Lidí bez domova bylo u nás podle výsledků loňského sčítání obyvatelstva 3700, sami statistici ale uznávají, že toto sčítání je nedokáže zaznamenat. Armáda spásy odhaduje jejich celkový počet na 50 000 až 70 000. Jinak v Česku zcela převažuje bydlení v bytech, žije v nich přes 10,1 milionu lidí. Dalších téměř 190 tisíc obyvatel našlo střechu nad hlavou v ubytovacích zařízeních, a necelých 230 tisíc obyvatel žilo mimo byty či ubytovací zařízení, například v chatách.
Údaje ze Sčítání 2021 zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco počty lidí v bytech a ubytovacích zařízeních, jako jsou ubytovny, domovy pro seniory, zařízení sociální péče, studentské koleje, byly při loňské sčítání skoro totožné s rokem 2011, výrazně přibylo lidí mimo byty a ubytovací zařízení. V roce 2011 jich sčítání odhalilo přes 85 000, loňské více než 228 000. Bydlením mimo byty se míní to v chatách, nezkolaudovaných domech, mobilních obydlích či ohlašovnách pobytu.
»Počet osob bydlících v rekreačních zařízeních se oproti minulému sčítání více než zdvojnásobil. Zda se jedná o následek pandemie onemocnění covid-19 nebo o zcela jiný trend, nelze s určitostí říct,« sdělil ČTK mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.
Počet osob bydlících v nouzových obydlích se podle Cieslara zvýšil jen nepatrně. »V mobilních obydlích se sice v relativním ohledu výrazně zvýšil, ale absolutně se stále jedná o velmi malá čísla. U takto nízkých hodnot může velmi snadno docházet k výrazným výkyvům, a z pouhého porovnání těchto dvou hodnot tedy nelze vyvozovat závěry,« řekl mluvčí ČSÚ.
Největší mezikrajské rozdíly se podle statistiků týkaly Prahy a Karlovarského kraje. Hlavní město mělo ze všech krajů vůbec nejvyšší podíl obyvatel bydlících v bytech a nejnižší podíl obyvatel mimo byty a zařízení, kdežto Karlovarský kraj si vedl opačně.
Lidé bez domova jsou prakticky mimo statistiky
Výsledky sčítání v roce 2011 ukázaly třikrát větší počet lidí bez domova (11 496). Cieslar ale vysvětlil, že v roce 2011 byla při zjišťování osob bez domova použita jiná metodika, což omezuje srovnatelnost údajů. V každém případě ale platí, že sčítání počet lidí bez domova přesně nezaznamenalo. »Bezdomovci jsou velice specifická skupina obyvatel, kterou nelze zcela postihnout a pravděpodobně dochází k podhodnocení jejich reálného počtu. Sčítací komisaři mají jen omezené možnosti, jak osoby bez domova kontaktovat,« uvedl Cieslar.
Podle průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí bylo u nás v roce 2019 zhruba 23 830 bezdomovců. Armáda spásy ale pro ČTK uvedla, že jejich počet odhaduje na 50 000 až 70 000, přičemž jde o osoby spící na ulici nebo v azylových domech a jiných zařízeních.
(ici)