S novým vedením SOCDEM budeme rádi spolupracovat, když se vrátí k levicovému programu, říká místopředseda ČSSD Havránek

Místopředseda ČSSD – České suverenity sociální demokracie Pavel Havránek je dvojkou na kandidátce STAČILO! ve Středočeském kraji, kde má i trvalé bydliště. Podle aktuálního průzkumu má koalice, která je složena z levicových stran, potenciál až 8,1 procenta. A je nesmlouvavým kritikem stávající krajské vládnoucí garnitury. Sám Havránek by jí, kdyby se známkovalo jako ve školství, dal známku, která se blíží »kouli«, »sardeli« či chcete-li »bajli«, hovorově řečeno. Proč, to se dočtete v následujícím rozhovoru pro iportaL24.cz, stejně jako fakt, jak to chce ČSSD a její koaliční partneři změnit…

Jste místopředsedou ČSSD, která jde do voleb po boku KSČM či ČSNS pod zastřešující značkou STAČILO! Proti vám nicméně bude stát i SOCDEM. Není to pro voliče matoucí? Jaké jsou vlastně rozdíly mezi dnešní Sociální demokracií a ČSSD?

ČSSD již kandidovala tento rok ve volbách do Evropského parlamentu, takže to jsou pro nás již druhé volby, proto věřím, že voliči mají jasno, jaký je rozdíl mezi ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem a SOCDEM pana Šmardy. SOCDEM je stranou liberální, která hájí zájmy menšin, prosazuje Green Deal a ve své podstatě je to strana, která souzní s vládní politikou. Zato ČSSD má ve svém programu tradiční levicové hodnoty a hájí české zájmy, ne zájmy Evropské unie jako SOCDEM.

Kandidátka se jmenuje STAČILO! – SPOJENÁ LEVICE KSČM, ČSSD, ČSNS. Zastavím se u dvousloví SPOJENÁ LEVICE. Není škoda, že po vašem boku není i SOCDEM, jako rovněž levicová strana?

Pokud by SOCDEM byla tradiční levicovou stranu, tak bych řekl, že škoda to zajisté je, ale SOCDEM se od svého původního ukotvení velmi vzdálila. Nakonec sám pan Šmarda se vyjádřil, že spolupráce s koalicí STAČILO! je pro něj nepřijatelná. Věřím, že po debaklu, který SOCDEM v krajských volbách utrpí, si členská základna strany uvědomí, že cesta nynějšího vedení strany je cestou do zapomnění, a Sociální demokracie se vrátí k prosazování tradiční levicové politiky. S novým vedením SOCDEM, které stranu vrátí k levicovému programu, budeme rádi spolupracovat.

Jakou známku byste – hodnoceno školským systémem – dal vládnoucí koalici vašeho kraje a proč?

Vždy se snažím při hodnocení čehokoliv hledět hlavně na pozitiva. U této vládnoucí koalice je to hledání jehly v kupce sena. Doprava v kraji kolabuje, obce v prstenci kolem Prahy trpí nedostatkem míst v základních školách. Kraj utrácí stovky milionů na podporu uprchlíků. Koalice hodlá vydat 2,5 miliardy na výstavbu naprosto zbytečné tramvajové trati do Zdib. Několik málo užitečných rozhodnutí jako je podpora dobrovolných hasičů nebo pár milionů na podporu malých obcí nestačí na hodnocení lepší než 4-.

Jak zatím probíhá kampaň? Setkáváte se i s nenávistnými reakcemi a komentáři?

V kampani jsme zatím navštívili Nymburk, Beroun, Kolín a několik dalších obcí. Nenávistné reakce přímo na setkání s občany jsem nezaznamenal. Většina ohlasů je pozitivní. Setkáváme se spíše s tím, že lidé ničí naše plakáty a billboardy. Samozřejmě že v kampani na sociálních sítích se potýkáme s vulgaritami, ale drtivá většina těchto reakcí je od lidí, kteří se stydí vystupovat pod svým jménem a své silácké výlevy prezentují pod přezdívkou.

Koalice bude prosazovat nový model podpory bytové výstavby, na který půjde ročně 300 milionů korun. Chce rovněž zajistit veřejnou dopravu pro žáky, studenty a seniory nad 65 let zdarma. Jak si to představujete konkrétně a kde na to chcete vzít peníze?

Hlavním cílem nového modelu podpory bytové výstavby je spolufinancování výstavby bytů obcemi a družstvy, a to jak výstavby nových bytů, tak i formou revitalizace objektů ve vlastnictví obcí. Další forma podpory bude směřovat k nastartování partnerství veřejného a soukromého sektoru. V této formě spolupráce Česká republika značně zaostává. V zahraničí je běžné, že obec spolu se soukromým investorem vybuduje na obecním pozemku bytový komplex, kde část bytů je obecních a část má v užívání soukromý investor. Tento způsob partnerství není v České republice častý, a to ze dvou důvodů.

Prvním je, že tato spolupráce není jasně definována zákonem. Druhým důvodem pak jsou podmínky dotačních titulů, kdy se dotace výhradně poskytuje na projekty, kde je obec jediným možným příjemcem.

Financovat bytovou výstavbu a veřejnou dopravu budeme z rozpočtu kraje, konkrétně z prostředků, které kraj nyní využívá na podporu ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Jen na fakturách pro zajištění ubytování uprchlíků činí tato částka za rok 2023 více než 715 milionů.

