtnutí celé třetí rizikové kategorie z možnosti odejít do předčasného důchodu bez jeho krácení. To je jen část změn, které přináší vládní důchodová reforma, kterou dnes podle očekávaní schválil Senát.

Vládní koalice považuje důchodovou reformu za jeden ze svých nejdůležitějších počinů. Opozice předložené změny odmítá, mluví o tom, že se nejedná o reformu, ale o deformu. »Nechť bohemisté vedou polemiku o tom, jestli se to má nazývat reforma, nebo ne. Je to prostě novela zákona, která přispívá k zásadní stabilizaci důchodového průběžného systému v České republice s výhledem na příštích zhruba 30 let,« hájil předlohu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

»Možná se nejedná o plnohodnotnou důchodovou reformu, ale vládě patří poděkování za to, že se do změny penzijního systému konečně pustila,« přidal se také místopředseda Senátu Jiří Drahoš (STAN).

Kriticky k předloze vystupovali především senátoři opozičního hnutí ANO. »Bohužel tak, jak vláda avizuje, že je to důchodová reforma, tak v žádném případě to důchodová reforma není,« oponovala předsedkyně klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová. Upozornila, že vláda před projednáváním reformy ve Sněmovně omezila počet zaměstnanců ve třetí kategorii ze zhruba 450 000 na 100 000. Následně návrhem poslanců ODS a TOP 09 ve druhém čtení vypustila z návrhu možnost předčasných důchodů pro ně.

ANO odmítá i postupné zvýšení věku odchodu do penze na 67 let a slibuje, že reformu po případném vítězství v příštích sněmovních volbách zruší.

Jurečka před senátory uvedl, že věkovou hranici pro odchod do penze zvýší vládní důchodová reforma na 67 let až v roce 2056. Dvouleté zvýšení bude podle něj nabíhat postupně o měsíc ročně, naplno se bude týkat lidí narozených po roce 1989.

Dodal také, že povinný příspěvek zaměstnavatelů na penzijní spoření pracovníků v rizikových profesích, který má nahradit vyřazení části z nich na nekrácený předčasný důchod, bude zavedený od roku 2026.

Změna je podle Jurečky výrazně zásadní pro stabilizaci salda systému důchodového pojištění.

Předloha míří na Hrad

Vládní reforma počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let. Zavést se má minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy. Snížit se má výpočet nových penzí, započítat se v něm má menší část výdělku. Dřív do penze bez krácení pobírané částky by mohli chodil lidé z takzvané čtvrté rizikové kategorie, tedy asi 12 000 pracovníků. Dalších 108 000 lidí z takzvané třetí kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple, vládní poslanci ze zákona kvůli pomalejšímu růstu penzijního věku vyškrtli.

Možnost financování předčasné penze ostatních pracovníků v rizikových provozech chce koalice řešit povinným přispíváním jejich zaměstnavatelů do třetího, individuálního penzijního pilíře. Příspěvek by měl činit asi čtyři procenta hrubé mzdy. Návrh má ministerstvo financí připravit do konce roku. Část senátorů má ale obavy, zda se návrh podaří včas prosadit.

Změny vláda zdůvodňuje nutností zajistit financování důchodů i pro budoucí penzisty. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy