Sedmero zásadních chyb, které děláme, když chceme zhubnout

Chcete mít postavu modela či modelky? Jako z módních časopisů? A vrháte se tudíž na nějakou drastickou dietu, která souvisí s omezováním příjmu potravy, a tudíž i energie? Vyvarujte se, prosím, těchto sedmi chyb, jež se běžně při snaze odbourat nevzhledné faldíky dělávají. A kvůli nimž nebude výsledek takový, jak byste si bývali přáli. Možná bude i právě opačný…

1.) Hladovění

Když chcete zhubnout, je největší chybou nejíst. Ano, africké děti jsou hubené, protože nemají co jíst. Jenže také nejsou zdravé. Tělo potřebuje pravidelný přísun energie v podobě potravin a tekutin. Jakmile ho nemá, ztrácí odolnost vůči chorobám, a tady i obranyschopnost. A pokud se najíte třeba jen jednou denně, bude to mít opačný efekt, protože tělo si začne ukládat tukové zásoby. Dobře ví, že ho trápíte hladem, tak se vybaví asi jako hlodavec na horší časy. A úplně nejhorší je, když se snažíte v zájmu ladných křivek nejíst celý den, a večer už ztratíte pevnou vůli – a vyluxujete ledničku. Lepší je jíst průběžně, třeba pětkrát denně po malých dávkách. A večer už si dát třeba jen zeleninový salát.

2.) Vyhýbání se pečivu

Ano, je dobré, pokud shazujete nějaký ten kilogram, jíst čas od času hlavní jídlo bez příloh, ale rozhodně nevynechávejte ze svého jídelníčku rohlíky, housky nebo chleba. Nemyslíme tím, že byste večer měli do sebe hodit dvě bagety a čtyři veky, ovšem namazaný rohlík k snídani rozhodně žádným problémem nebude. Naopak. Výhodou pečiva je, že vás zasytí na delší dobu, a tudíž vám po ránu dodá energii na celý den, a ještě zajistí, že nebudete cítit pocit hladu hned půl hodiny po snídani. A pozor: když už skutečně ze svého jídelníčku odstraníte pečivo, začnete hubnout jen v počátečním stádiu. Dojde totiž k úbytku vody vázané na svalový glykogen, což je zásobní forma sacharidů. Onen nechtěný a proklínaný tuk však nezmizí…

3.) Detoxikace za každou cenu

Detoxikačními kúrami se to množí u mnoha hubnoucích procedur, které na vás vyběhnou na internetu i z »chytrých« časopisů či knih. Ale pozor – proč si vlastně dávat detox, když nejste alkoholik, kuřák či dokonce drogově závislý? Opět můžeme mluvit jen o krátkodobém efektu. Pokud držíme několikadenní půst, při němž – dejme tomu – pijeme jen ovocné či zeleninové šťávy, kila skutečně půjdou dolů. Vyčerpaly se totiž glykogenové zásoby ve svalech a s nimi odešla i voda v organismu, která na ně byla navázaná. Na první pohled sice budeme vypadat hubenější, ale jakmile se vrátíme k běžné denní konzumaci, budeme zase zpátky na původní váze. A detox jen ublíží našemu tělu v tom smyslu, že se bude cítit vyčerpané, a tudíž náchylnější k chorobám, jež kolem nás »lítají« v poslední době více než airbusy na ruzyňském letišti.

4.) Vynechání cukrů

Je samozřejmé, že pokud budete jíst od rána do večera dorty, koláče, šlehačku a ovocné knedlíky s cukrem, nebudete zrovna vzorem dokonalé postavy. Ale vynechat sacharidy z jídelníčku úplně? To je naprostá hloupost. Tělo tak vystavujete naprostému stresu, a kromě toho, že se budete okamžitě cítit absolutně bez energie, začne si organismus vypomáhat jinak – energii bude získávat hlavně ze svalů, což také není dobře, ale především dosáhnete toho, že jakmile se k cukrům v jakémkoli množství vrátíte zpět, přijde jojo efekt. A kila budou zase šmahem zpátky!

5.) Spoléhání na pilulky

Pokud budu jíst pilulky = zhubnu. Známá rovnice, která ovšem platí, asi jako že jedna a jedna jsou tři. Za spalovače tuků dáte většinou solidní finanční obnos, a pak se budete divit, proč nefungují jako prsten princezny Arabely. Ono je to prosté – spalovače sice urychlí metabolismus, ale když při tom nebudete vykazovat zvýšenou tělesnou aktivitu, budou vám stejně platné jako mrtvému zimník. Sport je ideálním, ne však jediným druhem pohybu, který lze tělu dopřát. Stačí chodit pěšky, a to i do schodů, místo ležení u televize si dopřávat víkendové procházky, a třeba si užít i jiných slastí. Jakých? Chytrému napověz…

6.) Konzumace dia výrobků

Dia výrobky jsou vhodné pro diabetiky. Pomáhají jim překonávat chorobu, která je v určité životní fázi postihla a která se bohužel nedá plně vyléčit. Není ale pravda, že by dia potraviny obsahovaly méně kalorií. Pouze je v nich cukr nahrazen umělými sladidly, a ta – věřte nebo ne – bývají úplně stejně kalorická, v mnoha případech i ještě více.

7.) Konec s alkoholem

Rozhodně v posledním bodě nehodláme navádět ctěného čtenáře k alkoholismu, jen bychom rádi zbořili mýtus, že když si dám sklenku vína či dvě piva, rázem ze mě bude sud. Ano, mluví se o »pivním mozolu«, ale ten je u tzv. hospodských štamgastů daný především tím, že na noc vypijí deset dvanáctek a proloží to vepřovou s knedlíkem a zelím. To už je slušná kalorická bomba! Alkohol ve větším množství zpomaluje využití živin, a tím brání i spalování tuků. Ovšem jedna sklenka na zdraví a druhá na dobré usínání z vás určitě neudělají pověstný »metráček«.

Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy