S důchody nebude problém, pokud se náš stát přestane zadlužovat, tvrdí předseda hnutí Senioři sobě Pollák

Zásadně nesouhlasíme s vládní důchodovou reformou! To jsou slova předsedy hnutí Senioři sobě Jaroslava Polláka, který hodlá v rámci ochrany zájmů dnešních i budoucích důchodců mj. svolat celonárodní setkání na českých náměstích a poprat se o křesla v Poslanecké sněmovně v rámci podzimních, tolik očekávaných voleb. »Senioři 40  let pracovali, odváděli peníze do systému a ten by jim to měl nyní náležitě vrátit,« konstatoval Pollák v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz.

Prozraďte, co vlastně bylo motivací k vzniku hnutí Senioři sobě?

Naše hnutí vzniklo především proto, aby pomáhalo seniorům orientovat se ve složité době. A aby bránilo jejich práva! Senioři jsou lidé, kteří vybudovali společnost kolem nás a mají právo se podílet na jejím dalším směřování. Chceme jim usnadnit pohybování se v nynějším systému a být jim oporou, na kterou se mohou kdykoli obrátit, ať se děje, co se děje.

Rozhodně by to nemělo vyznít tak, že všechno dělám jen pro sebe, abych se zvěčnil a zhmotnil. Naopak. Jde mi o to, pomoci lidem a předat jim své dlouholeté zkušenosti. Sám jsem senior a vím, co lidi potřebují. A stejně tak vím, jaké kroky udělat, abychom toho docílili.

A ještě dodávám, že naším cílem není pomáhat jen současným seniorům, ale i těm budoucím. Jednou z toho budou mít užitek i oni.

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny. Po čím boku do nich půjde vaše hnutí? Nedávno jsme vydali tiskovou zprávu o vašem setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem…

Určitě s někým chceme spolupracovat a zatím stále hledáme vhodného partnera. Zatím spolupracujeme s hnutím JaSaN, ale všechno je teprve na samém počátku.

Pokud najdeme stranu či hnutí, které nám bude vyhovovat svým programem i svými osobnostmi a bude chtít s námi spolupracovat, nebudeme se bránit. ČSSD s panem Paroubkem to však nesplňovalo. Takže odpověď na vaši otázku je, že zatím hledáme.

Název vašeho hnutí svádí k tomu, že se zabýváte výhradně problematikou seniorů, ale – co ostatní témata…?

Programově se zabýváme celou naší společností, senioři jsou ovšem hlavní. Jinak máme mezi hlavními body programu též změny v politickém uspořádání – snížení počtu poslanců a senátorů, naše postavení v Evropské unii i změny v Green Dealu. Změny se dotknou všech občanů.

Mohl byste být konkrétnější?

Z hlediska postavení v Evropské unii se zasazujeme o zvýšení pravomocí členských států. Zkrátka – méně diktátu z Bruselu! Evropská unie nechť slouží pouze na ochranu hranic, vnitřní bezpečnost a vnější obchodní vztahy v čele s jednotnými cly.

Je potřeba zmírnit klimatickou dohodu, protože je oproti ostatnímu světu příliš tvrdá, navíc jde asi jen o 16 procent obyvatel planety Země. Navíc je postavena tak, aby si jednotlivé státy samostatně určily, jak ji plnit. Pouze EU ji určuje všem členům direktivně.

Emisní povolenky na spotřebu pohonných hmot jsou posledním výkřikem. Do toho vstupuje likvidace kotlů na dřevo a plyn, zateplování všech domů – a tak bych mohl pokračovat. Nevím, jestli to pomůže klimatu, když na Ukrajině, ale i jinde vybuchují tisíce granátů a vše jde do ovzduší. Nehledě na to, že nám mají zkapalnělý plyn vozit lodě, které mají mnohonásobně větší emise než miliony vozidel.

Rovněž prosazujete snížení počtu poslanců a senátorů. Proč?

Protože v současnosti představují příliš vysokou hustotu zástupců na obyvatele ve srovnání s jinými demokratickými zeměmi. Zároveň navrhujeme zavedení opatření, která by omezila dobu, po kterou může být politický zástupce v dané funkci. Je třeba zajistit, aby se do politiky dostávali lidé, kteří jsou skutečně ochotni pracovat pro blaho občanů, nikoli pro osobní zájmy.

Jak hodnotíte vládní důchodovou reformu, která mj. postupně počítá se zvýšením věku odchodu do důchodu až k 67 letům?

Zásadně s celou takzvanou reformou nesouhlasíme. Hlavně s prodloužením věku odchodu do důchodu, o kterém jste mluvil, ale dále ani se změnou podmínek valorizace. Máme vypracovaný svůj návrh, který zatím nechci představovat, všechno se včas dozvíte.

Alespoň stručně, prosím…

Ten návrh hlavně zjednodušuje výpočet důchodu, valorizaci i další věci k penzím. Jde nám o transparentnost, díky níž by každý občan předem věděl, kdy půjde do důchodu a kolik bude brát.

Vzhledem k demografickému stárnutí populace a rostoucím nárokům na péči o seniory bychom rádi viděli snížení důchodového věku na maximálně 65 let, což by pomohlo seniorům žít důstojněji a aktivněji. Rovněž navrhujeme změnu v systému valorizace důchodů, která by měla být spojena s průměrnou mzdou, aby důchody odpovídaly aktuálním životním nákladům.

