Údaje o tuzemské produkci za únor, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, sice na první pohled budí určitý optimismus, ale ve své podstatě jen potvrzují trvající útlum ekonomiky. Průmyslová výroba se v únoru zvýšila meziročně jen o 0,7 % (loni v únoru vzrostla o dvě procenta), a proti předchozímu měsíci stoupla o 1,9 %. Stavební produkce se meziročně zvýšila o 3,6 % (ovšem po loňském poklesu o 4,3 %) a meziměsíčně vzrostla o 4,8 %. Současně ale výrazně klesla hodnota nově povolených staveb. Bilance zahraničního obchodu pak především díky vývozu aut v únoru skončila s přebytkem, a to ve výši 34,6 miliardy korun, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 19,7 mld. Kč lepší výsledek.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v lednu, průmysl meziročně stagnoval, stavebnictví si pohoršilo o 5,9 % a zahraniční obchod skončil sice s přebytkem ve výši 3,7 mld. Kč, avšak meziročně o 4,2 mld. nižším.
Průmysl táhnou téměř výhradně auta
»Průmyslová produkce v únoru mírně vzrostla, a to zejména díky výrobě motorových vozidel. Tento výsledek byl částečně ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského února. Mírný růst podpořil i potravinářský nebo chemický průmysl,« sdělil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce měla naopak výroba strojů a zařízení. Desetinový pokles ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla pak ovlivnilo teplé počasí, nižší spotřeba plynu a snižování výroby v uhelných elektrárnách, uvedl ČSÚ. Těžba uhlí podle něj klesla o téměř čtvrtinu meziročně.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích podle statistiků v únoru meziročně vzrostla o 8,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se přitom zvýšily meziročně o 8,2 % a tuzemské nové zakázky stouply o 9,9 %. »Růst hodnoty nových zakázek v průmyslu také nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevila se zde zejména nízká srovnávací základna, zakázky však v tomto odvětví přibyly i meziměsíčně. Významné dlouhodobé kontrakty byly uzavřeny v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků,« poznamenala Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Téměř o čtvrtinu se meziročně podle statistiků snížila hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se dlouhodobě projevuje pokles poptávky po oceli zejména ze stavebnictví, automobilovém průmyslu nebo strojírenství.
Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v únoru snížil meziročně o 2,1 %.
Roli sehrála nízká srovnávací základna i počasí
»Stavební produkce v únoru meziročně i meziměsíčně vzrostla. Tahounem byly inženýrské stavby, jejichž růstu prospěla také nízká základna a příznivé počasí,« osvětlil výsledek stavební statistiky Matějka. Produkce v pozemním stavitelství se podle ČSÚ snížila meziročně o 1,5 %, inženýrské stavitelství naopak zaznamenalo růst o 19,4 %.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 35 miliardy korun a meziročně klesla o 15,9 %. »Za únorovým poklesem orientační hodnoty stály opravy dopravní infrastruktury a nová výstavba bytových budov, kde nebyla povolena žádná stavba nad miliardu korun,« vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Počet zahájených bytů klesl v únoru meziročně o 47,2 % na 1861 bytů, počet dokončených bytů pak vzrostl o 24,3 % na 3331 bytů.
Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ přestal v měsíční periodicitě uvádět s tím, že její vývoj bude obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.
Růstu obchodu dominuje export i dovoz aut
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v únoru s přebytkem ve výši 34,6 mld. Kč, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 19,7 mld. lepší výsledek.
Celkové saldo zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil zejména o 8,6 mld. Kč větší přebytek v obchodu s motorovými vozidly a o 7,4 mld. vyšší kladné saldo v obchodu s elektrickými zařízeními. Přebytek v obchodu se stroji a zařízeními a v obchodu s ostatními dopravními prostředky se pak v obou případech zvýšil o tři miliardy korun.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak hlavně o 2,8 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem. O stejnou částku se snížil i přebytek v obchodu s elektřinou. Schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se pak prohloubil o dvě miliardy.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v únoru zvýšil meziročně o 9,9 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 18,9 mld. Kč.
Vývoz stoupl meziročně o 10,2 % na 397,1 mld. Kč, dovoz se zvýšil o 4,9 % na 362,5 mld. Kč. Letošní únor měl o jeden pracovní den více než únor 2023, upozornili v té souvislosti statistici.
»Po deseti měsících vzrostl meziročně dovoz, růst byl zaznamenán současně i na straně vývozu. Meziroční nárůsty se na obou stranách obchodu projevily zejména u motorových vozidel a jejich dílů, ale i u počítačů, elektronických a optických zařízení,« doplnila Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Přebytek obchodní bilance za oba dva první měsíce letošního roku dosáhl 40,1 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 17,4 mld. Kč. Vývoz stoupl o 2,3 %, zatímco dovoz klesl o 0,1 %.
Ivan Cinka