Místopředseda vlády Alexandr Novak dnes uvedl, že Rusko plánuje v březnu dobrovolně snížit těžbu ropy o 500 000 barelů denně. Podle něj šlo o dobrovolné rozhodnutí, s ostatními zeměmi včetně OPEC+ nebylo konzultováno. Severomořská ropa Brent po tomto prohlášení odpoledne zdražila o více než dvě procenta na 86,35 dolarů za barel. Analytici se shodují, že zdražování ropy bude zřejmě pokračovat.
Dnes ohlášený krok vlády koresponduje podle Novaka s dřívějším rozhodnutím neprodávat ropu zemím, které budou uplatňovat Západem stanovený cenový strop na ruskou ropu.
Mluvčí místopředsedy vlády doplnil, že snížení těžby se bude týkat pouze ropy s výjimkou plynového kondenzátu. Zdroj agentury TASS z tohoto odvětví upřesnil, že snížení těžby se bude počítat ze skutečné úrovně těžby, a nikoli z ruské kvóty v rámci dohody OPEC+. Podle parametrů dohody je těžba ropy v Rusku od listopadu 2022 stanovena na 10,478 milionu barelů denně. V lednu 2023, jak již dříve uvedl Novak, Rusko těžilo přibližně 9,8-9,9 mil. b. d.
Rozhodnutí Ruska dobrovolně snížit těžbu ropy může mít pozitivní vliv na příjmy ruských ropných společností a státního rozpočtu. Uvedl to pro agenturu TASS Ronald Smith, hlavní analytik společnosti BCS World Investments
»Rozhodnutí ruské vlády reagovat na embargo na ropu a ropné produkty z Ruska a cenový strop snížením produkce o 0,5 milionu barelů denně v příštím měsíci pravděpodobně povede k růstu cen ropy – jak mezinárodní, tak uralské. To povede k neutrálnímu, případně pozitivnímu dopadu na ruské ropné společnosti a rozpočet,« řekl expert.
Podle jeho názoru by snížení nabídky ruské ropy na světovém trhu pro ty spotřebitele, kteří jsou ochotni ji kupovat, mohlo snížit slevu na Uralu a také zmírnit poptávku po službách přepravy ropy po moři. »Pokud bude dopad na ceny takový, jaký očekáváme, ruské společnosti by mohly pokles produkce plně kompenzovat prodejními cenami, nebo dokonce vydělat více. Zároveň by se mohly zvýšit daňové příjmy,« doplnil Smith.
Zároveň připomněl, že podle ruského daňového zákoníku se změny cen ropy odrážejí ve vyšších nebo nižších daních a vývozních clech. »Daňové příjmy jsou tedy citlivější na dynamiku cen než na změny v objemu těžby ropy,« vysvětlil.
Také podle analytika společnosti Finam Alexandra Potavina rozhodnutí o snížení produkce mírně posune rovnováhu na trhu s ropou směrem k vyšším cenám a nižším objemům, takže nebude mít kritický dopad na ruský vývoz. »Pokud však bude klesající trend ruské produkce v nadcházejících měsících pokračovat a ceny ropy vzrostou nad 90 dolarů za barel, lze očekávat, že se aliance OPEC+ rozhodne pro kompenzační zvýšení své produkce,« doplnil.
Ruská centrální banka bude moci posoudit ekonomické důsledky rozhodnutí vlády o snížení těžby ropy na příštím podpůrném zasedání bankovní rady v dubnu, uvedla guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady.
»O snížení produkce rozhodla vláda sama, je to v její kompetenci. Budeme pokračovat ve vyhodnocování ekonomických důsledků. Ano, může to mít určitý dopad na ceny, objemy a vývoz, ale bude trvat nějakou dobu, než se to vyhodnotí. Pravděpodobně to stihneme do dalšího referenčního kola v dubnu,« řekla.
(ici, TASS)