Velkým problémem Středočeského kraje je doprava a neustálé zácpy, kam se podíváte. Jak to řešit?

V první řadě je potřeba dokončit pražský okruh. Posílit příměstskou vlakovou a autobusovou dopravu. Vybudovat dostatek P+R a B+R parkovišť, terminálů a nových vlakových zastávek. Dobudovat obchvaty měst a dostat kamionovou dopravu mimo obce.

Plánujete také rozvoj zdravotnických zařízení – jak je na tom aktuálně kraj?

Problém kraje a i celé České republiky je nedostatek lékařů, mnoho lékařů je v důchodovém věku. Za lékaře, kteří odcházejí do důchodu, není náhrada. Na krajské úrovni můžeme zavést dotační program, který by pomohl obcím financovat vybudování a vybavení prostor pro lékaře. Pokud se mladý lékař rozhodne zařídit si ordinaci, musí investovat do vybavení i několik milionů. Obec lékaři s podporou kraje pomůže financovat vybavení ordinace, pak bude pro obec snazší lékaře získat. Největší nedostatek je pediatrů, praktických lékařů a zubařů.

Jedním z kroků by mělo být vytvoření strategického plánu rozvoje zdravotnictví v kraji. Je potřeba otevřít debatu o možnosti převzetí nefunkčních zprivatizovaných zařízení či služeb a podpory zdravotnických zařízení zřizovaných městy. Kraj si musí pomoci při řešení situace způsobené nefunkčností soukromých zdravotnických zařízení. Nejdůležitější je zabránit snahám o privatizaci nemocnic. Hlavní tíha nedostatku lékařů je na státu, tento problém se musí vyřešit změnou koncepce vzdělávání.

Ve své obci Ptice jste předsedou školské komise, proto se vás zeptám i na školství, ale celokrajově? Ruší se střední školy, je nedostatek zájemců o učiliště. Jaké vidíte řešení?

Jsme jednoznačně proti nekoncepčnímu slučování a rušení škol zřizovaných krajem. Řešením je podpora učňovského školství a to nejen ze strany kraje. Soukromý sektor si již nyní uvědomuje, že sehnat kvalifikovanou pracovní sílu ve výrobě je problém. Všudypřítomná automatizace se neobejde bez kvalifikovaných zaměstnanců. Je třeba zatraktivnit učňovské obory. Na financování učňovského školství by se měl podílet i soukromý sektor. Kraj by měl zavést stipendijní program pro učně i pro zdravotní a sociální obory.

Levice vždy byla na straně sociálně slabších, zranitelnějších skupin obyvatel, ale samozřejmě také pracujících. Jaké největší problémy vnímáte v sociální oblasti?

Největší problém je stárnutí obyvatelstva, nejsilnější ročníky šedesátých a sedmdesátých let se pomalu přibližují důchodovému věku. Pokud se na tento trend kraje včas nepřipraví, nastane během deseti až patnácti let kolaps sociálních služeb. Nyní je nedostatek domovů pro seniory, kraj se musí podílet na výstavbě a provozu sociálních zařízení. Mimo domovů pro seniory je potřeba vybudovat denní stacionáře pro seniory a zdravotně znevýhodněné spoluobčany. Problémem je též nedostatek terénních sociálních pracovníků.

Stavíte se i proti jakékoli americké základně na území Středočeského kraje. Proč? Nebyla by to naopak záruka bezpečnosti?

Stavím se proti jakékoli základně kohokoli nejen na území Středočeského kraje. Americká základna by byla zárukou, že se v případě konfliktu staneme cílem. Paní ministryně obrany Jana Černochová podepsala dohodu o spolupráci v oblasti obrany s USA. Tato dohoda je velmi výhodná, ale ne pro Českou republiku. Dohoda je o tom, že Spojené státy mohou na případných základnách dělat téměř cokoli bez jakékoli kontroly. USA musí dle této dohody Česku předem ohlásit, kolik a jakých zbraní a materiálu sem hodlají přivést, ale jak víme, tak pravdomluvnost a otevřenost nepatří zrovna mezi silné stránky armády USA, stačí si vzpomenout na zbraně hromadného ničení, kvůli kterým začala druhá válka v Iráku. Sami představitelé Spojených států později přiznali, že se jednalo o záměrnou lež.

Budou krajské volby i referendem o vládě Petr Fialy? A proč to podle vás šéf hnutí ANO Andrej Babiš tolik neakcentuje jako v minulosti?

Tyto volby budou bezpochyby referendem o vládě. Obávám se ale, že vláda žije v jakési neprodyšné bublině a ani debakl v těchto volbách se ji nedotkne.

A důvodů, proč Andreje Babiše není nyní tolik slyšet, je několik. Prvním jsou výsledky práce této vlády, ani tisíc slov kritiků nepřebije tragické počínání pětidemoliční vlády. Tak negativní reklamu, jakou si vláda v čele Petrem Fialou dělá, není možné slovy překřičet. Druhým důvodem může být dění uvnitř ANO, nesmíme zapomínat, že pan Babiš oslavil sedmdesáté narozeniny a je možné, že se pomalu chystá na odpočinek.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Mne stačilo, jak dnes mluvil v televizi Smarda o tom, že nikdy se Stacilo ani s SPD. A člen jeho grémia je s komunisty na kandidátce v Usteckem kraji…

  2. ČSSD – jeden úředník ministerstva financí a Sobotka z čssd- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi. Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
    —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
    —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
    –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl a uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění .
    —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy