Rýsuje se nová velká dohoda mezi Británií a EU, skoro jako kdyby k brexitu nedošlo

Nový britský premiér Keir Starmer prohlásil, že chce novou rozsáhlou bezpečnostní dohodu s EU. Ta by mohla být nakonec skutečně velmi široká. Berlín pak chce z bezpečnostního paktu navrženého britským premiérem udělat skutečnou brexitovou mega dohodu: zahrnovala by vše od zemědělských pravidel až po výměnný studentský program Erasmus.

»Iniciativu bezpečnostního paktu velmi vítáme. Nejde jen o bezpečnost, je to širší: nazval bych to tedy dohodou o bezpečnosti a spolupráci mezi Velkou Británií a Evropskou unií,« řekl serveru POLITICO německý velvyslanec ve Velké Británii Miguel Berger.

»Máme název, který zní bezpečnost a spolupráce. A pod tím si myslíme, že bychom měli hledat oblasti, které jsou ve společném zájmu.«

Starmer slíbil »reset« brexitu s EU po bouřlivých vztazích za jeho konzervativních předchůdců. Nový britský premiér chce užší spolupráci v oblasti bezpečnosti – ale také těsnější hospodářské vazby v oblastech, jako je zemědělství, chemický průmysl a profesní kvalifikace.

Podle návrhu Berlína by tyto aspirace byly spojeny pod jednotnou hlavičkou dohody o bezpečnosti a spolupráci a doplněny o priority EU, jako je zlepšení mobility mladých lidí. Ostatní členové EU – kteří by s touto myšlenkou museli souhlasit, aby se mohla uskutečnit – by se mohli připojit se svými vlastními požadavky, jako je lepší přístup k britským vodám pro rybolov.

Název navrhované dohody navržený velvyslancem připomíná stávající dohodu o obchodu a spolupráci (TCA) podepsanou za Borise Johnsona. Členské země EU, včetně Německa, se brání myšlence na opětovné otevření této stávající dohody, která byla uzavřena po letech někdy bolestivých diskusí, ale přesto by rády prohloubily spolupráci s novou britskou vládou. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, by mohla být dohoda o stabilizaci a přidružení.

Starmer od svého nástupu do funkce 5. července rychle navázal vztahy s Německem a během pouhých deseti dnů se třikrát setkal s kancléřem Olafem Scholzem – nejprve na summitu NATO ve Washingtonu, poté na finále Eura v Berlíně a znovu na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Oxfordshiru.

Premiér využil těchto setkání a setkání s dalšími lídry k tomu, aby posoudila otevřenost EU k novým jednáním o brexitu na základě priorit nové britské vlády. Minulý týden řekl zákonodárcům v Dolní sněmovně, že zjistil »chuť« k jednání.

Berger, který se minulý týden spolu se Scholzem zúčastnil summitu EPC, řekl, že Starmer »byl skutečně schopen předat toto poselství o resetu«. »Myslím, že takový pocit měli po setkání mnozí šéfové států a vlád EU: že Starmer opravdu velmi jasně ukázal tuto ochotu ke spolupráci. Řekl bych, že poselství resetu skutečně zaznělo,« řekl Berger.

Myšlenka rozšířit bezpečnostní pakt mezi EU a Velkou Británií nevznikla v Berlíně. Starmer a jeho ministr zahraničí David Lammy začátkem tohoto roku přednesli delegátům na Mnichovské bezpečnostní konferenci argumenty ve prospěch právě takového přístupu. Podle jejich návrhů by se taková dohoda týkala oblastí, které s bezpečností souvisejí alespoň tečně, jako je bezpečnost dodavatelských řetězců, bezpečnost klimatu a možná i migrace.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy