Rychlostí internetu se kromě jiného zabývá ve svém článku »Základní stavební prvek digitalizace« zveřejněném v březnovém vydání časopisu Statistika&My Martin Mana, ředitel Odboru statistik rozvoje společnosti.
Počet přípojek s inzerovanou rychlostí umožňující stahování 100 megabitů a více dat za sekundu v Česku se podle něj od roku 2017 zdvojnásobil až na 1,3 milionu v roce 2021. Jejich podíl na všech aktivních přípojkách k internetu z pevného místa byl ale u nás jen třetinový, zatímco průměr Evropské unie dosahoval téměř poloviny. »Ve Švédsku a v Portugalsku se tento podíl blížil 90 procentům a v Koreji dosáhl 94 %,« srovnává statistik.
Superrychlý internet v Česku a v EU27 (aktivní fixní přípojky 100 Mbit/s a vyšší na 100 obyvatel)
Superrychlý internet je ve většině zemí EU podle Many nejčastěji poskytován přes optickou nebo kabelovou síť. V Česku bylo na konci minulého roku 42 % ze superrychlých přípojek realizováno přes síť kabelové televize, 38 % přes optické připojení, 14 % přes telefonní síť a zbylých šest procent přes fixní bezdrátový přístup.
Fixní internet v Česku a v EU27 podle použité technologie (2020, aktivní přípojky na 100 obyvatel)
»V přepočtu superrychlých přípojek na 100 obyvatel Česko výrazně zaostává za většinou zemí EU. Zatímco u nás připadlo v roce 2021 na 100 obyvatel 12 superrychlých internetových přípojek, ve Švédsku a v Portugalsku to bylo kolem 35. Ve Švýcarsku a v Koreji vycházelo na 100 obyvatel dokonce okolo 40 aktivních fixních přípojek umožňujících přenos 100 a více Mbit/s.,« konstatuje Mana.
(ici)
A to není všechno jeden „ISP“ mi už skoro deva roky nuti jeho nový modem-když se můj starý nechtěl spojovat s ústřednou.Vetšinou tehdy, když děleli „údržbu“.Nenechal jsem se „zastrašit“ a o doby zdražení el. mi modem chodí jako z praku…Ale kdoví jak to bylo – v řetězu je i CE*IN….