Meziroční růst spotřebitelských cen u nás v prosinci podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zrychlil na z listopadových 2,8 procenta na tři procenta. Proti předchozímu měsíci se pak ceny snížily o 0,3 %. Srovnávací základna přitom rozhodně nebyla nízká. Loni v prosinci vzrostly ceny meziročně o 6,9 % a v prosinci 2022 stouply dokonce o 15,8 %! Navíc zejména v případě základní životní potřeby, jakou je bydlení, je dlouhodobě růst cen ještě mnohem vyšší. Příjmy drtivé většiny obyvatel se přitom po celou dobu zvyšovaly nepoměrně pomaleji, takže životní úroveň se během dosavadního vládnutí Fialova pravicového kabinetu hluboko propadla.
Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (ČSÚ uvádí, že to bylo »částečně vlivem většího meziměsíčního poklesu v prosinci 2023«) a v oddíle doprava. Vejce podražila o 36,3 % (v listopadu o 31,7 %), oleje a tuky o 16,9 % (v listopadu o 10 %), ovoce o 5,9 % (v listopadu o 2,8 %), čokoláda a čokoládové výrobky o 28 % (v listopadu o 15,8 %) a nealkoholické nápoje o 5,9 % (v listopadu o 4,3 %).
Vývoj cen v oddíle doprava byl podle statistiků ovlivněn především zmírněním poklesu cen pohonných hmot a olejů. Ty byly v prosinci nižší meziročně o 2,6 % (v listopadu o 7,6 %).
Ceny za bydlení jsou dál tahounem růstu inflace
Největší vliv na celkový růst inflace mělo v prosinci opět zvyšování cen v oblasti bydlení. Nájemného z bytu vzrostlo o 6,2 %, vodné o 10,9 %, stočné o 13,4 %, ceny elektřiny stouply o osm procent, tepla a teplé vody o 8,5 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,1 %. Zlevnil jen předražený zemní plyn (o 5,5 %).
Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) vzrostly v prosinci o 1,7 % (v listopadu o 1,5 %), a to zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí.
Další v pořadí vlivu na růst inflace byly podle statistiků ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Lihoviny zdražily o 3,4 %, pivo o 4,8 % a tabákové výrobky o sedm procent. Naopak víno zlevnilo o 2,3 %.
Ceny stravovacích služeb stouply o 6,4 % a v případě ubytovacích služeb se zvýšily o devět procent. Dovolené s komplexními službami zdražily o 4,9 %.
Ceny zboží úhrnem se v prosinci zvýšily meziročně o 1,7 %, zatímco ceny služeb vzrostly o pět procent.
Zboží a služby zdražily za devět let o víc než polovinu!
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v prosinci 2,4 % (v listopadu 2,7 %). »Ceny zboží úhrnem v roce 2024 vzrostly o 0,9 % a ceny služeb o 5,1 %,« doplnila Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl v prosinci 152 % (v listopadu 152,4 %). Znamená to, že spotřební zboží a služby u nás od té doby zdražily o víc než polovinu.
Graf názorně ukazuje, že Česko v růstu spotřebitelských cen dlouhodobě výrazně převyšuje průměr Evropské unie a dlouhodobě vede i před svými nejbližšími sousedy.
Ivan Cinka