Jádrem sváru byl kromě posunu věku odchodu do důchodu i pozměňovací návrh předsedů poslaneckých klubů ODS a TOP 09 Marka Bendy a Jana Jakoba, kvůli němuž byla lidem spadajícím do třetí rizikové kategorie prodloužena možnost odchodu do předčasného důchodu o pět let, čímž fakticky byli z nároku na předčasný důchod úplně vyloučeni…

S tímto návrhem se tak úplně nedá souhlasit, neboť i ve třetí kategorii jsou práce, které jsou nebezpečné z hlediska zdraví a k tomu i fyzicky náročné. Myslíme si, že tento návrh na vyřazení celé kategorie číslo tři z dřívějšího odchodu do důchodu není správný a měl by se upravit.

I ve třetí kategorii jsou zařazeny práce, které trvale poškozují zdraví a působí nemoci z povolání.

Nicméně – vláda tvrdí, že penzijní reforma je nutná, jinak za nějakých 25 let nebude na důchody, jelikož na ně nebude mít kdo – v produktivním věku – vydělávat. Jak zní vaše reakce?

Budoucí důchodci by se skutečně neměli jen spoléhat na státní důchod. Měl by existovat nějaký fond, kde by si mohli ukládat peníze, ale jen skutečně na důchod, a to s příspěvkem zaměstnavatele nebo i státu. Jinak by mohl být skutečně problém.

Záleží ovšem také na výši platů v budoucnu a výši daní, eventuálně srážek na sociální zabezpečení. Takže otázek je daleko více.

Důležitý bude rovněž hospodářský růst. Když se nebude dále náš stát zadlužovat, pak nebude ani problém vyplácet státní důchod.

Velkým tématem dnešní doby, které současná vláda dokonce vyhlásila jako svoji prioritu, je digitalizace. Jak si s tím dokážou poradit senioři?

Jde pouze o současný problém, který nebude za pár let existovat.

Naše generace, tedy generace těch, co nejsou s internetem kamarádi, tu za pár let nebude. Spíše je zajímavé, že stát nutí své občany do digitalizace a žádný zákon na celém světě nenařizuje lidem vlastnit počítač, internet apod.

Velkým tématem, s ohledem na věk seniorů, je péče o jejich zdraví. Jakým způsobem k tomuto tématu přistupuje vaše hnutí, zvláště s ohledem na to, že české zdravotnictví rozhodně není bezplatné, podíváme-li se na doplatky za léky či na dentální péči…

Máte pravdu, že péče o zdraví seniorů je klíčová. Rádi bychom zdůraznili potřebu zajištění kvalitní a dostupné zdravotní péče pro všechny seniory, zejména v oblasti zubní péče, kde prosazujeme pro důchodce od 70 let zdarma zubaře i zubní náhrady. K tomu navrhujeme i zajištění rozsáhlých a pravidelných preventivních prohlídek zdarma. Takové kroky by přispěly k lepší kvalitě života seniorů a snížení zátěže zdravotního systému.

Nevím, jestli to cítíte stejně, ale dnes panuje nebývalé napětí mezi důchodci a mladou generací…

Samozřejmě. Senioři jsou považováni za přítěž národa. Slýchají, že jsou nezodpovědní. Když je nějaký problém na silnici, tak to stoprocentně zavinil senior. Jenže – když zfetovaný mladík udělá nehodu a zabije tam lidi, mladá generace se nad tím nepozastavuje. Zato senioři musí mít každé dva roky zdravotní zkoušku… Tohle je prostě špatně! Důchodci si tohle všechno nezaslouží! Mladá generace by k nim měla mít trochu úcty, ale bohužel to nefunguje.

A rozšířený je i názor, že důchod je nějaká sociální dávka. Ale to není pravda! Senioři 40 let pracovali, odváděli peníze do systému a ten by jim to měl nyní náležitě vrátit.

Nedávno jste poslal otevřený dopis vládě, kde mluvíte o zásadních výzvách, které je nutné řešit v oblasti důchodového systému, zdravotní péče a rovného přístupu seniorů k veřejným službám. Kam to celé směřujete?

Jde o to, aby si vláda uvědomila, že tu senioři jsou, chtějí, aby se o nich vědělo, a dají to hlasitě najevo. Hodláme svolat i celonárodní setkání – nechci to nazvat přímo demonstrací – koncem března. Termín se včas dozvíte. Ale začneme Prahou a zopakujeme totéž i v Ostravě, Olomouci a v Brně. Možná i ve všech krajských městech…

A počítáte, že na náměstí promluví jen zástupci vašeho hnutí, případně hnutí JaSaN, nebo pozvete i řečníky z jiných uskupení?

Ano, to jste trefil. Určitě bych rád, aby tam promluvil předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán. Přál bych si i účast senátora a předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Vše je teprve v jednání. Přál bych si, aby dorazili zástupci všech stran a hnutí, které podporují náš program. Většinou jsou to ty, které stojí na levici…

Petr Kojzar

FOTO – autor

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel ve zločinném spolčení s Baxovým Ústavním soudem okradli v roce 2024 české důchodce, s tím, že toto okrádání důchodců bude bezostyšně pokračovat napořád do budoucna v dalších letech.
    Buržoazie umí jen krást a parazitovat na cizí poctivé práci lidí. Nakradené peníze používá zlodějská buržoazie pro své účely, které jsou absolutně vzdálené zájmům pracujících, kteří tyto hodnoty svou prací vytvořili. Na řadě k okradení jsou další skupiny českého obyvatelstva.

  2. Senioři sobě jsou ve vší úctě zcela marginálním hnutím, které může nadávat, kritizovat, ale karavana vládní jede dál..

  3. Na důchodcích ale nikomu nezáleží. Vládní sebranka si nahrabala už teď, proto ví, že je výše důchodů zajímat nemusí. Běžný občan je ale přítěž, a nejlépe by podle čtyřkoalice bylo, aby makal do 70 a pak hned natáhl brka.

  4. Toho pána jsem viděl v rozhovoru před eurovolbami pro Český rozhlas a bylo mi ho až líto. Tady mluví docela obstojně…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy